Najwyższa fala na świecie „zalewa” Times Square – w ten sposób Portugalia promuje się w USA (Video)

Na sławnym placu Nowego Jorku, Times Square, przez 15 dni można podziwiać najwyższą falę na świecie, w ramach akcji promocyjnej Turismo de Portugal realizowanej na rynku północno-amerykańskim, z budżetem o wartości 240 tys. euro.

Na jednym z budynków zainstalowano ekrany LED, na których wyświetlana jest fala o wysokości 24,38 m, na której w miejscowości Nazaré surfował Brazylijczyk Rodrigo Koxa. Prezes Turismo de Portugal, Luís Araújo, podkreśla, iż celem akcji jest „nie tylko promocja naturalnych warunków, jakie oferuje Portugalia do uprawiania surfingu, ale także pokazanie kultury mocno związanej z oceanem i z ochroną środowiska począwszy od epoki Odkryć Geograficznych aż no nowej ery odkrywców w postaci surferów, zawodowych i amatorów”.

W czasie przygotowań tej kampanii, World Surf League poinformował o przeniesieniu swojej europejskiej siedziby z Francji do Portugalii co, w opinii lidera Narodowej Organizacji Turystycznej, „jest docenieniem wyjątkowych warunków Portugalii sprzyjających uprawianiu surfingu oraz, jak dobrze wiemy, wielkiego rozwoju w tej dziedzinie”.

Połączenie umiarkowanego klimatu przez okrągły rok z regularnymi falami na całej linii brzegowej o długości 800 km powodują, iż surfing jest świetnym motywem komunikacji międzynarodowej Portugalii. Pod hasłem „Portuguese Waves” promowany jest kierunek, jak i jego różnorodna oferta, co stanowi ważny czynnik strategii promocji, jaką kieruje się Turismo de Portugal.

W ramach Strategii Turismo 2027, która prezentuje wizje i cele, jakie Portugalia pragnie osiągnąć w turystyce w ciągu najbliższych 10 lat, Stany Zjednoczone są przedstawione jako ważny rynek ze względu na jego wielkość i ze względu na możliwość wzrostu. „W 2017 r. rynek ten odnotował największy wzrost gości hotelowych w Portugalii o 35%. Rozwój liczby połączeń lotniczych ze Stanami Zjednoczonymi spowodował przyrost ruchu turystycznego z tego kraju. Mówimy o turystach z dużą siłą nabywczą, podróżujących przez okrągły rok i szukających miejsc autentycznych, z historią, dziedzictwem narodowym i dobrą kuchnią, czyli tak naprawdę wybierają różne miejsca w całym kraju” – zauważa Luís Araújo.

Kampania, powiązana z Miesiącem Portugalii w Stanach Zjednoczonych Ameryki, została zainaugurowana przez Premiera, António Costa, w obecności Ministra Gospodarki, Manuela Caldeira Cabrala, Sekretarz Stanu ds. Turystyki, Any Mendes Godinho, Prezesa Turismo de Portugal, Luísa Araújo, Prezydenta Nazaré, Waltera Chicharro, i rekordzistów świata, którzy surfowali na najwyższej fali – Brazylijczyka Rodriga Koxa i Amerykanina Garretta McNamary.

„Oprócz profesjonalistów zaliczających się do elity zawodników surfingu na świecie i surferów uprawiających regularnie ten sport, coraz więcej osób nie pływających do tej pory na surfie zaczyna interesować się tym sportem i szukają pierwszych możliwości pływania podczas wakacji. Ta grupa surferów jest największa i mocno zróżnicowana: od osób młodych podróżujących indywidualnie lub w grupie po rodziny, gdzie to rodzice wprowadzają dzieci w tajniki surfingu. To właśnie są odbiorcy naszej akcji promocyjnej” – wyjaśnia Luís Araújo.

Według Sekretarz Stanu ds. Turystyki, Any Mendes Godinho, „przeniesienie europejskiej siedziby World Surf League dowodzi, iż Portugalia jest najlepszym krajem w Europie do uprawiania surfingu a zarazem jednym z najlepszych na świecie. Na decyzję WSL na pewno wpłynął fakt, iż w całym kraju posiadamy plaże o świetnych falach i jesteśmy hubem lotniczym między Azją, Afryką i Ameryką. Ten wybór świadczy również o tym, że Portugalia coraz częściej jest doceniana jako kraj nie tylko do odwiedzenia ale także do zamieszkania i pracy”.

Wojciech Gryciuk