Prefabrykacja, szansą dla budownictwa w Polsce

Beton to najbardziej trwały i wytrzymały materiał budowlany, dlatego prefabrykacja betonowa to rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo i spokój na lata. Budowle wykonane w technologii kompleksowej prefabrykacji betonowej mają też doskonałe parametry akustyczne i termiczne, co powoduje maksymalne obniżenie kosztów eksploatacji lokalu dla odbiorcy końcowego – mówi Michał Sapota, prezes HRE Investments podając powody, dla których spółka zdecydowała się na inwestycję w nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Łącznie od lutego do połowy roku HRE Investments wprowadził do oferty i realizacji 1500 nowych mieszkań, a do końca roku wprowadzi kolejne 1800, przekraczając początkowe założenia minimum 3 000 mieszkań w ofercie w 2020 roku. Jednocześnie trwają intensywne prace nad projektami na kilkanaście tysięcy mieszkań w kolejnych latach.

Aktualnie w portfolio HRE Investments znajdują się 2 inwestycje realizowane w oparciu o prefabrykaty. W planach są już następne.

Inwestycja w budownictwo oparte na prefabrykatach to krok HRE Investments w stronę innowacyjnych rozwiązań gwarantujących maksymalne skrócenie czasu realizacji kolejnych zadań na rynku nieruchomości z zachowaniem najwyższych standardów jakości oraz wykorzystaniem wysokorozwiniętych technologii.

Jeszcze w tym roku na rynek trafią mieszkania w pomorskiej Rumi oferowane przez North Star Development, dewelopera należącego do grupy HREI. Formeli 17 to pierwsza realizacja inwestora z wykorzystaniem prefabrykatów z bydgoskiej fabryki Baumat, w której kontrolny pakiet udziałów spółka HRE Investments nabyła w ubiegłym roku. Docelowo w Rumi stanąć ma 8 budynków wielorodzinnych z 248 lokalami mieszkalnymi.

Zaawansowane technologie to przyszłość budownictwa w Polsce. Już dzisiaj kreatywni, wyprzedzający konkurencję inwestorzy stawiają na prefabrykację, bo wiedzą, że to rozwiązanie, które nie tylko gwarantuje docelowemu odbiorcy obniżenie kosztów eksploatacji obiektu, ale już na etapie budowy umożliwia maksymalne skrócenie całego procesu, co jest niemożliwe do uzyskania w budownictwie tradycyjnym. Technologia ta znajduje zastosowanie zarówno przy budowie budynków mieszkalnych, biurowych, jak i kubaturowej infrastruktury sportowej czy rozrywkowe. To szansa dla całego budownictwa w Polsce, szczególnie tego, które jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku mieszkaniowego, któremu nadal daleko do nasycenia. Deweloperzy już wiedzą, że szybsza realizacja inwestycji oznacza szybszą sprzedaż, a tym samym spłaty kredytów i redukcję odsetek.

mówi Renata Pastwa, dyrektor PR i komunikacji w HRE Investments.

Przyglądamy się światowym trendom – dodaje Michał Sapota – i widzimy jeden bardzo wyróżniający się, kładący nacisk na to, że musimy ten świat zostawić kolejnym pokoleniom w kondycji lepszej niż sami go zastaliśmy. Mam na myśli trendy proekologiczne. Beton to materiał, który podlega 100 proc. recyklingowi. Ale równie istotny jest dla nas fakt, że dzięki wykorzystaniu prefabrykatów możemy dostarczać na rynek bardzo szybko duże ilości nowych mieszkań. Rynek mieszkaniowy w Polsce jest nadal bardzo chłonny, widzimy to nawet w czasach pandemii, kiedy popyt na nowe mieszkania nie słabnie.

Dane dostarczone przez producenta prefabrykatów betonowych – firmę Baumat – pokazują, że wykorzystanie prefabrykacji może skrócić cały proces realizacji inwestycji nawet o 50 proc. Przy budowie budynku mieszkaniowego z gotowych, wstępnie wykończonych elementów, prace postępują błyskawicznie. Ponadto zamiast kilkudziesięciu pracowników na budowie wystarczy, aby budynek wznosiło kilkunastu, co ma bezpośrednie przełożenie również na bezpieczeństwo na placu budowy. Prefabrykaty ścienne docierają na budowę w postaci gotowej do montażu – mówi Prezes HRE Investments – mają już rozprowadzone instalacje elektryczne oraz przymocowaną izolację termiczną, co sprawia, że nie ma tu miejsca na zwykłe ludzkie niedociągnięcia, które nie raz zdarza nam się obserwować w budownictwie tradycyjnym. W HRE Investments od początku kładziemy duży nacisk na jakość, dlatego naszym wyborem jest właśnie prefabrykacja.

HRE Investments to niezależny holding inwestycyjny typu private equity działający w sektorze nieruchomości. HRE Investments inwestuje środki własne oraz w imieniu polskich i międzynarodowych inwestorów prywatnych i instytucjonalnych w wyselekcjonowane aktywa oraz spółki z sektora nieruchomości oraz sektorów powiązanych, z dominującym udziałem mieszkaniowych projektów deweloperskich. Szacowana wartość brutto aktywów zarządzanych w tym momencie przez HREI przekroczyła 2 mld zł i systematycznie rośnie.