Siła kobiecego głosu

O równości płci w biznesie, kobietach sukcesu i zmianach gospodarczych na świecie opowiada polski wizjoner – Beata Drzazga – mentor i przedsiębiorca. Jej droga do sukcesu zaczęła się w czasach, gdy kobiety musiały walczyć o pozycję, miejsce w biznesie oraz równe traktowanie. Dlatego Beata Drzazga od początku angażuje się w działalność społeczną promującą równouprawnienie kobiet.

Jest Pani pierwszą Polką, która została darczyńcą gali Global Leadership Awards w Waszyngtonie z Hilary Clinton

Hillary Clinton wspólnie z Madeleine Albright, byłą Sekretarz Stanu, założyły organizację Vital Voices, której przyświeca idea: „prawa człowieka to prawa kobiet, a prawa kobiet to prawa człowieka”. Obie odegrały istotną rolę w promowaniu równości płci na arenie międzynarodowej. Założona przez nie organizacja wspiera kobiety na całym świecie w rozwoju ich talentów promując zasadę „pay it forward” czyli „przekaż dalej” to co dostałaś od innych , a także działa na rzecz uświadamiania jaka jest rola kobiet w przemianach społecznych i gospodarczych. Na spotkania w ramach projektu  Vital Voices zapraszane są liderki, które pomagają innym kobietom rozwijać umiejętności przywódcze, zarządzać biznesem i budować pozycję zawodową. Podziwiam ich sprawczość i zaangażowanie, więc cieszę się, byłam współorganizatorką spotkania w Waszyngtonie. Poza tym, inicjatywa Vital Voices jest spójna z tym co od lat proponuję kobietom w Polsce i z czego czerpię ogromną satysfakcję. Tym bardziej jestem dumna, że jako pierwsza Polka jestem darczyńcą tego znakomitego projektu. Dotychczas zainspirowałam wiele kobiet i mężczyzn do wyjścia ze strefy komfortu, spełniania marzeń i udowodnienia przede wszystkim sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Mam nadzieję, że teraz uda mi się działać w tym obszarze na jeszcze większą skalę.

Jaki był cel tej wizyty i jakie ma Pani plany związane z Vital Voices Global Partnership?

Nadrzędnym celem było wsparcie finansowe Vital Voices i spotkanie z liderkami z innych krajów, które tak jak ja motywują kobiety rozpoczynające swoją biznesową drogę. Poza tym chciałam dowiedzieć się więcej o inicjatywach Vital Voices i wspólnie zastanowić się, w jaki sposób razem możemy działać na rzecz młodych kobiet. Wychodzę z założenia, że każde spotkanie, każda poznana osoba może mieć wpływ na moją wrażliwość i sposób postrzegania świata, i że od każdego można się nauczyć czegoś nowego. Pamiętam doskonale początki swojej zawodowej kariery oraz wyzwania i przeszkody z jakimi musiałam się mierzyć. Dziś jest znacznie lepiej, ale w niektórych obszarach sprawa równouprawnienia pod względem płci pozostawia wiele do życzenia. Dlatego uważam, że wspólnie z Vital Voices możemy mieć wpływ na jakość życia i działalność biznesową kobiet na całym świecie. Nie zapominajmy, że  kobiety odgrywają ważną rolę między innymi w polityce, nauce i sztuce. Wspieranie ich rozwoju jest kluczowe w budowaniu społeczeństwa na wysokim poziomie i mogą się przyczynić się do rozwiązywania wielu globalnych problemów. Kluczem, jak wszyscy wiemy, jest edukacja i podnoszenie świadomości, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Jednym z programów Vital Voices jest Global Advocacy, który angażuje się w międzynarodowy dialog na temat  równości płci. Podziwiam tą inicjatywę i jestem jej ambasadorką w Polsce. Vital Voices wspiera też obrońców praw kobiet, którzy niejednokrotnie muszą się mierzyć z brakiem akceptacji, odrzuceniem, a także przemocą fizyczną i psychiczną.

Jakie rady ma pani dla innych kobiet, które dążą do sukcesu w biznesie i działalności społecznej?

Pierwszą radą jest: nie bój się!. Nie bój się marzyć. Nie bój się działać. Walcz o swoje prawa, pozycję i rozwój. Zgodnie z przesłaniem Vital Voices i innych organizacji działających na rzecz kobiet, przekonuję młode kobiety, że warto zdobywać wiedzę, rozwijać umiejętności i nie poddawać się. Że pasja i zaangażowanie mogą być motorem w drodze do sukcesu. Przekonuję, że ich praca ma ogromne znaczenie, i że razem możemy osiągnąć jeszcze więcej w budowaniu sprawiedliwego i równego świata.

 

Beata Drzazga – utalentowany przedsiębiorca, doradca biznesowy i mentor życiowy, udowodniła niejednokrotnie siłę kobiecego sukcesu. Jest laureatką ponad 260 prestiżowych nagród i wyróżnień, które doceniają zarówno jej osiągnięcia biznesowe, jak i filantropijne. Jako założyciel BetaMed SA, największej firmy w Polsce specjalizującej się w długoterminowej opiece nad pacjentami, zyskała międzynarodowe uznanie. Jest założycielem kilku innych firm w Polsce i na świecie. Jej sukces przyciąga zaproszenia do udziału w prelekcjach na konferencjach ekonomicznych i medycznych na całym świecie.