Pokonaj swój dług i odzyskaj uśmiech

Cały czas borykamy się z niskim poziomem świadomości, który powoduje, że część ludzi zadłuża się ponad miarę i wpada w pułapkę zadłużeni – mówi Paweł Szewczyk, prezes Kredyt Inkaso.
Amerykanie mówią: pokaż mi swoją zdolność kredytową, a powiem ci, kim jesteś. Działa to na polskim rynku?

Jeszcze kilka lat temu nie działało, ale dzisiaj istotnie ta zdolność jest już miernikiem, odpowiedzią na pytanie, czego możemy spodziewać się po kontrahencie. Instytucje finansowe przywiązują wagę do naszej wiarygodności, wynikającej właśnie z tej zdolności. Możemy zauważyć, że dzisiaj żaden bank nie udzieli nam kredytu, jeżeli nie zbada naszej zdolności kredytowej. Jeżeli udzieli, to jest to dowód na to, że jesteśmy wiarygodni. Czy Polacy zdają sobie z tego sprawę, rozumieją te zależności, są do nich przygotowani?

Jeszcze nie. Proces edukacji i uświadomienia Polakom, jak ważne jest budowanie własnej wiarygodności finansowej, postępuje, widzimy progres, ale jest jeszcze duża część społeczeństwa, która nie ma wiedzy na ten temat, nie ma tej świadomości, często to lekceważy.

Czy wina, w jakiejś mierze, nie leży po stronie dużych instytucji finansowych, które działają na naszym rynku?

Żyjemy w erze konsumpcjonizmu, musimy się z tym zgodzić. Społeczeństwo jest bombardowane wszelkiego rodzaju reklamami, w których mówią: zasługujesz, by to mieć, powinieneś to mieć, należy ci się to… To jest ta pokusa, której część ludzi ulega, nie mając świadomości, że nie stać ich na zaciągnięcie tego zobowiązania. To niedostateczna wiedza ekonomiczna, absolutnie podstawowa, którą powinniśmy wynosić już ze szkoły.

Do tego to jeszcze daleko.

Daleko, ale w programach pojawiają się już przedmioty ekonomiczne związane z biznesem, podstawami finansów. To dobry kierunek. Niestety cały czas borykamy się z tym niskim poziomem świadomości, który powoduje, że część ludzi zadłuża się ponad miarę i wpada w pułapkę zadłużenia.

Do zapoznania się z pozostałą częścią wywiadu z Pawłem Szewczykiem zapraszamy do wrześniowego numeru Managera.