ORLEN Lietuva – współpraca procentuje

ORLEN Lietuva to należąca do PKN ORLEN spółka strategiczna dla całego regionu. Aby wykorzystać swój potencjał, potrzebuje dalszego rozwoju.

PKN ORLEN planuje modernizację litewskiej rafinerii. Dzięki inwestycji zwiększy się wydajność rafinerii, co pozwoli jej na efektywniejsze funkcjonowanie, także przy zmiennym otoczeniu makroekonomicznym. Koncern rozpoczął już prace w kierunku pogłębienia (zwiększenia konwersji) przerobu ropy w rafinerii w Możejkach.
W lipcu 2018 r., po przeprowadzonych analizach, zawarty został kontrakt z wybraną firmą na zakup licencji i przygotowanie projektu bazowego instalacji Hydrokrakingu Pozostałości Próżniowej w litewskim zakładzie. Pogłębienie przerobu jest kluczowym elementem zwiększania uzysku paliw z przerabianej tam ropy naftowej.
Bardzo istotna w kontekście rozwoju ORLEN Lietuva jest współpraca PKN ORLEN z Kolejami Litewskimi. 14 sierpnia 2018 r. szefowie obu spółek: Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN, i Mantas Bartuška podpisali porozumienie o rozszerzeniu współpracy. Symbolicznie zainaugurowano odbudowę torów na trasie ORLEN Lietuva – Renge.
Zgodnie z podpisanym w Możejkach porozumieniem o współpracy ORLEN Lietuva, litewska spółka z Grupy ORLEN, zadeklarowała dalsze korzystanie z usług Kolei Litewskich. Jednocześnie podjęto zobowiązanie rozszerzenia kooperacji o przewóz produktów w kierunku granicy z Polską. ORLEN Lietuva będzie transportował na tej trasie kilkaset tysięcy ton produktów rocznie. Dzięki temu zwiększy się elastyczność operacyjna Grupy ORLEN i bezpieczeństwo paliwowe w regionie państw bałtyckich i Polski.

Inwestycja Stulecia na Litwie
Podczas Polsko-Litewskiego Forum Ekonomicznego, organizowanego pod patronatem premiera RP i premiera LT, ORLEN Lietuva otrzymał nagrodę w kategorii „Inwestycja Stulecia”.
Nagrodę wręczył premier Republiki Litewskiej Saulius Skvernelis, który stwierdził: „Doceniamy bardzo wkład i rolę ORLENu w procesie modernizacji rafinerii w Możejkach, której pakiet kontrolny akcji koncern nabył w 2006 r. Było to fundamentalne, strategiczne partnerstwo ilustrujące wsparcie rządu polskiego dla Litwy i bezpieczeństwa energetycznego całego regionu. Pomyślna działalność AB ORLEN Lietuva ma strategiczne znaczenie dla Litwy. Cieszymy się, że ORLEN Lietuva zamierza kontynuować projekty inwestycyjne na Litwie”.
ORLEN Lietuva jest największym przedsiębiorstwem, eksporterem i podatnikiem na Litwie. Od 2006 r. PKN ORLEN wydał prawie 4 mld dol. na zakup rafinerii w Możejkach i późniejsze inwestycje w zakład.