Marcin Balicki w Zarządzie Leaseurope

Polska branża leasingowa ma nowego reprezentanta w Zarządzie Leaseurope, europejskiej federacji leasingowej, zrzeszającej krajowe związki leasingowe. Marcin Balicki, Wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu i Prezes Zarządu Millennium Leasing został powołany na 2-letnią kadencję.

Leaseurope zainaugurowało kadencję nowego zarządu podczas zdalnego posiedzenia, które odbyło się w pierwszym tygodniu grudnia.

„Działalność biznesowa, nie tylko branży finansowej, ale również naszych klientów, w coraz większym stopniu uzależniona jest od regulacji unijnych. Najważniejsze obszary, w których toczą się obecnie prace legislacyjne, dotyczą zeroemisyjnego transportu, efektywności energetycznej, dyrektywy o kredycie konsumenckim czy programów wsparcia dla gospodarki w okresie pandemii i bezpośrednio po niej. Rozwiązania w tym zakresie będą miały bezpośredni wpływ na to, jak będą się zmieniać rynki w najbliższych latach, ale też, w specyficznych polskich warunkach, mogą ułatwić lub uniemożliwić rozwój leasingu konsumenckiego. Nie mniej ważne, choć nieco odleglejsze w skutkach, będą regulacje dotyczące gospodarki opartej o dane, sztucznej inteligencji, czy specyficznych regulacji dotyczących dostępu do danych gromadzonych przez naszpikowane elektroniką samochody. Z tych powodów ważne jest dla nas wszystkich, żeby głos polskiej branży leasingowej, zajmującej szóste miejsce pod względem wielkości w Europie, był słyszany poprzez aktywną reprezentację w instytucjach, które mają szansę uczestniczyć w pracach nad tymi regulacjami” – powiedział Marcin Balicki, Wiceprzewodniczący KW ZPL i członek Rady Dyrektorów Leaseurope.

Pełny, dwunastoosobowy skład Zarządu Leaseurope:

 1. Tim Albertsen, Group CEO, ALD Automotive
 2. Marcin Balicki, President   of   the   Management   Board,   Millennium   Leasing   /   Banco Commercial Português Group
 3. Patrick Beselaere, Global Head, ING Lease -Europe
 4. José Coronel  de  Palma  y  Martínez-Agulló, President &Managing  Director,  Caterpillar Financial
 5. Christine Delamarre, CEO, Auxifip & Unifergie, Credit Agricole Leasing & Factoring
 6. Peter Hupfeld, CEO, Nordea Finance
 7. Massimo Macciocchi, Business Leader for Leasing, Banca Ifis
 8. Philippe Mellier, CEO, Fraikin Group
 9. John Phillipou, Managing Director, SME Lending, Paragon Bank
 10. Khaled Shahbo, Senior Vice President, MD UK & Ireland, Enterprise Rent-A-Car
 11. Alexander Schmidecker, CEO, Raiffeisen Leasing
 12. Hubert Spechtenhauser, Member of the Management Board, UniCredit Leasing Germany

Patrick Beselaere został wybrany na stanowisko nowego przewodniczącego europejskiej federacji, natomiast Alexander Schmidecker i Khaled Shahbohave to dwaj nowi wiceprzewodniczący Leaseurope.