Rodzina Vignale

Post-Production : Mickael Laujin-Dot Retouch

Po ciepłym przyjęciu Forda Mondeo Vignale producent zaprezentował w grudniu 2016 r. kolejne modele oznaczone logo słynnego włoskiego projektanta. Do salonów Forda wjechały kolejno: S-Max Vignale, Kuga Vignale i Edge Vignale. Tym samym klienci mają do wyboru cztery modele aspirujące do klasy Premium

Wprowadzenie linii Vignale to odpowiedź Forda na rosnące zainteresowanie klientów odmianami Premium samochodów klasy średniej i wyższej. Badania przeprowadzone przez producenta wykazały, że klienci marki aspirują do klasy wyższej i oczekują od branży motoryzacyjnej wyjątkowych produktów. Mają przede wszystkim zapewnić właścicielowi komfort podróżowania dzięki zastosowaniu ekskluzywnych materiałów wykończeniowych, takich jak naturalna skóra, drewno i aluminium. Oczekują także zaawansowanej technologii z zakresu bezpieczeństwa czynnego i biernego. Badania wykazały również, że 70 proc. klientów kupujących nowe auto z segmentów klas średniej i SUV w salonach Forda wybierało dotychczas specyfikację Titanium, czyli do niedawna najwyższą możliwą. Auta z linii Vignale pozwolą tym samym na sprostanie oczekiwaniom wymagających klientów i umocnią markę Ford na pozycji lidera wśród producentów pojazdów innowacyjnych, bezpiecznych i – przede wszystkim dzięki właściwościom jezdnym – dających radość z jazdy.

To nie przypadek, że Ford zdecydował się na nazwanie linii modeli nazwiskiem słynnego producenta karoserii Alfredo Vignale. W manufakturze powstawały nadwozia takich producentów jak Ferrari i Maserati. Fabryka w 1969 r. stała się częścią Carrozzeria Ghia, którą w późniejszych latach przejął Ford Motor Company. Auta spod znaku Vignale odznaczały się zawsze niepowtarzalnym stylem i elegancją. Nie inaczej jest w przypadku nowych aut Forda. Dla Mondeo, S-Maxa, Kugi i Edge’a producent przewidział najwyższe opcje wyposażenia. Znakami szczególnymi modeli są: chromowany sześcioboczny grill, elementy wykończenia karoserii oraz specjalne dedykowane linii felgi ze stopów metali lekkich. Kolorystyka samochodów również pozwoli wyróżnić się z tłumu. Złocisty brąz Nocciola, ciemny fiolet Ametista Scura i ciepła perłowa szarość Milano Grigio  już na papierze brzmią ekskluzywnie. We wnętrzu zastosowano materiały najwyższej jakości. Zwrócono szczególną uwagę na elementy, z którymi kierowca i pasażerowie mają bezpośrednią styczność podczas jazdy. Kierownica, część deski rozdzielczej, panel środkowy i podłokietnik obszyto mięciutką skórą. Poszycie foteli wykonane z wyselekcjonowanej skóry ma emblematy Vignale.

Wszystko to sprawia bardzo dobre wrażenie i pozwala się poczuć we wnętrzu naprawdę wyjątkowo. Materiały wykończeniowe i logo znakomitego twórcy to jednak nie wszystko. Vignale to także nowoczesność i najnowsze osiągnięcia techniki. Na pokładzie samochodów znalazły się, między innymi, czujniki oraz oparte na szerokokątnych kamerach i radarze systemy pozwalające na monitorowanie całego obszaru wokół samochodu. Nowością jest przednia kamera (Front Wide-View Camera) pozwalająca kierowcy włączającemu się do ruchu na spojrzenie prostopadle na drogę i uchwycenie nadjeżdżających samochodów. Podobnie działa Cross-Traffic Alert ostrzegający o ruchu pojazdów, gdy cofamy z niewidocznego miejsca parkingowego. W całej gamie Vignale dostępny jest również system parkowania automatycznego wraz z opcją parkowania prostopadłego. Na pokładzie może znaleźć się również monitoring martwego pola, a także asystent utrzymywania pasa ruchu.

Jak wspomniałem wyżej, technologia, oprócz zapewnienia bezpieczeństwa, ma również zapewnić pasażerom najwyższy komfort podróżowania. Ford przygotował dla klientów system łączności i rozrywki SYNC 3, który organizuje komunikację z aplikacjami smartfonów z systemami Ios oraz Android. Ciekawostką jest emitowanie przez głośniki fal dźwiękowych odwrotnych do tych wydawanych przez silnik. Ma to wywołać wrażenie idealnego wyciszenia kabiny pojazdu, a tym samym poczucie najwyższego komfortu podróżowania. Modele S-Max, Kuga i Edge w specyfikacji Vignale można już zamawiać u dealerów w całej Polsce. Ostatnio do rodziny dołączyła również pięciodrzwiowa wersja modelu Mondeo.