Premiera nowej ŠKODY FABIA już wkrótce!

Škoda Fabia to absolutny bestseller czeskiego producenta, który właśnie doczekał się czwartej generacji. Samochód został zbudowany na platformie MQB-A0 oraz wyposażony w najnowsze dostępne systemy wspomagania kierowcy. Dzięki innowacyjnym technologiom auto ma być też wyjątkowo aerodynamiczne. Nowa Fabia oferowana będzie na polskim rynku z czterema wydajnymi silnikami benzynowymi do wyboru.

„FABIA to nasz bestsellerowy model. W jego nowej odsłonie znacznie ulepszyliśmy wnętrze, zapewniając wysoki poziom komfortu, dodaliśmy nowoczesne funkcje multimedialne oraz innowacyjne systemy wsparcia kierowcy. Jeszcze więcej przestrzeni, mocne i wydajne silniki oraz doskonałe prowadzenie dopełniają obraz nowej ŠKODY FABIA. Pojazd ma wszystko to, czego można oczekiwać od nowoczesnego auta” – podkreśla Johannes Neft, Członek Zarządu ds. Rozwoju Technicznego w ŠKODA AUTO

Bestsellerowy model

Początki modelu FABIA sięgają 1999 roku. Od tego czasu ŠKODA wyprodukowała ponad 4,5 mln egzemplarzy popularnego pojazdu. To czyni go jednym z najchętniej kupowanych samochodów w segmencie. Od chwili premiery FABIA jest uosobieniem wartości promowanych przez markę. Łączy ona w sobie wiele poziomów bezpieczeństwa aktywnego i pasywnego z odpowiednio przestronnym wnętrzem i dynamicznym wyglądem. Oferuje także kompaktowe wymiary zewnętrzne, i wydajne układy napędowe. Zadaniem nowej, czwartej już generacji ŠKODY FABIA jest kontynuowanie sukcesu, jaki osiągnęły poprzednie generacje.

Reflektory i światła tylne Full LED

Wyraziste reflektory, biegnące aż do osłony chłodnicy, są charakterystyczną cechą nowej generacji modelu FABIA. Już w wersji podstawowej modelu zastosowano nowoczesną technologię LED. Opcjonalnie dostępne są reflektory Full LED wraz z kompleksowym zakresem funkcji lub pełne oświetlenie tylne w technologii LED o charakterystycznej dla marki krystalicznej strukturze.

Wirtualny kokpit oraz nowa kolorystyka

Nowy design we wnętrzu ŠKODY FABIA zwiększa wrażenie przestronności. Symetryczna tablica wskaźników z centralnie umieszczonym osobnym wyświetlaczem oraz poziome ozdobne pasy podkreślają szerokość wnętrza. Ponadto po raz pierwszy w modelu FABIA dostępny jest cyfrowy zestaw wskaźników. Z chwilą wprowadzenia auta do sprzedaży dostępne będą trzy wersje: Active, Ambition oraz Style, oferujące nową kolorystykę i materiały, a także wariant Monte Carlo inspirowany rajdową historią marki.

– ŠKODA konsekwentnie rozwija swój język designu w nowym modelu FABIA. Ten kompaktowy hatchback ma wyjątkowo sportowy charakter i elegancki wygląd. Wyraziste linie, dynamiczne proporcje i nowoczesne światła w technologii LED o typowej dla ŠKODY krystalicznej strukturze nadają modelowi dynamicznego i nowoczesnego charakteru – mówi Oliver Stefani, szef ŠKODA AUTO Design.

Pierwsza ŠKODA FABIA oparta na platformie MQB-A0

Na nowe wymiary modelu FABIA wpłynęło zastosowanie platformy MQB-A0. Pomimo zwiększenia rozmiarów samochodu inżynierom ŠKODY udało się zachować wagę zbliżoną do tej, którą oferuje model trzeciej generacji. Długość pojazdu wynosi 4107 mm, szerokość 1780 mm, a jego wysokość to 1460 mm. Rozstaw osi jest równy 2564 mm. Pojemność bagażnika wynosi 380 l, po złożeniu tylnych foteli to aż 1190 l. Dynamiczna ŠKODA FABIA idealnie nadaje się zarówno na krótkie, jak i długie podróże. Jej wymiary sprawiają, że świetnie sprawdzi się w ruchu miejskim.

Silnik MPI i trzy silniki TSI do wyboru

Nowa ŠKODA FABIA zaoferuje cztery wydajne silniki benzynowe do wyboru. Tym samym ŠKODA nie tylko poszerzyła gamę dostępnych silników w porównaniu do poprzedniej generacji modelu, lecz także zwiększyła zakres mocy – od 59 kW (80 KM) do 110 kW (150 KM).

Gama silników dostępnych na polskim rynku w nowej generacji modelu FABIA obejmuje silnik benzynowy z wtryskiem wielopunktowym (MPI) i trzy silniki TSI z wtryskiem bezpośrednim. Silnik montowany w wersji podstawowej modelu to trzycylindrowy 1.0 MPI o mocy 59 kW (80 KM). Moc przenoszona jest na przednie koła za pośrednictwem pięciostopniowej skrzyni manualnej. Nowa generacja ŠKODY FABIA będzie także dostępna z turbodoładowanymi silnikami TSI. Silnik 1.0 TSI o mocy 70 kW (95 KM) połączony jest z 5-stopniową skrzynią biegów, natomiast mocniejszy silnik 1.0 TSI o mocy 81 kW (110 KM) wyposażony jest w skrzynię 6-stopniową lub w automatyczną 7—stopniową przekładnię DSG. Nowa FABIA będzie miała w swojej ofercie również czterocylindrowy silnik 1.5 TSI, który generuje 110 kW (150 KM) mocy i jest dostępny z 7-biegową skrzynią biegów DSG w standardzie. Wszystkie jednostki w nowej ŠKODZIE FABIA spełniają wymogi emisji zgodnie z normą Euro 6d.

bezpieczeństwo aktywne i pasywne

W nowej generacji modelu FABIA ŠKODA jeszcze bardziej poprawia bezpieczeństwo pasażerów i zwiększa gamę dostępnych systemów wsparcia kierowcy. Środki służące poprawie bezpieczeństwa i komfortu obejmują teraz także nowe systemy wsparcia kierowcy, które dotychczas zarezerwowane były dla pojazdów z wyższej klasy. Dodano możliwość wyboru systemów Travel Assist i Park Assist. Nowa FABIA może być wyposażona w aż 9 poduszek bezpieczeństwa chroniących pasażerów. Dostępne są również dodatkowe mocowania ISOFIX – po raz pierwszy również dla przedniego fotela pasażera.

źródło: Skoda