Rodzinne dofinansowanie na przyszłość

Happy family with raised hands up isolated on white background
Happy family with raised hands up isolated on white background
Happy family with raised hands up isolated on white background

Program Rodzina 500+ to okazja dla banków i ubezpieczycieli na pozyskanie nowych klientów i nowych oszczędności

Niektóre z banków wprowadzają nowe oferty przeznaczone dla beneficjentów dofinansowania na dzieci, inne dostosowują swoje produkty. Trzeba jednak uważać, bo pomysły instytucji finansowych na zagospodarowanie pieniędzy z programu Rodzina 500+ nie zawsze są tak atrakcyjne, jak wynika to z reklam lub są atrakcyjne przez krótki czas. Na szczęście, nie dotyczy to wszystkich.

Od konta po lokatę
BOŚ zachęca do zakładania bezpłatnego EKOkonta bez Kosztów. Jeżeli na rachunek będą wpływały pieniądze ze świadczenia, można liczyć na 2-procentowe odsetki w skali roku. Niestety, promocyjnym oprocentowaniem objęte będą oszczędności tylko do wysokości 3 tys. zł. Pozostałe pieniądze nie będą już procentowały na przyszłość. W promocji nie mogą uczestniczyć osoby, które korzystały z poprzednich promocji: EKOkonto bez Kosztów + Karta z Nagrodą lub EKOkonto bez Kosztów + Bon sportowy. Mogą natomiast wziąć w niej udział ci, którzy posiadają inne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe w BOŚ Banku. Muszą jednak zmienić rachunek, a to kosztuje – bank za zmianę pobierze 50 zł. Promocja będzie trwała do odwołania, a ewentualne jej zakończenie nie wpłynie na wysokość oprocentowania konta. Nowi klienci banku dodatkowo mogą skorzystać z promocyjnego oprocentowania na rachunku oszczędnościowym EKOprofit. Oszczędności do 50 tys. zł będą zarabiały 3,25 proc. w skali roku, a powyżej – 2,75 proc. Oferta ta obejmuje również osoby, które nie są beneficjentami rodzinnego programu, ale w ich przypadku wpływ na konto musi wynosić 1 tys. zł.

Na tle innych ofert bankowych to atrakcyjna propozycja. Warunkiem skorzystania z obu propozycji jest tylko posiadanie aktywnej karty debetowej do EKOkonta bez Kosztów. W BZ WBK osoby, które we wniosku Rodzina 500+ wskazały Konto Godne Polecenia z kartą i usługami BZWBK24, również mogą liczyć na atrakcyjną promocję „Rodzinnie czyli korzystnie!”. Wystarczy, że od lipca tego roku przez sześć kolejnych miesięcy na konto będzie wpływało 500 zł ze świadczenia rodzinnego, aby bank zasilił konto 50 zł za każdy miesiąc. Warto tu zaznaczyć, że wartość nagrody w sprzedaży premiowej jest zwolniona z podatku dochodowego. Promocja będzie trwała do 31 stycznia 2017 roku.

To nie jedyna korzyść. BZ WBK ma w zanadrzu jeszcze jedną promocję – „Rodzinne 10% na Twojej karcie!” – w której za zawarcie co najmniej 10 transakcji bezgotówkowych kartą do Konta Godnego Polecenia w każdym z trzech kolejnych miesięcy, można otrzymać 150 zł dodatkowej nagrody. Przy obu promocjach trzeba tylko pamiętać, że w trakcie ich trwania nie można odwołać wyrażanych na początku zgód marketingowych. Bank wymaga też posiadania telefonu komórkowego do kontaktu, co oznacza, że beneficjenci mogą być zasypywani dodatkowymi ofertami. Da się jednak z tym przetrwać a dodatkowe 450 zł się przyda. Dwie oferty dla beneficjentów programu Rodzina 500 plus – lokatę i konto – utworzył PKO BP. Na lokacie Kapitał dla Dziecka można gromadzić oszczędności przez 15 lat wpłacając od 100 zł do 500 zł. Za regularne oszczędzanie posiadacz lokaty będzie otrzymywał co pół roku premię odsetkową – 0,2 pkt. proc. do podstawowego oprocentowania lokaty, które jest uzależnione od wysokości stawki WIBOR 3M. Kapitalizacja odsetek naliczana jest co pół roku. Pieniędzy do programu nie można wpłacać z PKO Konta Dziecka, PKO Konta Pierwszego, kont Inteligo, ROR-u Depozyt. Trzeba założyć inne – Konto za Zero.

Oferta promocyjna Konto za Zero skierowana jest do klientów, którzy są beneficjentami programu Rodzina 500+ i nie mają rachunku osobistego w PKO BP. Jeśli na konto trafiać będą pieniądze ze świadczenia rodzinnego, bank nie naliczy opłaty za prowadzenia rachunku, która standardowo wynosi 6,90 zł. Korzystanie z karty debetowej do rachunku też może być darmowe: wystarczy, że jej posiadacz miesięcznie zapłaci nią za zakupy min. 200 zł (standardowo zwolnienie z opłaty następuje po przekroczeniu 300 zł). W przeciwnym przypadku bank potrąci 1,90 zł. Najmniej atrakcyjną ofertę ma Bank Pocztowy. Wprawdzie reklamuje konto 500+ oprocentowaniem 4 proc., ale jest ono gwarantowane tylko od 1 lipca do 30 września dla wpłat do 5 tys. zł. Powyżej tej kwoty wyniesie 0,4 proc.

Pakiety korzyści
Szeroką ofertę dla beneficjentów programu Rodzina 500+ ma mBank – Pakiet Rodzinny: e-konto standard, konto oszczędnościowe, konto dla nastolatków, promocyjną lokatę z funduszem. Konto jest bezpłatne, nie zapłaci się również za kartę, jeśli zawrze się co najmniej pięć transakcji bezgotówkowych w miesiącu. Na koncie oszczędnościowym eMax plus można natomiast liczyć na 2,5-procentowe odsetki w skali roku, ale tylko przez trzy miesiące i do wysokości 5 tys. zł. Później oprocentowanie będzie już symboliczne. Dla wpłat do 50 tys. złotych wyniesie 0,5 proc., od 50 tys. zł do 100 tys. zł – 0,65 proc., od 100 tys. zł – 0,8 proc. i powyżej 200 tys. zł – proc. Promocja będzie trwała do końca sierpnia, ale warunkowy wpływ świadczenia musi nastąpić jeszcze w lipcu. Do końca lipca trwa też promocja czteromiesięcznej lokaty z funduszem z oprocentowaniem od 2,5 do 3,5 proc. w skali roku. Wpłacać można od 4 tys. złotych Do wyboru jest 16 funduszy o różnej skali ryzyka, ale wysokość oprocentowania lokaty jest uzależniona od sposobu podziału oszczędności między depozyt ainwestycję, a nie wyboru samych funduszy.

Najniższe odsetki będą przysługiwały, jeżeli na lokacie pozostanie jedna czwarta pieniędzy. Na 3 proc. można liczyć przy podziale wpłaty pół na pół, a na maksymalne 3,5 proc., jeśli na lokacie pozostanie tylko jedna czwarta pieniędzy przeznaczonych na lokatę z funduszem, a reszta zostanie zainwestowana. Maksymalne wpłaty również są uzależnione od wyboru wariantu. Najmniej 150 tys. zł można ulokować przy wariancie Korzystna para I z najwyższym oprocentowaniem. Przy Korzystnej Parze II z oprocentowaniem 3 proc. wpłacać można do 300 tys. zł, a przy Korzystnej Parze III z najwyższymi procentami aż 450 tys. zł. Wśród funduszy do wyboru są i najbardziej agresywne, takie jak Noble Fund Akcji MiŚS, UniAkcje Wzrostu czy czerpiące dochody również z podziału zysku w spółkach, jak: NN Globalny Spółek Dywidendowych czy PZU Akcji Spółek Dywidendowych. Ale są też zrównoważone i stabilne oraz mniej i bardzie ryzykowne papierów dłużnych: KBC Obligacji Korporacyjnych i KBC Papierów Dłużnych. Jest nawet propozycja dla inwestorów najbardziej zachowawczych: Investor Zabezpieczenia Emerytalnego. Przed założeniem lokaty z funduszem trzeba tylko aktywować Supermarket Funduszy Inwestycyjnych. Pakiet produktów bankowych dla beneficjentów programu Rodzina 500 + ma też Alior Bank. W jego skład wchodzi Konto Rozsądne, przy którym oferuje 3 proc. zwrotu za zakupy spożywcze – maksymalnie 400 zł rocznie – Konto Oszczędnościowe, a nawet pożyczka gotówkowa.

Oprocentowanie na Koncie Oszczędnościowym wynosi 2,5 proc. przez 12 miesięcy, ale tylko do 6 tys. zł. Przy wyższych oszczędnościach oraz po okresie promocyjnym oprocentowanie ustalane będzie w oparciu o stawkę WIBID 1M z 10. dnia kalendarzowego danego miesiąca pomniejszoną o 0,5 pkt. proc. Promocja „Pożyczka z ratą 500 zł” będzie trwała do końca sierpnia. W tym czasie można się zadłużyć na maksymalnie 13 miesięcy. Oprocentowanie kredytu jest zerowe, prowizja natomiast wynosi 500 zł, co brzmi atrakcyjnie, ale jednocześnie oznacza, że przy maksymalnym zadłużeniu Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wynosi 15 proc. Pożyczkę bez zaświadczeń o dochodach, po okazaniu wyciągu z ROR, mogą otrzymać osoby uzyskujące dochody m.in. z umowy o pracę (regularne wpływy za ostatnie 6 miesięcy) lub emeryturę (za 1 miesiąc). To oferta też oferta dla tych, którzy złożyli wniosek o Rodzinę 500+ w systemie bankowości internetowej Alior Banku.

Oferty z premią pieniężną
Deutsche Bank wprowadził do oferty dziesięcioletnią Lokatę db Plan 500+Premia, która przeznaczona jest dla wszystkich, którzy nie ukończyli 18 lat. Za długoterminowe oszczędzanie bank nagradza premią, która może wynieść 500 zł rocznie, czyli 50 tys. zł w ciągu całego okresu umowy. Premia będzie przysługiwała, jeżeli na rachunek – w ciągu poprzednich 12 miesięcy – wpłynęło 6 tys. zł, czyli równowartość 12 miesięcznych wpłat po 500 zł. Oprocentowanie lokaty jest zmienne i równe wartości stopy WIBID ON, ale tylko do momentu zgromadzenia 5 tys. zł. Premia wypłacana jest na db Konto Oszczędnościowe 500+ z takim samym oprocentowaniem. Nie można jednak jej wypłacić przed upływem pięciu lat, jeśli nie chce się stracić nagrody. Jest to zdecydowanie najlepsza oferta na rynku, a niedogodność niewielka, bo oszczędności mają sens tylko wtedy, jeśli się z nich nie rezygnuje przed terminem. Niektórym klientom może się też wydawać długi okres programu, ale na studia własnej pociechy warto zacząć odkładać wcześnie, wtedy Harvard czy Oxford będą stały otworem.

Bonusami za systematyczność nagradza także Crédit Agricole, ale jest mniej hojny. Program Systematycznego Oszczędzania Moja Rezerwa Finansowa jest przewidziany na pięć lat. Dopiero po tym czasie bank wypłaci premię w wysokości 1,1 tys. zł. Podobnie działa Nationale-Nederlanden w „Promocja 500+”. Wpłaty na ubezpieczenie muszą pochodzić z otrzymywanych wpływów z rodzinnego programu. Zachętą ubezpieczyciela jest roczny bonus, wynoszący – podobnie jak w Deutsche Banku – do 500 zł. Trzeba jednak wykupić ubezpieczenie: Sposób na Przyszłość, Ochronę Jutra lub W trosce o pewną przyszłość. Przynajmniej jedna osoba w jednym z wybranych ubezpieczeń musi być dzieckiem. Poza tym na bonus maksymalnej wartości mogą liczyć tylko klienci, którzy na ubezpieczenie przeznaczą cały wpływ w rządowego programu. Przy niższych wpłatach premia też będzie niższa. Pełne ubezpieczenie na życie, od chorób i wszystkich nieszczęść można jednak wykupić znacznie tańsze. Kto ma wątpliwości może przestudiować Ogólne Warunki Ubezpieczenia każdej z propozycji – kilkadziesiąt stron, z których niewiele wynika, a oszczędności można nie odzyskać – jak to w ubezpieczeniach inwestycyjnych bywa.

Do beneficjentów programu Rodzina 500+ uderza również Prudential. Premiopolisa Start w Życie ma być zabezpieczeniem na przyszłość dzieci między trzecim a szesnastym rokiem życia. Oszczędzać można w profilu konserwatywnym lub zrównoważonym. W pierwszym ubezpieczyciel co najmniej 70 proc. aktywów inwestuje w papiery dłużne Skarbu Państwa lub w inne papiery dłużne o wysokiej wiarygodności, a pozostałą część aktywów w inne instrumenty, takie jak akcje lub nieruchomości. W profilu zrównoważonym, którego strategia przewiduje lokowanie nie mniej niż 45 proc. aktywów w papiery dłużne Skarbu Państwa i inne papiery dłużne o wysokiej wiarygodności emitenta, a pozostałą część aktywów w inne instrumenty, takie jak akcje i nieruchomości. Umowę trzeba podpisać na co najmniej 10 lat, maksymalnie do 25. roku życia pociechy. Wpłacać można od 125 zł miesięcznie.