Rodzinny wieloboista

vw_tiguan002

Można mieć samochód rodzinny, który nie tylko jest nowoczesny i bezpieczny, ale też elegancki i zgrabny, komfortowy, szybki i zwinny, a nawet dzielny terenowo. Słowem, „rodzinny” nie musi znaczyć „nudny”

Stare porzekadło mówi, że jeśli coś jest do wszystkiego, to tak naprawdę jest do niczego. No więc – by nie urazić miłośników mądrości ludowych – powiem delikatnie, że niekoniecznie. Dowodem jest właśnie opisywany tu dziś Volkswagen Tiguan. To kompaktowej wielkości SUV (czyli pojazd sportowo-użytkowy), a może raczej crossover (czyli taki „pomostowy”, łączący różne cechy, w tym i te, które wydają się przeciwstawne). Niewielkie relatywnie rozmiary nie przeszkodziły konstruktorom Volkswagena w zmieszczeniu pod karoserią iście gigantycznej kabiny i przepastnego bagażnika, które w dodatku można dość dowolnie konfigurować, nigdy wszakże nie tracąc podstawowej funkcjonalności, jaką jest komfortowe wożenie ludzi. W tym przypadku – nawet bardzo komfortowe. Bo ergonomia jest wyśmienita, każdy element wnętrza starannie przemyślano i uformowano oraz umieszczono tak, by był jak najłatwiejszy i najwygodniejszy w używaniu. Kokpit jest popisem możliwości projektantów, którzy ani na moment nie zapomnieli, że piękno i elegancja w przedmiocie użytkowym (samochodzie) są ściśle powiązane z łatwością obsługi. O tym samym pamiętali również ci, którzy wybierali materiały wykończeniowe oraz ci, którzy tworzyli poszczególne elementy sterujące funkcjami samochodu. Efekt jest niesamowity: logika i łatwość, intuicyjność obsługi są na poziomie nieosiągalnym dla absolutnej większości rywali. A poza tym jest tu i ładnie, i przyjemnie.

vw_tiguan021

Der neue Volkswagen Tiguan
Samochód jest też na najwyższym poziomie pod względem wyposażenia ochronnego oraz wspierającego kierowcę w bezpiecznym prowadzeniu. Znaleźć tu można wszystkie najnowocześniejsze rozwiązania, które pomagają zachować maksymalne bezpieczeństwo, także system kamer dookólnych, których obraz komputer przetwarza tak, jak sobie tego życzy kierowca, np. ukazując auto z lotu ptaka (przy manewrowaniu na parkingu pomoc genialna!), czy pobocze lub obszar za i przed autem (gdy wjedziemy w teren, gdzie Tiguan czuje się świetnie, będziemy patrzeć na przedpole „oczami opon”). A przy tym jest to samochód bardzo zwinny i szybki, świetnie się prowadzący, oferujący nabywcy ogromne możliwości wyboru sposobu napędzania – silniki o pojemnościach 1,4-2,0 l i mocach do 240 KM, manualne i automatyczne skrzynie biegów oraz napęd na przednią oś lub 4 koła.