Rozwój i postęp z szerokim uśmiechem

  Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że od czasów, gdy w 1952 roku odkryto zjawisko osteointegracji – stałego połączenia z kością tytanowego elementu – zaczęła się prawdziwa rewolucja w stomatologii, dzięki której wymyślono implanty dentystyczne. Powodzenie implantów bierze się stąd, że doskonale zastępują używane dotychczas protezy zębowe dając użytkownikowi nie tylko komfort noszenia, ale przede wszystkim więcej pewności siebie i lepszej samooceny. Tak jak medycyna stale podlega postępowi, tak i implantologia nie stoi w miejscu, a my pacjenci możemy czerpać z jej zdobyczy więcej i więcej. O jej ciekawych najnowszych osiągnięciach mówi ekspertka Michał Kort z kliniki Implantik.

   

  Jest pan znany w branży z prac badawczo-rozwojowych, dzięki którym stale wprowadza pan własne produkty. Jakie są to produkty i co daje pacjentowi ich zastosowanie?

  Wraz z zespołem prowadzimy prace badawczo-rozwojowe mające na celu doskonalenie procesów wytwórczych konstrukcji protetycznych. Nasze autorskie i stale ulepszane korony, mosty i licówki dają pacjentom coraz wyższy komfort użytkowania, a jednocześnie estetykę. Jest to dla nich gwarancja bezpieczeństwa i satysfakcji. Dodatkowo w oparciu o nasze doświadczenie i dostępne innowacyjne technologie opracowaliśmy też jedyny na świecie autorski program rekonstrukcji zgryzu Implantik Digital. Jest to schemat postępowania, który pozwala na uzyskanie precyzyjnego, estetycznego i funkcjonalnego uzupełnienia protetycznego w odniesieniu do stawu skroniowo-żuchwowego, napięcia mięśniowego oraz układu kostnego tak, aby pacjent mógł dłużej cieszyć się nowym uzębieniem. To nasze know-how i na razie nikomu nie zdradzamy szczegółów dotyczących tych procedur, dlatego klienci zjeżdżają do nas z całej Polski, a nawet z zagranicy, bo kto z tego skorzysta z pewnością zarekomenduje bliskim.

  Zabiegi implantologii są dosyć skomplikowane w stosunku do innych form uzupełnienia zębów. Czy stosuje się w nich znieczulenie ogólne?

  Zawsze stosuje się znieczulenie, ponieważ mamy tu ingerencję w tkankę miękką skalpelem. Zwykle wystarczy znieczulenie miejscowe, ale my poszliśmy o krok dalej od innych klinik i dla osób cierpiących na dentofobie oraz choroby o podłożu neurologicznym stosujemy nawet znieczulenie ogólne. Mamy taką możliwość ponieważ posiadamy urządzenie do znieczulenia ogólnego, salę zabiegową oraz współpracujemy ze specjalistami od anestezjologii i przeszkolonym personelem pomocniczym.Tam gdzie nie trzeba znieczulenia ogólnego nie stosujemy tego rozwiązania. Przede wszystkim nasi pacjenci otaczani są opieką psychologiczną.

  Podobno w stomatologii pacjenci coraz częściej pytają o zabiegi znane z kosmetologii – endermologią – czy taki zabieg jest częsty?

  Endermologia to masaż podciśnieniowy, którego zadaniem jest oddziaływanie na tkankę łączną. Tylko endermologia jest w stanie w naturalny i szybki sposób pobudzić naszą skórę do produkcji elastyny, fibroblastów i kwasu hialuronowego. Właśnie dlatego cieszy się takim powodzeniem w kosmetologii. W stomatologii wykorzystywane są zabiegi endermologii i lasera jako doskonałe uzupełnienie regeneracyjne tkanek przed i po pozabiegowo. Zwłaszcza po implantacji i zabiegach chirurgicznych. Holistyczne podejście daje pacjentowi poczucie pełnego bezpieczeństwa. Nie ma wielu kliniki w Polsce, które mają aż tak szeroki wachlarz zabiegów jak w Implantik dlatego też jesteśmy członkami elitarnej grupy (Internationale Team For Implantology), która potwierdza nasze kompetencje implantologiczne.

  Czy Polacy przejmują się wyglądem zębów? Czy dużo w Polsce wykonuje się leczenia ortodontycznego?

  Coraz więcej na szczęście. Nie mogę wypowiadać się w liczbach za inne kliniki, ale moja posiada Diamentowy Status Kliniczny z tytułu realizacji największej ilości procedur w leczeniu ortodontycznym w systemie alignerowym (nakładkowym). Od 2014 r przeprowadziliśmy przez nie około 400 pacjentów. Doświadczenie budowane latami przekłada się na swobodę naszego działania, a to na bezpieczeństwo i efekt ostateczny leczenia ortodontycznego. Nasza klinika stała się Centrum Projektowym wiodącego na rynku producenta aparatów alignerowych. Alignery mają formę przezroczystych nakładek dopasowanych do łuków zębowych, dlatego są prawie niezauważalne. Dodatkowo można je zdejmować i zakładać samodzielnie.

  Co jeszcze powinno znaleźć się w nowoczesnej klinice stomatologicznej?

  Bardzo ważne i w zasadzie już traktowane jako podstawowy instument używany w nowoczesnej cyfrowej stomatologii są drukarki 3D. Służą one przede wszystkim do wykonywania szablonów wszelkiego rodzaju wstępnych projektów uzębienia typu wax up, mock up oraz szablonów implantologicznych. Dają one pacjentowi przewidywalność na każdym etapie leczenia. W naszej klinice jest ich aż 2 sztuki, aby nikt nie musiał czekać z procedurą leczenia.

  Implantologia to dziedzina stomatologii skupiająca wybitnych w swoim fachu, czy też każdy dentysta może zostać implantologiem?

  Przyjęło się mówić, że głównie tych wybitnych, bo jest to dziedzina zdecydowanie bardziej wymagająca niż zwykłe leczenie dentystyczne. Ale ja osobiście staram się ciągle powiększać to elitarne grono ekspertów stomatologii. Z mojej inicjatywy dwa lata temu powstał pierwszy na świecie klub dla techników dentystycznych stworzony w ramach ITI w 50 letniej historii tej organizacji. Jestem dyrektorem sekcji International Team for Implantology (polecam przeczytać https://www.iti.org/about/who-we-are.) ITI powstał w 1980 roku jako sojusz interdyscyplinarnych specjalistów. Celem organizacji było dobrowolne i idealistyczne prowadzenie badań i rozwoju w nowo rozwijającym się obszarze medycyny implantologicznej. Głównymi architektami ITI byli profesor André Schroeder z Berna i dr hc Fritz Straumann z Waldenburga. Według profesora Schroedera „Badania medyczne wymagają niezależności, otwartej przestrzeni i możliwości dyskusji”. Te trzy elementy są kamieniem węgielnym ITI i znacząco przyczyniły się do szybkiego rozwoju i sukcesu implantologii. ITI zyskał reputację dzięki naukowej dyscyplinie w połączeniu z silnym skupieniem się na pacjencie. Organizacja wspiera założenie dobrze udokumentowanych wytycznych leczenia, popartych obszernymi testami klinicznymi i długoterminowymi wynikami.