Poza zarządem Impela

ManagerOnline

Impel to fascynująca historia rozwoju firmy od prostych usług outsourcingowych do znaczącej krajowej korporacji. Od sprzątania i ochrony, po usługi IT. Założyciele firmy to Grzegorz Dzik i Józef Biegaj.

Już w 1990 roku zauważyli, że, wtedy proste, usługi dla przedsiębiorstw świadczone przez zewnętrzną firmę będą tańsze niż utrzymywanie własnych służb. Bogdan Dzik pozostawał w cieniu Grzegorza Dzika, ale od czasu rozpoczęcia kariery w firmie w 1992 roku od pozycji specjalisty ds. handlu, przeszedł kolejne szczeble kariery, od specjalisty ds. marketingu, kierownika Działu Marketingu, a później dyrektora Departamentu Usług, do prezesa spółki. Wprowadził firmę na giełdowy parkiet niemal 15 lat temu, później stanął na czele spółki Impel Cleaning. Absolwent Wydziału Górniczego Politechniki Wrocławskiej od marca 2016 r. był wiceprezesem spółki Impel. Jego odejście z zarządu to znak czasów, pora na młodszych managerów. Bogdan Dzik pozostaje w grupie i odpowiada za zarządzanie obszarem produktowym Facility Management.

Sam Impel to przykład organicznego początkowo rozwoju niemal od zera, a jednocześnie wykorzystania szans z czasów po transformacji ustrojowej. Impel zaczynał od prostych usług, np. ochrony fizycznej czy porządkowo-czystościowych. Regionalna spółka z Dolnego Śląska poszerzała terytorium i rozwijała działalność. Do prostych usług dołączyły bardziej skomplikowane: catering, monitoring, usługi kadrowo-płacowe, praca tymczasowa.

Po okresie rozwoju organicznego przyszedł czas przejęć, ale też sprzedaży części obszarów działalności. Grupa kapitałowa Impel w ubiegłym roku miała ponad 2 mld zł przychodów ze sprzedaży i dotacji, odnotowała też zysk netto na poziomie 24,7 mln zł.

Podpis: Bogdan Dzik, były wiceprezes spółki Impel
[Fot. Bogdan Dzik Impel.jpg]

Manager opuszcza Ukrainę

Wojciech Balczun zrezygnował z funkcji prezesa kolei ukraińskich Ukrzaliznycia. Dymisję złożył wkrótce po przedłużeniu kontraktu na dwa lata. Oficjalnie z powodów osobistych, ale te powody są prawdopodobnie związane z konfliktem i nagonką prominentnych polityków naszego wschodniego sąsiada. Przypomnijmy: Wojciech Balczun sławę zyskał jako szef PKP Cargo, który w ciągu kilku lat z nieudolnej i niewydolnej państwowej spółki zbudował czempiona transportu towarowego. Wielomilionowe straty zamienił na jeszcze większe zyski. Kiedy rezygnował, oświadczał, że chce się poświęcić działalności artystycznej – jest założycielem, liderem i gitarzystą zespołu rockowego Chemia. Ale nie wytrzymał.

Z jednej strony Chemia nie jest gigantem sceny muzycznej, z drugiej, kto poznał wyzwania biznesowe i odniósł sukces, oczekuje kolejnych podniet. Ukraina to wyzwanie, skorumpowany do spodu system, w którym nieliczni usiłują zaprowadzić porządek. I właśnie działalność Wojciecha Balczuna była cierniem w oku tych, którzy zarabiali gigantyczne pieniądze na wcześniejszym chaosie. Nowe reguły, nowe procedury, zatrudnienie sprawdzonych managerów z Polski przeszkadzały beneficjentom dawnych układów. Choć kondycja ukraińskich kolei się poprawiła, choć stopniowo wprowadzano standardy europejskie, front przeciwników rósł. Polski prezes zrezygnował w trzy dni po awarii klimatyzacji w pociągu, którym podróżowała ukraińska wicepremier. Czy trzeba lepszego powodu dla mediów? Ale to tylko pretekst. Wprowadzanie rynkowych reguł w kraju z wieloletnimi tradycjami bakszyszu zawsze wzbudza silny opór. I ofiarą tego oporu padł Wojciech Balczun. Na pewno jeszcze nie powiedział ostatniego słowa. Acz, choć to osobista opinia, dla świata będzie lepiej jeśli postawi na biznes, a nie działalność artystyczną.

Podpis: Wojciech Balczun odszedł ze stanowiska prezesa kolei ukraińskich Ukrzaliznycia
[Fot. W_Balczun_PKP_Cargo.JPG; 674523-wojciech-balczun.jpg]

Nowy szef KUKE

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) to spółka rządowa niezbyt znana szerokiej opinii publicznej. A szkoda, bo to jedna z agend rządowych, która – bez względu na zmieniające się rządy – wspiera polskich eksporterów na światowych rynkach. Nowym prezesem spółki został Piotr Antkiewicz, manager z 20-letnim doświadczeniem w obszarze ubezpieczeń, bankowości i zarządzania. Wystarczy rzut oka na jego dotychczasową karierę by uznać, że właściwy człowiek znalazł się na właściwym miejscu (co w dzisiejszej rzeczywistości politycznej nie jest oczywistością).

Jak wyglądała ścieżka zawodowa nowego prezesa? Zaczynał w Warcie, później przez 8 lat był związany z Volkswagen Bank w Polsce i w Niemczech. Doświadczenie zdobywał również w Genworth Financial, BNP Paribas Cardif, a ostatnio jako wiceprezes zarządu Aviva i niezależny konsultant biznesu. Opublikował kilkanaście prac z zakresu ubezpieczeń, konstrukcji prawnych elektronicznych instrumentów płatniczych, podpisu elektronicznego oraz handlu elektronicznego. Ma za sobą studia magisterskie i doktoranckie z zakresu prawa handlowego na Uniwersytecie w Białymstoku oraz studia MBA we Francuskim Instytucie Zarządzania (Institut Francais De Gestion – IFG). Dodatkowo uczestniczył w szeregu szkoleń w Europie i Azji z zakresu nowoczesnego zarządzania, finansów oraz przeprowadzania zmiany w organizacji. Na stanowisku zastąpił Marka Czerskiego, który firmą zarządzał zaledwie przez rok. Jak wiadomo, eksport jest oczkiem w głowie ministra finansów i rozwoju, a na odważnych szukających nowych i często egzotycznych rynków zbytu trzeba chuchać i dmuchać. Tym bardziej, że dodatni bilans w handlu międzynarodowym wciąż nie jest oczywisty. A to jeden z czynników wpływających na PKB.

Podpis: Piotr Antkiewicz, nowy prezes KUKE
[Fot. Piotr_Antkiewicz_jpg.jpg]

Koniec zmian na stołku prezesa w ATM?

Sławomir Koszołko został prezesem spółki ATM. W zasadzie to żadna wiadomość, bo w stosunkowo krótkim okresie fotel prezesa rozgrzany przez poprzedników nie zdążył wystygnąć przed nominowaniem kolejnego. W zasadzie można stworzyć mały poczet kolejnych prezesów zasłużonej spółki dysponującej centrum danych i świadczącej usługi sieciowe. Sam Sławomir Koszołko zastąpił Piotra Sieluka, do pełnienia obowiązków prezesa oddelegowanego z rady nadzorczej. Ten z kolei zajął miejsce Sylwestra Biernackiego zarządzającego firmą od maja 2016 r., a ten wcześniej zastąpił Dariusza Terleckiego, powołanego rok wcześniej. Trudno powiedzieć, co o takich małych rewolucjach sądzi Tadeusz Czichon, założyciel spółki i jeden z ojców-założycieli, czy też raczej twórców polskiego Internetu. Z drugiej strony, nie ma już za wiele do powiedzenia, skoro sam doprowadził do przejęcia kontroli nad firmą jednej ze spółek funduszu MCI. A główny akcjonariusz niedawno ogłosił wezwanie na akcje firmy i zamierza ją wyprowadzić z parkietu. Dlaczego? Jak każdy fundusz private equity zrestrukturyzuje przedsiębiorstwo, pomnoży jego wartość i prawdopodobnie sprzeda kolejnemu inwestorowi z potężnym zyskiem. Takie są naturalne prawa wolnego rynku, podobne do przyrodniczych, gdzie padlinożercy oczyszczają środowisko dla dalszego rozwoju.

Na razie wiemy, że nowy prezes jest związany z branżą telekomunikacyjną i sektorem usług centrum danych od prawie 20 lat. Zaczynał w firmie Arthur Andersen (kto dziś pamięta jej spektakularny upadek związany z aferą i bankructwem amerykańskiej firmy Enron?). Dalej działał w Energis Polska i GTS Energis, a po integracji firmy z T-Mobile, właśnie w niemieckim telekomie (acz w Polsce) jako dyrektor departamentu, m.in. strategii korporacyjnej. Życiorys w sam raz dla funduszu private equity – fachowiec, acz nie z pierwszych stron gazet. Jak się sprawdzi to zbierze śmietankę, jak nie, to łatwo zastąpić go kimś innym.

===
[krótkie anonse]

Iwona Kołowacik objęła stanowisko wiceprezesa do spraw Pionu Handlowego w spółce CUBE.ITG.

Artur Dyczko został zastępcą prezesa ds. strategii i rozwoju JSW (Jastrzębska Spółka Węglowa).

Jarosław Klasa został odwołany ze stanowiska członka zarządu PKP Cargo ds. operacyjnych.

Andrzej Niziołek został starszym managerem regionalnym Veeam Software w północnej i południowej części Europy Wschodniej. Nowy manager będzie zarządzał sprzedażą rozwiązań spółki w Polsce oraz w trzynastu innych krajach regionu.

Alexandre Bompard objął stanowisko prezesa Grupy Carrefour. Nowy szef sieci sklepów od 2011 roku był prezesem i dyrektorem generalnym sieci handlowej Fnac. Wcześniej zajmował to samo stanowisko w kanale telewizyjnym Europe 1.

Tomasz Kwapis objął stanowisko szefa biura Przewozów Ponadgabarytowych w DB Schenker w Polsce. Manager ma blisko 20-letnie doświadczenie w branży logistycznej. Przed przejściem do Schenkera pracował w spółce Panalpina.

Lidia Fido została członkiem zarządu w spółce Gothaer TU. Odpowiada za finanse firmy.

Adam Wojtkowski został dyrektorem generalnym Oracle Polska. Nowy dyrektor przed przejściem do Oracle pełnił od lutego 2017 r. funkcję dyrektora generalnego firmy Dell EMC w Polsce. W latach 2012-2017 kierował polskim oddziałem EMC.

Marek Wądołowski awansował w grupie Tesco na stanowisko dyrektora Departamentu Innowacji i Marki Własnej. Wcześniej zajmował się m.in. zarządzaniem zapasami i poprawą łańcucha dostaw.

Radosław Stefurak 1 października zostanie członkiem zarządu spółki LC Corp. Manager jest absolwentem Wydziału Gospodarki Narodowej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od stycznia 2005 r. jest biegłym rewidentem.

Tomasz Zygmuntowicz objął stanowisko członka zarządu ds. sprzedaży i marketingu w spółce Qumak. Manager posiada ponad 15-letnie doświadczenie zdobyte w branży ICT zarówno po stronie klienta, jak i dostawcy.

Mariusz Luberda stanął na czele zarządu spółki PBS Finanse. Nowy prezes ukończył Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Ostatnio pracował jako dyrektor placówki w Banku Pocztowym.

Arkadiusz Zachwieja zrezygnował z funkcji wiceprezesa firmy CUBE.ITG. Manager w firmie pracował od 2013 roku jako dyrektor finansowy, a od kwietnia 2014 r. także jako wiceprezes.

Jarosław Szymczuk został nowym dyrektorem generalnym w firmie IBM w Polsce i krajach bałtyckich.

Krzysztof Czerkas został członkiem zarządu spółki Skarbiec TFI, zależnej od firmy Skarbiec Holding.

Marcin Romanowski 1 października zostanie członkiem zarządu Getin Noble Banku. Manager jest absolwentem Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Andrzej Klimek objął stanowisko wiceprezesa zarządu ds. operacyjnych w firmie OT Logistics.

Krzysztof Stupnicki został wiceprezesem spółki MCI Capital.
Manager ukończył studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna Handlowa) na kierunku finanse i ekonometria. Studiował ekonomię na Cornell University w USA oraz zarządzanie w CEDEP/INSEAD we Francji.

Radosław Moks został członkiem zarządu spółki Magellan. Jako dyrektor do spraw sprzedaży odpowiada za działania w sektorze medycznym.

Jacek Weremiej został prezesem Zakładów Urządzeń Kotłowych „Stąporków”. Pracę zawodową rozpoczął w Banku Pekao. Po latach karierę zawodową związał z firmą Philips Poland. Później pracował w firmie SMP Poland jako kontroler finansowy i główny księgowy. Był dyrektorem finansowo-administracyjnym, a następnie dyrektorem zakładu w firmie Toyota Boshoku.

Sylwester Grzebinoga objął stanowisko wiceprezesa Alior Banku. Przed powołaniem w skład zarządu Alior Banku, Sylwester Grzebinoga zajmował stanowisko dyrektora wykonawczego w PKN Orlen.

Dariusz Kwieciński objął stanowisko Head of Eastern Europe w firmie Fujitsu. Manager jest związany ze spółką od kwietnia 2006 r.

Paweł Mortas stanął na czele spółki ZAK (Zakłady Azotowe Kędzierzyn) z Grupy Azoty. Nowy szef zarządu był dotychczas wiceprzewodniczącym rady nadzorczej ZA Puławy. Był wiceprezesem spółki PBG, a także prezesem PBG i firmy Rafako.

Bedros Kalfayan objął stanowisko general managera w Nivea Polska. Manager dotychczas był Country Managerem filii Beiersdorfu na region Rumunii, Bułgarii i Mołdawii.

Wiesław Protasewicz został wiceprezesem spółki PKN Orlen. Nowy wiceprezes od połowy 2016 r. zasiadał w radzie nadzorczej największej polskiej spółki paliwowej.

Rafał Bauer zrezygnował z funkcji prezesa spółki Próchnik i przeszedł do rady nadzorczej firmy. W fotelu prezesa zasiadł w roku 2013.

Eddy Vermeir został w czerwcu dyrektorem spółki SAD, właściciela marki iSpot Apple Premium Reseller, największego polskiego dystrybutora produktów Apple.