Poczta przyszłości

PAWEL USIDUS PREZES ZARZAD POCZTA POLSKA USLUGI CYFROWE FOT BORYS SKRZYNSKI 2016-10-26

Paweł Usidus, prezes firmy Poczta Polska Usługi Cyfrowe – Envelo, mówi o cyfrowej rewolucji w Polsce i obiecuje szybkie rozwiązanie problemu przesyłek z potwierdzeniem odbioru

Słyszałem, że firma, którą pan kieruje, wkrótce rozwiąże problem listów poleconych z potwierdzeniem odbioru. Jeśli tak się stanie, ma pan szansę zyskać wdzięczność nie tylko biznesu, ale też tysięcy ludzi udręczonych kolejkami na pocztach…
Z przyjemnością potwierdzam tę wiadomość, w dodatku mogę poinformować, że stanie się to już niebawem. Przypomnę, że e-awizo na poczcie już działa. Envelo – jako spółka Poczty Polskiej – zajmuje się e-substytucją jej usług, jest pocztą przyszłości. Nie znaczy to, że ma w przyszłości odebrać klientów Poczty. Chodzi o wprowadzenie usług zgodnych ze współczesnymi standardami europejskimi. A w tej dziedzinie, niestety, jesteśmy spóźnieni nawet o kilkanaście lat. Naturalnym kierunkiem rozwoju tradycyjnej poczty jest doręczanie przesyłek generowanych przez lawinowo rosnący handel internetowy. Nie widzę natomiast żadnego powodu, by stać w kolejce po odbiór przesyłki poleconej, po znaczek, skoro cały ten proces można przenieść do internetu. W wielu krajach – m.in. w Danii, Niemczech, Czechach i Estonii – nowy model sprawdził się znakomicie.

Co opóźniło cyfrową rewolucję na poczcie?
Nie mogła ona ruszyć bez odpowiednich decyzji, rozwiązań prawnych, bez determinacji rządzących, co na szczęście mamy już za sobą. Dzięki podpisanemu 31 sierpnia 2016 roku porozumieniu, pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji, Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa, Pocztą Polską i PPUC-Envelo, nasza polska platforma cyfrowa stała się strategicznym partnerem państwa w budowaniu e-administracji w obszarze kwalifikowanych, bezpiecznych doręczeń. Jest to wręcz rewolucyjny proces przechodzenia od Polski papierowej do cyfrowej. Umowa dotyczy integracji systemów informatycznych administracji z naszą platformą i ma na celu doprowadzenie do sytuacji, w której każdy obywatel będzie mógł w wygodny i nowoczesny sposób załatwić sprawy urzędowe w sposób, który obecnie realizowany jest w formie papierowej. Całkiem realna stanie się realizacja e-doręczeń zgodnie z wytycznymi zawartymi w unijnym rozporządzeniu eIDAS. Wspomniane ministerstwa wraz z Grupą Poczty Polskiej chcą docelowo doprowadzić do integracji platformy Envelo z planowanym portalem obywatel.gov.pl, aby wszelka komunikacja elektroniczna między obywatelami a organami państwa, urzędami, instytucjami, z jakimi musi komunikować się obywatel, odbywała się za pomocą skrzynki Envelo. Kolejnym krokiem przybliżającym nas do tego było porozumienie o ścisłej współpracy, podpisane 21 października br. z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, która przy udziale spółek Grupy Poczty Polskiej ma stworzyć do stycznia 2019 roku e-dowód – dowód osobisty ze specjalną warstwą elektroniczną.

Spółka Envelo, należąca do Grupy Poczty Polskiej, powstała zaledwie 4 lata temu.
Umie już dobrze chodzić i mowić (śmiech). A teraz czeka ją okres intensywnego dojrzewania i rozwoju. Envelo umożliwia wygodny dostęp do kompleksowych, bezpiecznych i zaufanych e-usług pocztowych, dostępnych przez internet, smartfon, wszelkie urządzenia mobilne 24 godziny na dobę. Wśród stworzonych przez nas i już wprowadzonych w życie usług znajdują się zarówno rozwiązania hybrydowe, zapewniające dostęp do tradycyjnych usług pocztowych przez internet, jak i usługi w pełni cyfrowe. Za pośrednictwem naszej platformy można kupić elektroniczne znaczki i wysyłać listy czy kartki, które do adresata dostarczy w tradycyjnej postaci listonosz. Mogą to być np. pocztówki z wakacji zapakowane w eleganckie koperty, które każdy może sobie zaprojektować.

Czym jest skrzynka Envelo?
To kluczowy element naszej platformy, umożliwiający wykorzystanie jej w procesie cyfryzacji administracji publicznej. Skrzynka Envelo, po uwierzytelnieniu tożsamości użytkownika za pomocą Konta Zaufanego lub Profilem Zaufanym, pozwala na wysyłanie wiadomości opatrzonej cyfrowym znacznikiem czasu, takim Cyfrowym Stemplem Pocztowym. Właściwie jest to współczesna skrzynka pocztowa, już nie stalowa i nie czerwona, ale cyfrowa, wirtualna, służąca do bezpiecznego przesyłania wszelkiego rodzaju ważnych dokumentów, listów poleconych, faktur, itp. Już obecnie oferujemy klientom indywidualnym i biznesowym szereg bardzo użytecznych usług, takich jak neopaczka, neofaktura, neoznaczek, neokartka, neolist. Bardzo prostą i użyteczną aplikację mobilną z tymi wszystkimi funkcjonalnościami można całkowicie za darmo pobrać na dowolny system mobilny ze strony envelo.pl. To wszystko mamy już teraz pod ręką, a właściwie pod palcem.

Pracował pan wiele lat w różnych ciekawych miejscach na wysokich stanowiskach kierowniczych. Co dziś, z perspektywy tych doświadczeń, uważa pan za najważniejsze w dziedzinie zarządzania?
Powinienem chyba w tym miejscu przywołać jakąś atrakcyjną teorię z zakresu zarządzania (śmiech). Moje osobiste doświadczenia i praktyka wskazują, że istotna jest budowa kompetentnego, dobrze zmotywowanego i zaangażowanego zespołu. Czyli nie proces, nie technologia, nie narzędzia, ale ludzie. Ważne, by każdy znalazł się w odpowiednim miejscu, odpowiadającym wykształceniu, kwalifikacjom i faktycznym umiejętnościom. Dzięki temu można sprawnie określać wspólne cele i w konsekwencji osiągać sukcesy. I jeszcze jedno – nie wyobrażam sobie budowania zespołu, firmy, jej rozwoju, jeśli zwykła ludzka uczciwość i przyzwoitość nie byłyby na pierwszym miejscu. W świecie biznesu często te fundamentalne kategorie są zupełnie pomijane, co w dłuższej perspektywie musi się zemścić.

Niektórzy managerowie zaczynają swoją przygodę z biznesem bardzo wcześnie. Jak to wyglądało w pańskim przypadku?
Podczas studiów historycznych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu skorzystałem z szansy, jaką dawał przełom ustrojowy. W 1990 roku sprzedawało się dosłownie wszystko, więc zdecydowałem się na import kaset wideo z Chin i Hongkongu, drobnej elektroniki. Chociaż biznes szybko się rozwijał, to jednak bardziej pociągała mnie praca w mediach. I tak trafiłem do poznańskiego dziennika „Dzisiaj”, pierwszej lokalnej niezależnej gazety w Polsce, żeby następnie wrócić do rodzinnej Piły, gdzie, jako publicysta, zostałem współpracownikiem radia RMS FM. Zaangażowałem się też społecznie – wybrano mnie do Rady Miejskiej, gdzie byłem szefem Klubu Radnych Prawicy. W tym kojarzonym z lewicą  regionie udało nam się osiągnąć wiele sukcesów, co dostrzeżono i doceniono przyznając mi tytuł Człowieka Roku województwa pilskiego.

Zdecydował się pan jednak przeprowadzić do stolicy.
Od 1997 do 2001 roku byłem jednym z dyrektorów w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, a następnie – jako przedstawiciel MSZ – znalazłem się w paryskiej centrali OECD. A tam miałem okazję zajmować się tym, co również stanowi moje hobby, czyli technologiami przyszłości. Po powrocie do kraju minister Jerzy Polaczek zaproponował mi stanowisko Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Następnie znów wróciłem do tego, co najbardziej lubię, ale już jako szef kilku spółek technologicznych, by w końcu w lipcu tego roku trafić do Envelo. Jest to miejsce, w którym mogę w pełni wykorzystać moje wcześniejsze doświadczenia, a zarazem fantastyczne wyzwanie, jakim jest poczta przyszłości, poczta przez internet, bezpośredni udział w dokonującej się na naszych oczach prawdziwej cyfrowej rewolucji, którą przy pomocy publicznych, polskich partnerów, takich jak Envelo, przeprowadza Ministerstwo Cyfryzacji.

Co lubi Paweł Usidus?

Wypoczynek Wyspy Kanaryjskie, a zwłaszcza Lanzarote, ze względu na wspaniały klimat. A w Polsce są to miejsca, gdzie można się zrelaksować i nabrać sił – hotele SPA
Kuchnia fusion
Elektronika używa prywatnego telefonu HTC 10, ponieważ uważa, że to obecnie najlepszy produkt tej branży
Samochód służbowa Škoda Superb. Prywatnie jest alfistą, czyli miłośnikiem marki Alfa Romeo, od 14 lat jeździ modelem 156 2,4 JTD
Hobby nowoczesne technologie. Był jednym z pierwszych użytkowników internetu w naszym kraju. Fascynują go innowacyjne rozwiązania, ale tylko do czasu, gdy je dogłębnie pozna