Przełom w digitalizacji

Leung Wing Kin, CTO w Huawei Enterprise Business Group, opowiada, co ciekawego zaprezentowała jego firma na targach CeBIT 2017

Czy ostatnio coś się zmieniło w strategii cyfrowej waszej firmy?
Owszem, bo w trakcie targów CeBIT 2017 poinformowaliśmy o jej trzech kolejnych kamieniach milowych. Pierwszym z nich jest zawarcie nowego partnerstwa z firmą Honeywell w zakresie inteligentnych budynków i miast. Drugim budowa w ciągu trzech najbliższych lat 15 nowych centrów OpenLab, a trzecim rozpoczęcie udostępniania pamięci masowych jako usługi pod nazwą Storage as a Service (STaaS).

Inteligentne budynki i miasta przyspieszają rozwój obszarów miejskich ze względu na ich efektywność kosztową i korzystny wpływ na środowisko. Z kolei przechowywanie danych jako usługa stało się koniecznością, w miarę jak firmy mają coraz więcej problemów z ich przetwarzaniem. Wreszcie OpenLab pomogą szybciej rozwijać technologie dzięki współpracy z partnerami z branży. A wszystko to wesprze restrukturyzację dzisiejszego ekosystemu technologii przedsiębiorstwa, co obecnie staje się koniecznością dla całego świata biznesu.

Czego ma dotyczyć umowa z Honeywell?
Jej celem jest opracowanie nowych idei w obszarze Smart Buildings, które mogłyby posłużyć do rozwoju dużych aglomeracji miejskich w taki sposób, że wchodzące w ich skład budowle byłyby bardziej zrównoważone, bezpieczne i energooszczędne. Współpraca ma się opierać na naszej nowej technologii Internet of Things (IoT) Gateway, która gromadzi i analizuje dane w celu poprawy efektywności w typowym modelu IoT. Całość pod nazwą Huawei Smart Building Solution zapewni globalnym klientom wyższą jakość usług dzięki większej wydajności energetycznej oraz bardziej inteligentnym budynkom.

To, że Huawei stawia właśnie na ten obszar IoT, wynika z tego, że do 2018 r. właśnie w inteligentnych miastach będzie połączonych ze sobą najwięcej urządzeń, bo aż 3 mld, z czego 2 mld będą zainstalowane w inteligentnych domach i budynkach komercyjnych.

A co da klientom Huawei Storage as a Service?
Ono również jest kolejnym dużym krokiem naprzód w transformacji cyfrowej ze względu na umożliwienie bardziej płynnego przejścia do chmury obliczeniowej. Ponieważ firmy gromadzą coraz więcej danych, potrzebują szybkiej i wydajnej pamięci masowej umożliwiającej szybki do nich dostęp. Uważamy, że ta nowa usługa „na żądanie” pomoże firmom obniżyć całkowity koszt ich posiadania o 20 proc. i poprawić efektywność zarządzania danymi o 50 proc. To ważne, bo gdy w życie wejdzie technologia 5G, ilość danych przesyłanych przez smartfony ma wzrosnąć aż 12-krotnie.

A dlaczego warto współpracować z partnerami w OpenLab?
Ponieważ dzięki temu szybciej dowiemy się, w jaki sposób transformacja cyfrowa może kształtować krajobraz technologiczny w przedsiębiorstwie. Bez zakrojonych na szeroką skalę badań nie uda się bowiem w płynny sposób przekształcić starych systemów analogowych w cyfrowe, bazujące na IoT. Właśnie dlatego w ciągu trzech najbliższych lat zobowiązaliśmy się zainwestować 200 mln dol. w rozwój 15 nowych centrów OpenLab w celu współpracy z partnerami z branży nad wspieraniem cyfrowej transformacji. Siedem z nich zostanie zbudowanych jeszcze w tym roku, m.in. w Londynie, Paryżu, Moskwie i Johannesburgu, co istotnie wesprze potrzeby lokalnych rynków, wykorzystując dostępne na nich zasoby. Przykładowo w Monachium pracujemy nad wspólnymi projektami innowacyjnymi, przeprowadzając testy symulacyjne i badania nad powiązanymi samochodami z niemieckimi firmami motoryzacyjnymi.

Z jak dużą liczbą partnerów współpracuje Huawei?
Nasza firma przywiązuje ogromną wagę do współpracy z partnerami. Obecnie mamy ich ponad 110, z czego blisko 30 wystawiało się na targach CeBIT na naszym stoisku. Współpracujemy z nimi dlatego, żeby zintegrować ich możliwości na całym świecie, przyczyniając się do zwiększenia konkurencyjności lokalnych ICT.