Raport Martis CONSULTING: Ranking influencerów i portali finansowych w mediach społecznościowych – Edycja 2021

Dziennikarz RMF 24  liderem wśród ekspertów biznesowych na Twitterze, najbardziej aktywnym influencerem finansowym – Michał Szafrański, a ubiegłoroczni zwycięzcy na LinkedIn nie do obalenia.

PKN ORLEN to najchętniej obserwowana spółka z WIG 30 na LinkedIn, jednak jej zasięgi na Twitterze są niemal dwa razy mniejsze od Orange Polska. Liderem spośród ekspertów biznesowych na platformie Twitter został Krzysztof Berenda – dziennikarz ekonomiczny RMF 24. Najbardziej aktywnym influencerem finansowym w całym Internecie jest natomiast Michał Szafrański. Money.pl wciąż odwiedza najwięcej internautów zainteresowanych finansami – to tylko niektóre z wyników drugiej edycji raportu opracowanego przez Martis CONSULTING.

Podobnie jak w pierwszej odsłonie, poza oddzielnymi portalami i blogami autorzy badania skupili się również na platformach LinkedIn, Twitter oraz YouTube. Analiza aktywności w nowych mediach objęła swoim zasięgiem 30 spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a także managerów, którzy aktualnie nimi zarządzają. Kryterium decydującym o pozycji tych podmiotów w rankingu była liczba obserwujących i subskrybentów. W przypadku ekspertów prowadzących blogi finansowe oraz funkcjonujących w tym obszarze portali, decydującym czynnikiem była miesięczna liczba wyświetleń na stronie.

 – Warto zauważyć, że spółki, które były liderami na danej platformie po ukazaniu się pierwszej edycji raportu, nie tylko utrzymały swoją pozycję, ale odnotowały także znaczny wzrost obserwujących ich osób. Świetnym przykładem jest tu PKN ORLEN. Liczba osób obserwujących tę spółkę zwiększyła się przez rok o ponad 15 tysięcy. Wyniki opublikowane w drugiej odsłonie raportu potwierdzają, jak ważna w kontekście strategicznym i utrzymywania rzetelnej relacji z otoczeniem jest komunikacja poprzez nowe mediazauważa Dariusz Jarosz, prezes zarządu Martis CONSULTING, główny autor opracowania.

Do najczęściej odwiedzanych portali internetowych o tematyce finansowo-giełdowej należą Money.pl, Bankier.pl oraz Pb.pl. Również tutaj można zauważyć ugruntowaną pozycję redakcji w stosunku do opracowania z roku poprzedniego. Może to świadczyć zarówno o ich popularności, jak również przywiązania internautów do treści publikowanych na tych stronach.

Ranking główny – eksperci

L.p. Imię i Nazwisko Nazwa SUMA PUNKTÓW
1. Michał Szafrański Jak Oszczędzać Pieniądze 38,0
2. Maciej Samcik Subiektywnie o finansach 35,7
3. Rafał Zaorski Tradingjam.pl 32,9
3. Tomasz Jaroszek Doradca.tv 32,4
5. Marcin Iwuć Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste 32,1
6. Paweł Binkowski Bitcoin.pl / Krypto Raport 31,0
7. Albert Rokicki Longterm.pl 30,1
8. Cezary Głuch Independenttrader, Trader 21 29,8
9. Paweł Cymcyk DNA Rynków 29,5
10. Cezary Graf Cezary Graf Office 27,9

 

Ranking główny – portale finansowe

L.p. Nazwa SUMA PUNKTÓW
1. Money.pl 35,1
1. Bankier.pl 35,1
3. Pb.pl 34,7
4. Parkiet.com 28,3
5. Wnp.pl 25,5
6. Strefa Inwestorów 25,0
7. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 24,5
8. Comparic 24,1
9. Stockwatch.pl 20,4
10. Analizy.pl 19,4

 

Wszystkie dane zamieszczone w tej publikacji obejmują stan na połowę listopada 2021 roku. Rankingi zostały sporządzone na podstawie czterech subrankingów obejmujących: liczbę wyświetleń strony, subskrybentów na YouTube oraz obserwujących na portalach: Twitter i Linkedin.

Pełna wersja raportu z punktacją za poszczególne kategorie dostępna jest pod adresem: https://martis-consulting.pl/wp-content/uploads/2021/12/MC-analiza-rynku-w-mediach-2021.pdf