Pierwsze połączenie intermodalne z Rumunią GOPET Poland współpracuje z Grupą PEKAES

Pierwszy intermodalny pociąg łączący Polskę i Rumunię, uruchomiony przez GOPET Poland. SPEDCONT Łódź wybrany jako terminal przeładunkowy.

GOPET Poland ogłosił uruchomienie nowego pociągu blokowego łączącego dwa największe rynki Europy Środkowo-Wschodniej: Polskę i Rumunię.

Warto podkreślić, że jest to pierwsze kolejowe połączenie intermodalne między tymi dwoma krajami. GOPET ma doświadczenie w zarządzaniu usługami intermodalnymi, od 2014 r posiada już pociąg blokowy łączący Rumunię z Bułgarią, a także oferuje kilka regularnych połączeń między Rumunią i Węgrami a Niemcami i Belgią.

Zespół GOPET Intermodal stanął przed wieloma wyzwaniami związanymi z wdrażaniem nowego pociągu blokowego. Największym wyzwaniem był brak infrastruktury kolejowej przez Tatry, co pozwoliłoby na skrócenie trasy przejazdu. Obecna trasa obejmuje około 1000 km, a pociąg przekracza cztery granice w zaledwie 36 godzin (czas tranzytu między terminalami). Trzy z czterech granic (Węgry – Czechy – Słowacja – Polska) znajdują się w strefie Schengen, co ogranicza formalności kontrolne jedynie do granicy rumuńsko-węgierskiej.

Wybór terminalu był ważnym punktem w „optymalizacji” całkowitego czasu tranzytu oraz końcowych operacji przewozowych. W Polsce GOPET zdecydował o wyborze terminalu SPEDCONT, spółki będącej  częścią Grupy PEKAES, ze względu na bliskość łódzkiego biura oraz lokalizację w centrum Polski, co pozwala sprawnie i płynnie obsługiwać odbiory i dostawy od klientów z całej Polski. Terminal w Oradea został wybrany z uwagi na mniejsze obłożenie komunikacyjno-transportowe.

„Po części motywacja do opracowania nowego pociągu blokowego pochodzi od naszych klientów, którzy potrzebowali dodatkowych rozwiązań transportowych. Istnieją również znaczące korzyści ze względu na strategiczną pozycję obu krajów: pociąg możemy połączyć z istniejącymi już liniami, jeżdżącymi do Skandynawii. Możemy również zaproponować połączenia na Bałkany, z wykorzystaniem naszego innego pociągu blokowego do Starej Zagory w Bułgarii. Dalsze połączenie drogowe z wykorzystaniem własnej floty ułatwia dotarcie do Sofii lub Grecji. Rynek oferuje nam mnogość opcji, a wszystko to sprawia, że jesteśmy przekonani o szybkim wzroście częstotliwości kursowania pociągu, a także osiągnięciu maksymalnego składu 40 jednostek kontenerowych na pociąg „- mówi Kameliya Vasileva, dyrektor handlowy GOPET Poland.

Pierwsze testy pociągu rozpoczęły się 11 lipca 2018 r. i przebiegły bezproblemowo dzięki profesjonalizmowi zaangażowanych partnerów operacyjnych. Obecna konfiguracja zakłada cotygodniowy wyjazd około 30 jednostek w jednym kierunku z wykorzystaniem kontenerów 45’ HC  (33 miejsca paletowe o standardowym wymiarze 800x1200mm). Obecnie wyjazdy są ustalone w każdą środę z terminalu w Oradea, a także w każdy piątek z terminalu SPEDCONT w Łodzi. Ambicją GOPET jest szybkie zwiększenie częstotliwości wyjazdów do 2 pociągów tygodniowo i do 40 jednostek na pociąg.

„Grupa PEKAES stale inwestuje w rozwój swojej kolejowej sieci drobnicowej w Europie. Dzięki tej współpracy zyskaliśmy nowe możliwości operacyjne na dużą skalę. Obecnie z terminala SPEDCONT, raz w tygodniu kursują pociągi na trasie Oradea – Łódź. Z naszej perspektywy jest to kolejne połączenie dzięki któremu możemy dystrybuować kontenery w różne części Europy. Co istotne, jest to połączenie regularne.” – stwierdza Maciej Bachman, Prezes Grupy PEKAES.

Transport intermodalny ma kilka bardzo ważnych zalet:
– Przewidywalność (dobrze określone rozkłady jazdy, zakazy lub ograniczenia ogłaszane przez operatorów w odpowiednim czasie);
– Regularność (pociągi kursują w sposób ciągły, w tym weekendy);
– Bezpieczeństwo (ciągłe śledzenie jednostek);
– Stabilność kosztów (w przypadku znacznych ilości towarów);
– Przyjazny środowisku  − niski wpływ transportu na emisji CO2.

***

O GOPET Poland

Już niedługo bedzie świętować swoje 10-lecie na rynku polskim. GOPET Poland oferuje szeroką gamę usług transportu drogowego dla klientów lokalnych i międzynarodowych, obejmującego wszystkie kluczowe korytarze transportowe w Europie. W 2017 roku GOPET Poland otrzymał Nagrodę Gazeli Biznesu, którą przyznaje się małym i średnim lokalnym firmom za stały i dynamiczny rozwój. GOPET Poland jest częścią grupy GOPET, która będąc obecna również w Bułgarii, Grecji, Rumunii i Hiszpanii zatrudnia ponad 400 pracowników i w 2017 roku osiągnęła obrót w wysokości 145 mln euro. W skład grupy wchodzą zespoły Transportu Drogowego, Intermodalnego oraz Morskiego koordynowane poprzez lokalne biura.

GOPET pozostaje wierny swojej filozofii biznesu – “solutions to forward your business” – skupiając wysiłki na dostarczaniu klientom usług spełniających, a nawet przewyższających ich potrzeby. W czasie naszej obecności na PL rynku rozwinęliśmy długoterminowe partnerstwa z rozmaitymi klientami, od małych i średnich lokalnych przedsiębiorców do międzynarodowych spółek.

Więcej informacji na temat Grupy GOPET znajdą Państwo na stronach:

pl.gopettrans.com
www.gopettrans.com
https://www.linkedin.com/company/gopet-trans/

Grupa PEKAES to czołowa grupa logistyczna, którą tworzą spółki: PEKAES Sp. z o.o.,
Chemikals Sp. z o.o., Spedycja Polska SPEDCONT Sp. z o.o.

PEKAES Sp. z o.o. jest jedną z największych spółek sektora TSL. PEKAES zapewnia kompleksową obsługę Klientów w ramach całego łańcucha dostaw – oferuje pełen pakiet usług logistyki magazynowej, dystrybucję drobnicową krajową i międzynarodową oraz spedycję: całopojazdową krajową, międzynarodową, morską i lotniczą, kolejową, jak również logistykę towarów masowych i usługi intermodalne.

PEKAES dysponuje jedną z najefektywniejszych sieci krajowych terminali dystrybucyjnych, siecią kolejowych terminali kontenerowych i przeładunkowych w Polsce oraz siecią kilkunastu partnerów zagranicznych we wszystkich kluczowych krajach Europy. W 19 polskich oddziałach, 2 terminalach kontenerowych, 1 terminalu kolejowym oraz 6 magazynach logistycznych firma zatrudnia blisko 1 100 pracowników.

PEKAES inwestuje w najnowsze rozwiązania IT i stale udoskonala operacje logistyczne, dzięki czemu zapewnia najwyższą jakość świadczonych usług. Więcej informacji na temat Grupy PEKAES znajdą Państwo na stronach:

www.pekaes.pl
www.pekaespomaga.pl
www.spedcont.pl
www.chemikals.pl
www.linkedin.com/company/pekaes