Netia rekordowo szybko wypełnia nowe Data Center pod Warszawą

Nowy, w pełni zasilany zieloną energią, obiekt Netia Data Center Mind w Jawczycach pod Warszawą działa od początku kwietnia br. W ciągu niespełna trzech miesięcy ten jeden z najnowocześniejszych obiektów Data Center został skomercjalizowany w 40 proc.

Netia systematycznie umacnia swoją pozycję na rynku zaawansowanych rozwiązań ICT, dla których bazą są nowoczesne centra danych. Po przejęciu na przełomie roku dużego data center w Krakowie i komercyjnym sukcesie na południu Polski, kolejnym krokiem ekspansji operatora jest nowa inwestycja w centrum kraju. To nowoczesne Data Center Grupy Netia w Jawczycach – Netia Data Center Mind – które znajduje się niecałe 10 km od centrum Warszawy w pobliżu tras S8 i S2. W jej ramach Netia zainwestowała ok. 79 mln zł w wielofunkcyjny obiekt, w którym powstało m.in. ponad 1 000 m² powierzchni serwerowej (4 komory, pozwalające na kolokowanie blisko 520 szaf rack) i blisko 700 m² powierzchni biurowych do dowolnego zaaranżowania pod wymagania najemców.

– Sprzedaż usług kolokacyjnych w naszym nowym data center w Krakowie spotkała się z pozytywnym odbiorem klientów instytucjonalnych. Zainteresowanie przekracza nasze oczekiwania. Obserwujemy też niesłabnący popyt na tego typu usługi w centrum kraju, dlatego postanowiliśmy zainwestować w nowy obiekt również w tym regionie. Spodziewamy się, że jego pełna komercjalizacja zajmie nam kilka lat, jednak poprzednia rozbudowa DC w Warszawie przy ul. Poleczki pokazała, że nawet na tak konkurencyjnym rynku, jak warszawski, klienci doceniają nasze rozwiązania – powiedział Aster Papazyan, Dyrektor Generalny ds. Rynku B2B, Członek Zarządu Netii.

Pierwszym klientem, który korzysta m.in. z usług kolokacji, dzierżawy łączy, usług „remote hands” oraz wynajmuje dodatkową powierzchnię w części biurowej, jest CloudFerro, firma świadcząca usługi przetwarzania w chmurze.

– W związku z dynamicznym rozwojem CloudFerro szukaliśmy kolejnego data center w Warszawie, które będzie skalowalne do poziomu co najmniej 100 szaf serwerowych. Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru było bezpieczeństwo i niezawodność obiektu, począwszy od zabezpieczeń fizycznych, zasilania energetycznego, chłodzenia, czyli zastosowanych najnowszych technologii, po aspekty lokalizacyjne. Niezwykle istotna dla nas i naszych klientów jest też troska o środowisko, którą wyraża się wysoką efektywnością energetyczną obiektu oraz wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Nowa serwerownia w Jawczycach spełnia wszystkie nasze wymagania w tym zakresie. Doceniamy także zrozumienie biznesu i partnerskie podejście Netii – powiedział Grzegorz Pawlicki, Hardware & Procurement Team Manager w CloudFerro.

Kolejnymi dużymi klientami w nowym obiekcie są podmioty z sektora finansowego i logistycznego. W ciągu niespełna 3 miesięcy od uruchomienia obiekt został wypełniony w 40 proc.

– Tempo w jakim skomercjalizowana została poprzednia inwestycja Data Center w Warszawie przy ul. Poleczki oraz imponujące wyniki z pierwszych miesięcy nowego obiektu pod Warszawą pokazują, że klienci doceniają naszą profesjonalną i kompleksową opiekę, wysoki poziom redundancji oraz bezpieczeństwo naszych obiektów. Dzięki temu nawet na tak konkurencyjnym rynku, jak warszawski, jesteśmy w stanie szybko rosnąć – powiedział Andrzej Abramczuk, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Netii.

Ekologia i bezpieczeństwo

Obiekt Netia DC Mind spełnia wymagania certyfikacyjne klasy trzeciej, zgodnie z normą EN/PN 50600 i został zaprojektowany z dużą dbałością o bezpieczeństwo i ekologię. Zastosowane tu zostały najnowocześniejsze systemy kontroli dostępu, ochrony przeciwpożarowej oraz szereg rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną. Cały kompleks zasilany jest w 100 proc. zieloną energią.

Również pod względem zasilania zapasowego sięgnięto po najnowocześniejsze i najbardziej ekologiczne rozwiązania, złożone w głównej mierze z dwóch DRUPS HITEC PowerPRo2700 o mocy 2 000 kW każdy. W przeciwieństwie do zwykłych (statycznych) zasilaczy awaryjnych (UPS-ów) DRUPS-y (Diesel Rotary UPS) nie wykorzystują baterii, lecz magazynują energię kinetyczną w masie wirującej. Takie rozwiązanie zmniejsza potrzeby obsługi układu oraz jest bardzo przyjazne środowisku. Nie ma bowiem potrzeby utylizacji baterii, ich częstych przeglądów i pomiarów. DRUPS charakteryzuje również m.in. dłuższy czas życia i wysoka niezawodność.

Mocną stroną nowego DC – oprócz możliwości świadczenia na najwyższym poziomie sztandarowych usług z linii NetiaNext, w tym zwłaszcza typu data center as a service (usługi kolokacji, serwerów dedykowanych) i chmurowych (m.in. wirtualne data center na bazie technologii VMware) – jest duża dostępność powierzchni biurowej, z przeznaczeniem na biura zapasowe lub miejsca pracy dla specjalistów IT w systemie tzw. hot desk’ów.

Z danych firmy analitycznej Audytel wynika, że w 2020 r. Grupa Cyfrowy Polsat – z uwzględnieniem Netii – z ok. 8 000 m² powierzchni kolokacyjnej, jest krajowym liderem rynku DC.  

Certyfikat EN 50600

Uzyskując certyfikację zgodną z normą europejską EN 50600 nowy obiekt jest pierwszym działającym w aglomeracji warszawskiej centrum danych spełniającym tę bardzo wymagającą i kompleksową normę. Dlaczego warto skorzystać z tak certyfikowanego obiektu?

Ze względu na dostępność zasilania, wiele obiektów DC, zwłaszcza budowanych lata temu, znajduje się na terenach przemysłowych. Często na potrzeby obiektów kolokacyjnych przerabiano zwykłe hale magazynowe. Obecnie taka lokalizacja znacznie utrudniłaby możliwość uzyskania certyfikacji. W przeszłości nie było to przeszkodą, gdyż skupiano się na głównych wymaganiach z norm, jak redundancja zasilania, a już na choćby wspomniane „niuanse” lokalizacyjne przymykano oko.

Obecnie fakt, że bezpieczeństwo to wypadkowa wielu „niuansów”, coraz częściej przebija się do świadomości klientów. Z różnych badań wynika, że dla ok. 40 proc. firm certyfikacja jest (tuż po całkowitym koszcie utrzymania) kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze obiektu DC.

Ale standard standardowi nierówny… W ostatnich latach coraz więcej firm, które oferują komercyjne usługi DC decyduje się na certyfikację nowo budowanych obiektów zgodnie ze standardem EN 50600, który wypiera m.in. popularny TIER.

EN 50600 jest oficjalnym standardem krajów Unii Europejskiej, który został opracowany przez CENELEC (European Committee for Electrotechnical Standardization) i przyjęty przez Komisję Europejską, a następnie ratyfikowany przez kraje członkowskie UE, w tym przez Polski Komitet Normalizacyjny, jako norma PN/EN-50600.

Co niezwykle istotne, normy wchodzące w skład standardu EN 50600 obejmują wszystkie obszary związane z budową, funkcjonowaniem i eksploatacją centrów przetwarzania danych. Zapewne z tego też względu norma EN 50600 pojawia się w wielu wytycznych, w tym w komunikacie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącym przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze. Standard EN 50600 wymienia też Uchwała nr 97 Rady Ministrów z dnia 11 września 2019 roku, która dotyczy Inicjatywy „Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa”.

W Polsce na tę chwilę certyfikację zgodną ze standardem EN 50600 posiadają cztery funkcjonujące obiekty DC w tym – jedyny a aglomeracji warszawskiej – obiekt Netia DC Mind. Do certyfikacji europejskiej przygotowywane są też dwa, będące w budowie, warszawskie obiekty innych dużych operatorów telekomunikacyjnych.

I chociaż Netia DC Mind posiada certyfikat klasy 3., to wiele elementów infrastruktury zostało wykonanych w najwyższej, 4. klasie.

Opr. Wojciech Gryciuk