Mobilne wyposażenie robotyczne – nowa nisza na rynku robotyki

ROEQ, jeden z wiodących producentów mobilnego wyposażenia robotycznego (MRE), wzmacnia działania w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma uznaje Polskę za jeden z kluczowych rynków Europy Środkowo-Wschodniej w obszarze robotów mobilnych i wyposażania robotycznego

– Ze względu na mocny sektor produkcyjny, w tym motoryzacyjny, który szybko adaptuje nowe, mobilne rozwiązania intralogistyczne, Polska, Czechy i Słowacja są największymi dla nas rynkami w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedziała Shermine Gotfredsen, Global Sales Director w ROEQ.

ROEQ wprowadza na rynek rozwiązania umożliwiające firmom automatyzację różnorodnych procesów logistyki wewnętrznej w szybki, łatwy, bezpieczny i efektywny kosztowo sposób. Firma oferuje górne moduły rolkowe i podnośnikowe, wózki i regały, górne moduły do wózków i regałów oraz rozwiązania komunikacyjne i monitorujące. Zostały one zaprojektowane tak, aby uwolnić pełne możliwości systemów AMR (Autonomous Mobile Robots) dla firm każdej wielkości. Ważne jest by zrozumieć, że do udanego i bezpiecznego wdrożenia AMR do pracy w rzeczywistych obiektach, firmy potrzebują kompatybilnego, standaryzowanego mobilnego sprzętu zrobotyzowanego (MRE) oraz odpowiedniego oprogramowania, które pozwoli połączyć wszystkie te elementy.

Przykładowo, moduły rolek górnych ROEQ TR500 Auto i TR1000 Auto z automatycznymi mechanizmami podnoszenia, pozwalają największym robotom MiR – MiR600 i MiR1350 o udźwigu odpowiednio 600 kg i 1350 kg – odbierać i dostarczać w fabrykach towary oraz palety na różnych wysokościach, bez udziału człowieka. Z kolei dzięki nowemu modułowi ROEQ TMS-C1500, roboty mobilne MiR 1000 lub MiR1350 po raz pierwszy będą w stanie transportować ładunki ważące nawet 1500 kg.

Niezbędnym elementem standaryzowanych systemów MRE firmy ROEQ, i ostatnią warstwą w kompletnym wdrożeniu AMR, jest oprogramowanie ROEQ Assist. Zaprojektowane w celu uproszczenia integracji, zwiększenia wydajności, bezpieczeństwa i usprawnienia konfiguracji, oprogramowanie ROEQ Assist ładuje wstępnie zakodowane zadania bezpośrednio do robota MiR. Można je następnie modyfikować w interfejsie MiR. Pozwala to na szybkie i spójne wdrażanie aplikacji do stworzenia stabilnej konfiguracji AMR na obszarze całego zakładu. Co istotne, ROEQ Assist oferuje również wstępnie zdefiniowane zakresy przestrzeni roboczej, aby jeszcze bardziej ułatwić konfigurację systemu robota AMR.

Z kolei GuardCom, rozwiązanie wymienione w tegorocznym rankingu Robotics Business Review’s RBR50, umożliwia robotom MiR wyposażonym w górne rolki ROEQ komunikację bezpośrednio ze stacjami przenośników w celu zainicjowania transferu towarów pomiędzy robotami mobilnymi a przenośnikami. Zastępuje ono kłopotliwe, zależne od Wi-Fi konfiguracje innych firm, eliminując takie elementy, jak czas oczekiwania, błędy i wypadki na stacjach ładunkowych.

– Mamy świadomość, że wchodzimy na rynek z długą tradycją tworzenia rozwiązań we własnym zakresie. Jesteśmy jednak pewni, że korzyści takie jak niski koszt i lepszy zwrot z inwestycji i posiadania, niezawodność, elastyczność oraz łatwa integracja oprogramowania są kluczowe dla firm. Standardowe, gotowe do użycia rozwiązania pozwalają oszczędzić czas i koszty opracowania, wdrożenia oraz obsługi posprzedażnej. Nasze rozwiązania pozwalają klientom natychmiastowo cieszyć się korzyściami płynącymi ze zwiększenia produktywności, wydajności i bezpieczeństwa systemów AMR – powiedziała Shermine Gotfredsen, Global Sales Director w ROEQ.

ROEQ w Polsce

W Polsce rozwiązania ROEQ dostarczane są przez firmę ASTOR (https://www.astor.com.pl/).

– Wykorzystanie, a co się z tym wiąże również sprzedaż autonomicznych robotów mobilnych dynamicznie rośnie. Szacujemy, że wzrost sprzedaży może wynieść nawet 40-50% w najbliższych latach. Firmy produkcyjne, które przekonały się o licznych zaletach tego typu urządzeń decydują się na zwiększenie posiadanej floty urządzeń AMR. Jednocześnie poszukują pasujących do nich modułów rozszerzających możliwości praktycznego zastosowania autonomicznych robotów w zakładach produkcyjnych – powiedział Łukasz Mąka, manager ds. robotów mobilnych w firmie ASTOR.

– ROEQ to globalna firma oferująca szerokie portfolio najwyższej jakości modułów współpracujących z bardzo popularnymi wśród naszych klientów maszynami MiR. Rozszerzenie naszego portfolio o rozwiązania ROEQ było w tej sytuacji naturalnym wyborem. Moduły tego producenta są łatwe w obsłudze. Ich konfiguracja i integracja z rozwiązaniem MiR jest szybka i prosta. Dzięki temu nasi klienci mogą zmaksymalizować korzyści, które czerpią z użytkowania maszyn AMR – dodał na zakończenie.

Rozwój rynku AMR

Według raportu firmy analitycznej Grand View Research, globalny rynek AMR będzie rósł w tempie 19,6% od 2020 do 2027 r. Z kolei ABI Research przewiduje, że jego wartość wzrośnie z 800 mln USD w 2020 r. do 49 mld USD w 2030 r.

O ROEQ

ROEQ opracowuje mobilne wyposażenie robotyczne (MRE), które skutecznie wypełnia lukę między magazynem a produkcją, pozwalając na pełną automatyzację logistyki wewnętrznej. Założona w 2017 r. firma ROEQ jest w 100% własnością duńską, a większość dostarczanych do niej komponentów pochodzi od dostawców z terenu Danii. Oferta ROEQ w zakresie modułów górnych, wózków, regałów oraz podnośników i rolek sprawia, że robot MiR może podnosić, transportować i opuszczać wózki lub palety z umieszczonymi na nich przedmiotami bez udziału człowieka. Urządzenia ROEQ wykorzystywane są w przemyśle, opiece zdrowotnej i logistyce. Obecnie ROEQ opracowuje, produkuje, a następnie sprzedaje swoje produkty w prawie 40 krajach za pośrednictwem ponad 100 dystrybutorów.

Wojciech Gryciuk