MWC w Barcelonie: Huawei chce zaszokować świat

Huawei na konferencji w Londynie pokazał szokujące nowości i informacje z obszaru m.in. 5G i AI, które firma zaprezentuje na Mobile World Congress (MWC) w Barcelonie już za kilka dni (25-28 lutego br.)

Jedną z nich było podpisanie umowy między Huawei a trzema wiodącymi w Wielkiej Brytanii operatorami telekomunikacyjnymi na udostępnienie pierwszych na świecie połączeń wideo poprzez sieci operatorskie 5G dzięki wykorzystaniu routerów 5G w celu utworzenia stałych połączeń bezprzewodowych. A to oznacza, że główni operatorzy w Wielkiej Brytanii są gotowi na rollout technologii 5G na dużą skalę i dysponują sieciami 5G do komercyjnego wykorzystania. Dzięki temu już teraz można nazwać Wielką Brytanię globalnym liderem technologii 6G i upowszechnienia sieci w tym zakresie.

Ryan Ding, Huawei Executive Director of the Board i Carrier BG President powiedział: – Huawei dysponuje obecnie możliwościami dostarczenia technologii 5G typu end-to-end. Przodujemy w komercyjnym rolloucie 5G budując dojrzały ekosystem przemysłowy.

Sukces 5G leży w simplifikacji

Huawei ma też wiele do powiedzenia w upraszczaniu rozwiązań 5G dla szybkiego i na wielką skalę globalnego upowszechniania telefonii piątej generacji.

Przykładowo firma zobowiązała się do wzięcia na siebie rozwiązania problemu złożoności i dzięki temu tworzenia prostszych rozwiązań dla swoich klientów. W tym celu wprowadziła na rynek wiodące rozwiązania 5G typu end-to-end, które obsługują sieci wszystkich standardów i pasm, włączając w to C-Band o częstotliwościach 3,5 GHz i 2,6 GHz. Pomoże to klientom uzyskać dostęp do najlepszych dostępnych usług bezprzewodowych i mikrofalowych.

Globalny koncern wprowadza także na rynek stacje bazowe typu super blade, które mogą być instalowane na zewnątrz budynków. W razie potrzeby można łączyć ze sobą ich różne moduły, dzięki czemu instalacja stacji bazowej 5G staje się jest tak łatwa i prosta jak układanie klocków.

W porównaniu z istniejącymi antenami oraz RRU (Remote Radio Units) pracującymi w różnych pasmach, najnowsze jednostki aktywnych anten 5G (AAU) są o 50 proc. mniejsze i o 23 proc. lżejsze, pozwalając operatorom szybciej rozbudowywać sieci 5G.

Na MWC zostanie także zaprezentowany 5G SkySite, który zawiera tzw. 5G book RRU, który mniej waży, ma szersze pokrycie oraz większą przepustowość. Nowe urządzenie może obsługiwać komunikację w sytuacjach awaryjnych podczas usuwania skutków klęsk żywiołowych i zapewniać wsparcie techniczne w celu ratowania życia.

RuralStar Lite

Firma wprowadza także na rynek rozwiązanie RuralStar Lite, nakierowane głównie na użytkowników w odległych regionach. Rozwiązanie obniża CAPEX do ok. 20 000 USD i skraca cykl ROI do ok. dwóch lat. Dzięki temu rozwiązaniu rozbudowa sieci w odległych regionach będzie bardziej przekonującym argumentem biznesowym, a to będzie miało kluczowe znaczenie dla podłączenia do sieci tych jeszcze niepodłączonych istotnie przyczyniajac się do zmniejszenia wykluczenia cyfrowego.

Chociaż na świecie jest jeszcze dużo ludzi niepodłączonych do globalnej sieci, RuralStar Lite pomoże przełamać tę barierę – powiedział Peng Song, President of Marketing & Solution Sales Dept w Huawei Carrier BG. – Huawei chce w tym zakresie wziąć większą społeczną odpowiedzialność, by nikogo nie zostawić poza nawiasem – dodał.

Autonomiczne zarządzanie siecią

Huawei wprowadza także na rynek kilka produktów i rozwiązań do automatyzacji sieci bezprzewodowych, włączając w to MBB Automation Engine (MAE) oraz stację bazową o wielkiej wydajności. W rozwiązaniach tych wykorzystano innowacyjną autonomiczną architekturę do zarządzania siecią. Ich celem jest dostarczanie lepszych doświadczeń w obsłudze oraz umożliwienie szybszych operacji w sieci poprzez zautomatyzowanie przepływu prac klienta.

Peter Zhou, Chief Marketing Officer w dziale Wireless Network Product Line firmy Huawei, powiedział: – Rozwój 5G będzie szybszy niż kiedykolwiek wcześniej. Postaramy się zrealizować marzenia związane z 5G tak szybko jak to jest możliwe poprzez popularyzację uproszczonego i autonomicznego zarządzania siecią.

Cztery perełki Enterprise BG

Dział Huawei Enterprise BG zadebiutuje na MWC 2019 pokazując cztery perełki nakierowane na rynek biznesowy: najszybszą na świecie rodzinę pamięci flash OceanStor Dorado, pierwszy na świecie przełącznik centrodanowy wyposażony w sztuczną inteligencję (AI), pierwszy na świecie punkt dostępowy (AP) WiFi 6 do wykorzystania komercyjnego oraz rodzinę kamer X – pierwsze na świecie zdefiniowane software’owo, które także zostały wyposażone w AI. Produkty te zagwarantują wszechobecne i inteligentne połączenia. Na MWC 2019 Huawei ujawni także swoją nową strategię w zakresie platformy cyfrowej wspierającą cyfrową transformację w różnego rodzaju sektorach gospodarki.

Nasz dział Enterprise BG będzie pracował z globalnymi klientami oraz partnerami, by podzielić się z nimi wiedzą, jak dostarczać przedsiębiorstwom wszechobecne i inteligentne rozwiązania – powiedział Qiu Heng, President of Global Marketing Dept w Huawei Enterprise BG. – Wykorzystamy także nowe technologie ICT do budowania platform cyfrowych, które umożliwią naszym klientom korporacyjnym cyfrową transformację – dodał na zakończenie.

MWC 2019 odbędzie się w dniach 25-28 luty w Barcelonie w Hiszpanii. Huawei będzie prezentował swoje produkty i rozwiązania na stoiskach: 1H50 w Fira Gran Via Hall 1, 3I30 w  Hall 3, Innovation City zone w Hall 4 oraz 7C21 i 7C31 w Hall 7. Więcej informacji na stronie http://carrier.huawei.com/en/events/mwc2019

opr. Wojciech Gryciuk