Rzuć palenie, zyskaj zdrowie

Palenie papierosów jest szkodliwe dla całego organizmu. Nie tylko przyspiesza procesy starzenia, powoduje choroby układu krążenia, układu pokarmowego, zapalenia dziąseł, impotencję, lecz także jest główną przyczyną nowotworów płuca

Według Światowej Organizacji Zdrowia ten rodzaj raka jest najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych chorobą nowotworową wśród mężczyzn i kobiet. W 1986 r. Agencja ds. Badań nad Rakiem (IARC) ogłosiła, że palenie powoduje nie tylko raka płuca, lecz także raka krtani, raka trzustki itd. Na oficjalnej liście chorób nowotworowych wywołanych przez tytoń znajduje się 14 rożnych nowotworów. Mimo wielu kampanii antynikotynowych mnóstwo osób nadal pali papierosy. Zaczyna się zwykle niewinnie, od spróbowania tego, co zakazane. Później pojawiają się presja środowiska, moda, wspólne przerwy na papierosa i wpada się w szpony nałogu. Z raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego do regularnego palenia przyznaje się niemal jedna czwarta Polaków. Większość robi to, ponieważ uzależniła się fizycznie i psychicznie. Nikotyna została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za narkotyk, który zatruwa organizm i powoduje rozwój wielu chorób. Papierosy zawierają w sobie ok. 4 tys. substancji chemicznych, z czego aż 40 jest rakotwórczych. Podobne działanie ma alkohol, który zwiększa ryzyko zachorowania na kilka typów nowotworów.

Choroby całego organizmu

Trzy podstawowe grupy chorób związanych z paleniem papierosów to nowotwory, niewydolność płuc i choroba wieńcowa serca. Przewlekła obturacyjna choroba płuc charakteryzuje się dusznościami, kaszlem i ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się jednak tylko do układu oddechowego. Trucizny przez krwiobieg rozprowadzane są po całym organizmie. Powodują paradontozę, próchnicę, choroby sercowo-naczyniowe, działają negatywnie na układ nerwowy oraz na wszystkie inne narządy i tkanki, między innymi tarczycę, nerki, trzustkę, pęcherz moczowy. Głównym schorzeniem powodowanym przez używanie nikotyny jest nowotwór płuca. Niestety, u większości pacjentów diagnozuje się ten rodzaj raka dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Nasz niepokój powinny wzmóc duszności, kaszel oraz plucie krwią. Rak płuca to jeden z najczęstszych i najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. Może się rozwijać bezobjawowo nawet przez 10 lat. Rak nie pojawia się nagle, zwykle ludzie sami zapracowują na niego lekkomyślnością, lekceważeniem zaleceń medycznych oraz wiarą w mity. Nieprawdą jest, że palenie papierosów redukuje stres i sprawia przyjemność. To tylko zaspokojenie głodu nikotynowego.

Objawy i leczenie

Nie można nigdy lekceważyć objawów, które mogą świadczyć o toczącym się procesie nowotworowym w płucach. Do duszności i bólu w klatce piersiowej dołączyć mogą bole barku, opadanie powieki, bole głowy, nudności. Podobnie jak innym nowotworom złośliwym rakowi płuca towarzyszy utrata masy ciała, brak apetytu, osłabienie, stany podgorączkowe oraz nadmierna potliwość. Leczenie nowotworu złośliwego płuca jest bardzo trudne. Najczęściej obejmuje leczenie chirurgiczne, radioterapię i chemioterapię. W zależności od rodzaju nowotworu, stopnia zaawansowania, ogólnego stanu zdrowia oraz wieku chorego lekarze decydują się na jedną lub kilka metod jednocześnie. Warto pamiętać, że bierne palenie to również wprowadzanie do organizmu szkodliwych związków. Biernie wdychany dym tytoniowy zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. To równie niebezpieczne jak samo palenie. Zamiast na papierosa warto wyjść ze znajomymi na kawę lub spacer.

Walka z nałogiem

Skuteczna walka z rakiem płuca to zapobieganie jego rozwojowi przez zwalczanie nałogu palenia tytoniu oraz badania profilaktyczne. Wczesne stadia rozwoju nowotworu mogą być wykryte podczas badania RTG klatki piersiowej. Decyzja o rzuceniu palenia nie jest łatwa, ale warto ją podjąć na każdym etapie życia. Pomoc można znaleźć na stronie www.jakrzucicpalenie.pl oraz w Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym pod numerem 801 108 108 i 22 211 80 15. Życie bez nałogów jest pełniejsze, przyjemniejsze i zdrowsze.

Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.

 

Jesteś pracodawcą? Dbasz o zdrowie swoich pracowników? Weź udział w programie PracoDawcaZdrowia. Więcej informacji na stronie: www.planujedlugiezycie.pl zakładka PracoDawcaZdrowia. Chcesz wiedzieć więcej, szukasz informacji o bezpłatnych badaniach, wejdź na www.planujedlugiezycie.pl lub zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 190 590. Infolinia jest czynna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.