Nowatorskie podejście do zdrowia

  Dr n. med. dermatolog Kamila Padlewska, właścicielka Kliniki Oricea, jedna z prekursorek medycyny estetycznej w Polsce mówi o inowacyjnych rozwiązaniach w dermatologii, medycynie estetycznej, a także o nowych technologiach wykrywania raka piersi

  Jest pani autorką książek, laureatką branżowych nagród, ekspertką w programach telewizyjnych i podczas prestiżowych konferencji. Ile czasu zajęło pani dotarcie na szczyt zawodowych możliwości?

  Konfucjusz powiedział kiedyś: „Rób to, co kochasz, a nie przepracujesz żadnego dnia w swoim życiu”. Praca to moja pasja, a więc nie przeliczam jej na godziny. Bardzo doceniam miejsce, w którym się znajduję zawodowo, bo na swoją pozycję pracowałam latami. Pierwsze doświadczenia w zawodzie zdobywałam 30 lat temu, na stażu w Scripps Clinic w Kalifornii, a także w Klinice Dermatologicznej University of California, USF College of Medicine w San Diego. Dzięki biegłej znajomości francuskiego po powrocie ze Stanów dostałam się na staż do Instytutu Pasteura w Paryżu, gdzie uczestniczyłam w badaniach nad wirusami HPV. Praca w tak renomowanym instytucie otworzyła mi drogę do dalszego rozwoju. Na podstawie wyników, które tam uzyskałam, zrobiłam doktorat. Wcześniej, będąc jeszcze w Stanach, zostałam zaproszona do Arizony, do firmy produkującej kosmetyki. Jeden z dyrektorów tej firmy osiedlił się potem w Irlandii, a jego żona pracowała w klinice w Du- blinie, która poszukiwała dermatologa. Tak związałam się z jedną z pierwszych placówek w Irlandii oferujących m.in. zabiegi laserowe. Byłam też profesorem na dwóch uczelniach, a od stycznia 2004 r. kieruję Laboratorium Badań Kosmetyków i Chemii Gospodarczej KLSP IZIS.

  Zdobyte przez lata doświadczenia umożliwiły pani otwarcie Kliniki Oricea.
  Kiedy wróciłam z Kalifornii pod koniec lat 90., dermatologia w Polsce była na bardzo wysokim poziomie, ale nie łączono jej jeszcze z medycyną estetyczną, na przykład leczono trądzik, ale nikt nie zajmował się potem bliznami, które pozostały po jego leczeniu. Kiedy odkryłam, że leczenie można łączyć z usuwaniem defektów estetycznych, zrozumiałam, że odnalazłam zawodo- wy cel. O swoim gabinecie marzyłam przez wiele lat, a dodatkowo moje autorskie terapie łączące dermatologię z medycyną estetyczną zawsze były doceniane przez pacjentów, co tym bardziej zmotywowało mnie do działania. W 2014 r. w końcu postanowiłam spełnić moje marzenie o założeniu własnej kliniki i tak prawie 10 lat temu powstała Oricea. Dziś jest ona klini- ką świadczącą usługi w najwyższym standardzie między innymi z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej. Wspólnie ze sztabem moich zaufanych specjalistów codziennie pomagamy pacjentom w drodze do zdrowszego i piękniejszego życia.

  Jest pani dermatologiem z innowacyjnym spojrzeniem, autorką licznych publikacji, m.in. wydanej przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL książki „Medycyna estetyczna i kosmetologia”, a także współzałożycielką firmy Clinical Research Group, która już od ponad 14 lat prowadzi badania kliniczne.

  To prawda, dzięki współpracy z zespołem z Clinical Research Group w mojej klinice zawsze mam dostęp do najskuteczniej- szych, najnowszych terapii, takich jak np. leczenie biologiczne atopowego zapalenia skóry, łuszczycy i innych chorób. Cenię nowatorskie rozwiązania. Kiedy w 2020 r. zostałam zaproszona do Rady Nadzorczej, a w 2022 r. do Rady Naukowej firmy Braster, bardzo się z tego ucieszyłam. Braster jest spółką giełdową, której głów- nym produktem jest urządzenie służące do wykrywania raka piersi za pomocą termografii kontaktowej. Urządzenie nie emituje promieniowania, w przełomowy sposób wykorzystując termografię kon- taktową. Umożliwia bezbolesne badanie piersi pod kątem chorób onkologicznych, zarówno w domowych warunkach, jak i w profesjonalnych gabinetach medycznych. Jak powszechnie wiadomo, rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet, dlatego cieszę się, że rozwój technologii umożliwia nam wykrywanie zmian nowotworowych szybko i bezboleśnie.

  Co inspiruje panią do działania?

  Brian Tracy powiedział kiedyś: „Twoje życie staje się lepsze, tylko gdy ty stajesz się lepszym”. Zgodnie z tą dewizą postępuję w życiu. W zawodzie lekarza trzeba się rozwijać, żeby być na bieżąco. Jestem aktywnym wykładowcą, między innymi w Szkole Podyplomowej Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Regularnie, jako ekspert, uczestniczę w sympozjach w kraju i na świecie, należę do wielu towarzystw naukowych, np. Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych czy Polskiego Towarzystwa Medycyny Este- tycznej i Anti-Aging. Jestem m.in. laure- atką tytułu Leading Health Professionals of the World. Z determinacją rozwijam nowatorskie badania kliniczne, pracuję nad nowymi książkami o dermatologii i medycynie estetycznej. Innowacyjność i kreowanie nowości to jedne z moich priorytetowych działań.

  Należy pani do elitarnej grupy prekursorów medycyny estetycznej w Polsce.

  Od lat fascynowało mnie nie tylko praktyczne, lecz także naukowe podejście do zagadnień dermatologii i medycyny estetycznej. Henry Ford powiedział: „Firmy, które rosną dzięki rozwojowi i ulepszeniom, nie zginą. Ale gdy firma przestaje być twórcza, kiedy uważa, że osiągnęła doskonałość i teraz musi tylko produkować – już po niej”. Dlatego systematycznie rozwijam Oriceę, poszerzam wiedzę i nie spoczywam na laurach. Jestem dumna z dotychczasowych osiągnięć, ale także w pełni świadoma, że dzięki ciągłemu, nienasyconemu głodowi wiedzy, a także wciąż rozwijającej się nauce i technologii wiele odkryć medycznych wciąż jeszcze przed nami. Nie mogę się już ich doczekać.

  rozmawiała Anita Zakrzewska