Najkorzystniejsze rabaty na rocznik 2018

Nawet jedna czwarta wyjściowej ceny – na taki rabat mogą liczyć osoby polujące na wyprzedaże rocznika 2018. W rankingu 100 najkorzystniejszych ofert wyprzedażowych, w pierwszej dziesiątce najczęściej powtarzają się marki Peugeot, Fiat i Volkswagen.

Ruszyły wyprzedaże aut z rocznika 2018. Z tej okazji analitycy platformy carsmile.pl sprawdzili, które marki oferują największe rabaty i jakie modele najbardziej opłaca się teraz kupić. Efektem tej analizy jest jedyne w swoim rodzaju zestawienie najbardziej atrakcyjnych promocji dostępnych obecnie na rynku. W zestawieniu uwzględniono ponad 90 modeli samochodów, które uszeregowano według wysokości rabatów cenowych obowiązujących na pojazdy z rocznika 2018 odniesionych do ceny początkowej.

Rabat rabatowi nierówny

W ofertach importerów oraz dilerów rabaty są zazwyczaj wyrażone kwotowo i poprzedzone wyrażeniami typu: „z rabatem do…” „zyskaj do…” „suma korzyści do…”. W praktyce oznacza to, że oferowana kwota korzyści niekoniecznie musi oznaczać  wyłącznie obniżkę ceny pojazdu. W wielu przypadkach, chcąc osiągnąć maksymalną korzyść, nabywca musi dokupić coś jeszcze, np. ubezpieczenie, komplet opon zimowych lub pakiet przeglądów serwisowych.

Taka prezentacja rabatów utrudnia ocenę atrakcyjności danej promocji, a co dopiero mówić o porównaniu ofert różnych dealerów. Rabat w wysokości 5 000 zł na auto o wartości 50 000 zł będzie dużo wyższy niż ten sam rabat na auto warte 100 000 zł. W pierwszym przypadku rabat wyniesie aż 10% i będzie dwukrotnie wyższy w porównaniu z droższym samochodem, na który otrzymamy jedynie 5% upustu. Warto pamiętać, że różnice cenowe różnych wersji wyposażenia jednego modelu mogą sięgać od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych, co oznacza, że atrakcyjność promocji może się radykalnie różnić nawet w ramach tego samego modelu auta.

Metodologia rankingu

Analitycy carsmile.pl sprawdzili oferty wyprzedażowe pod kątem oferowanych upustów, które w sposób bezpośredni obniżają cenę samochodu. Pozostałe elementy promocji ujęte zostały w rankingu jako „dodatkowe korzyści” i nie mają wpływu na pozycję w rankingu. W zestawieniu uwzględniono 20 marek, które mają największy udział w sprzedaży samochodów osobowych w Polsce według Samar. Ponieważ w przypadku większości aut klasy premium dostępne informacje nie pozwalają na dokładne wyliczenie rabatu w ujęciu procentowym dla konkretnego modelu, samochody tej klasy nie zostały uwzględnione w zestawieniu. Z analogicznych powodów z rankingu wyłączono również auta marek Mazda i Suzuki. Opracowanie zostało przygotowane na podstawie ofert i cenników dostępnych na oficjalnych stronach importerów i obowiązujących w styczniu 2019 r. dla klient indywidualnego.

Pełną listę wyprzedażowych modeli można znaleźć pod linkiem: https://carsmile.pl/blog/ranking-rabaty-rocznik-2018?fbclid=IwAR2scjjzIH2tHJRlE9t2RH2Sjq71Pt3J6fYHSylkBqfrZozPVW9Ozs3dk_M

Upusty nawet 24% ceny podstawowej

Największymi okazjami w ofercie wyprzedażowej rocznika 2018 są modele, które wyszły z produkcji w ubiegłym roku. Są to między innymi:  Toyota Avensis i Skoda Rapid Spaceback, których ostatnie dostępne sztuki można kupić z rabatem sięgającym prawie  20%. Podobnie jest z Peugeotrm 301, który w niedalekiej przyszłości zostanie wycofany ze sprzedaży na polskim rynku. Pierwsze miejsce w rankingu z rabatem sięgającym 24% przypadło Peugeot 308 Hatchback. Jest to zaskakujące bowiem marka Peugeot była do tej pory dosyć zachowawcza jeżeli chodzi o politykę rabatową dla klienta indywidualnego. Czyżby coś w tej kwestii zaczynało się zmieniać?

Pozostałe modele znajdujące się na liście Top10 to reprezentanci Fiata (Tiop Sedan, Tipo SW i Fial 500L), Volkswagena (Passat i Golf) oraz Nissan Qashqai. W ich przypadku jesteśmy przyzwyczajeni do agresywnej polityki rabatowej, szczególnie na wyprzedażach. Oferowane upusty na wymienione modele wahają się od niecałych 17 do 18%.

Źródło: zespół analiz carsmile.pl