Młodzież debatuje o zrównoważonym rozwoju- zwycięzcy jadą na finał do Berlina

????????????????????????????????????

Czwarta z 7 planowanych debat uczniowskich European Youth Debating Competition, organizowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Petrochemikaliów EPCA oraz stowarzyszenie PlasticsEurope odbyła się 21 maja w Krakowie. Zwycięska pierwsza trójka uczniów reprezentować będzie Polskę w europejskim finale, który odbędzie się na początku października w Berlinie podczas 53 Spotkania Rocznego EPCA.

Podczas debaty krajowej tegorocznej edycji projektu EYDC 2019 uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z różnych zakątków Polski dyskutowali o tym, jak młodzi ludzie mogą kształtować swoją przyszłość w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Uczestnicy debatowali nad tym ważnym współczesnym wyzwaniem zastanawiając się nad kluczową rolą produktów chemicznych i wyrobów z tworzyw sztucznych w jego rozwiązywaniu, wskazując w dyskusji m.in. na konieczność wielokrotnego wykorzystania zasobów, czy na znaczenie innowacyjnych technologii.

Zwycięzcami krajowego finału European Youth Debating Competition 2019 zostali:

  • Kamil Petryczkiewicz (V LO im. księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie)
  • Maja Cortinovis (V LO im. księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie)
  • Julia Kubiak (Merridian International School w Warszawie)
  • Julia Osuch (3 Społeczne LO STO i. Juliusza Słowackiego w Krakowie
  • Szymon Błazucki (V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
  • Siddhart Gadepalli ((Merridian International School w Warszawie)

Pierwsza trójka spotka się ze zwycięzcami debat podczas europejskiego finału EYDC, jednego z wydarzeń towarzyszących 53 spotkaniu rocznemu EPCA, będzie w Berlinie. Młodzież dyskutować będzie w języku angielskim na temat: ” „Rethink, Reuse, Recycle: how would you shape a sustainable future with plastics and petrochemicals?”

Celem projektu EYDC – wspólnej inicjatywy EPCA i PlasticsEurope – jest zaangażowanie młodych ludzi do wspólnej dyskusji nad najważniejszymi wyzwaniami współczesnego świata dzięki wyposażeniu ich w umiejętności publicznego wygłaszania niezależnych opinii i obrony swoich argumentów. Z kolei zaś dla przemysłu debata jest okazją spotkania i nawiązania kontaktów z młodym pokoleniem, wysłuchania i poznania jego poglądów czy wizji przyszłości.

Wszystkie debaty krajowe, zaplanowane w krajach Beneluxu, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Włoszech i Wielkiej Brytanii, a także finał w Berlinie, odbywają się według takich samych zasad, a uczniowie oceniani są wg takich samych kryteriów.

Kazimierz Borkowski, Dyrektor Zarządzający PlasticsEurope Polska podkreśla: “Tegoroczny temat debaty nie był łatwy – zrównoważony rozwój to zagadnienie bardzo złożone. Jest jednak coraz bardziej obecne w debacie publicznej, szczególnie wśród młodych ludzi i cieszymy się uczestnicy debaty doskonale sobie z nim poradzili. Już dziś młodzi ludzie, myśląc o przyszłości, zdają sobie sprawę z dużych globalnych wyzwań jakimi są np. ograniczone zasoby i szybko rosnąca liczba ludności i roli jaka do odegrania ma tu przemysł dostarczający produkty petrochemicznych i tworzywa sztuczne.”

Tomasz Piec (Wiceprezes Zarządu SYNTHOS SA) dodaje: Cieszę się, że tegoroczna edycja konkursu European Youth deabting Competition odbyła się w Krakowie, dzięki czemu ten prestiżowy projekt stał się łatwiej dostępny dla młodzieży z naszego regionu, także z Oświęcimia. Tematy związane z przemysłem i ochroną środowiska zawsze budzą dużo emocji i cieszę się, że młodzi ludzie potrafią te emocje wyrazić w merytorycznej debacie. Zwycięzcy okazali się najlepsi pod względem umiejętności publicznego wypowiadania się, w połączeniu z logicznymi i przekonującymi argumentami i mam nadzieję, że równie dobrze poradzą sobie na finale w Berlinie”

Więcej informacji o konkursie European Youth Debating Competition na www.eydc.eu, www.epca.eu, www.plasticseurope.org oraz na Twitterze: #youthdebate2019

Opr: DD