MIRAŻ SZTUKI I BIZNESU

Kancelaria PATH Augustyniak, Hatylak i Wspólnicy sp. k. kolejny rok z rzędu angażuje się w działalność pro bono wspierając Teatr Wielki – Operę Narodową. Korzystają z niej głównie młodzi śpiewacy, studenci Akademii Operowej. To dla nich Kancelaria prowadzi m.in. warsztaty z zakresu prawa autorskiego i podatkowego.

Dlaczego zdecydowali się Panowie na współpracę z Teatrem Wielkim – Operą Narodową?

Piotr Augustyniak (Partner w PATH): Zawsze uważaliśmy, ja i mój wspólnik (przyp. red.: Tomasz Hatylak), że kultura i sztuka są istotnym elementem budowania świadomego społeczeństwa. Co oznacza, że naszą działalność zawodową staramy się łączyć z czymś wyższym, nie tylko z prawem i podatkami. A kultura jest idealnym obszarem by taka symbioza prawa i sztuki mogła mieć miejsce. Swój kalendarz zawodowy planuję pod kątem oferty kulturalnej teatrów operowych na świecie i oczywiście w Warszawie, który wysoko oceniam. Nie ustępuje poziomem tym najbardziej liczącym się. Chcemy kojarzyć się z najwyższą jakością. Z tej perspektywy współpraca z Operą Narodową jest idealną koincydencją, jaka mogła się zdarzyć.

Czy kwestia praw autorskich na etapie rozpoczynania kariery przez młodych śpiewaków ma istotne znaczenie? Czy to nie za wcześnie, by o tym myśleć?

PA: Młodzi śpiewacy, dopiero zaczynający swoja karierę zawodową, powinni jak najwcześniej zadbać o zabezpieczenie swoich interesów. Im szybciej to zrobią, tym lepiej. Często błędy popełnione na początku mogą mieć poważne konsekwencje. Stąd też postanowiliśmy zaoferować młodym śpiewakom Akademii Operowej to, co potrafimy najlepiej – wsparcie prawne. Chcemy, by świadomość prawna, zabezpieczenie swoich interesów, były traktowane przez nich w kategoriach biznesowych. Nauczyć ich na co powinni zwracać uwagę, jak swój sukces zabezpieczyć od strony prawnej. Coś, co wydaje się dość efemeryczne – głos śpiewaka również jest wartością na rynku prawniczym. Z tym wiążą się konkretne pytania, na które Ci młodzi ludzie będą musieli sobie odpowiedzieć. Załóżmy, że podpisują kontrakt zagraniczny. Gdzie powinni zapłacić podatki, czy może będą objęci podwójnym opodatkowaniem – to dylematy przed którymi wcześniej czy później staną. Naszym zadaniem będzie przedstawienie jak najszerszego tła i konsekwencji wynikających z tych różnic. Bo kluczem do sukcesu jest właściwie podjęta decyzja.

 Jakie są plany dalszej współpracy z Operą?

PA: Mamy wiele płaszczyzn, na których już teraz wiemy, że są możliwości wymiany doświadczeń i wiedzy. Na pewno będziemy dalej otaczać opieką prawną młodych utalentowanych studentów Akademii Operowej, a już teraz planujemy kolejne wspólne działania.

PATH Augustyniak, Hatylak i Wspólnicy Sp.k. to kancelaria prawna specjalizująca się w kompleksowym doradztwie prawnym i podatkowym dla zamożnych klientów indywidualnych, przedsiębiorców, korporacji, spółek, firm rodzinnych i innych organizacji.

Piotr Augustyniak, LL.M., MBA, TEP
Specjalista w zakresie prawa międzynarodowego z wieloletnim doświadczeniem zdobywanym w międzynarodowych kancelariach prawnych. Specjalizuje się w doradztwie na rzecz zamożnych klientów indywidualnych polskich i zagranicznych oraz na rzecz międzynarodowych korporacji, m.in. w zakresie planowania sukcesji, zabezpieczania majątku, organizacji struktur działalności gospodarczej; nabywania, wydzielania i sprzedaży spółek oraz reprezentowania podmiotów w sporach podatkowych i sądowo-administracyjnych.

Rozmowę przeprowadziła Sylwia Kruk-Marzec, oprac. Ewa Paderewska

Opr: DD