Majowy weekend

Majowy_weekend-768x426Majówka weszła na stałe do kalendarza dni wolnych, choć to, jak będzie długa, zależy od danego roku. W tym można ją zacząć w sobotę, 30 kwietnia, i zakończyć we wtorek, 3 maja. Cztery dni, całkiem przyzwoity weekend. Gdzie go spędzić ?

Nie będą to prawdziwe wakacje, ale zawsze to dobry moment, żeby spędzić czas inaczej niż dotychczas. Można zorganizować krótki wypad w góry, nad morze albo po prostu na wieś. Ważne jest, żeby wreszcie przebywać dużo na świeżym powietrzu i być aktywnym. A więc wyciągnijmy z piwnic i garaży rowery, rolki, kije do nordic walking i popracujmy nad formą – w górach, nad jeziorami, nad morzem, w lesie, na wsi, byle tylko na łonie natury.

Morze, jeziora, jazda konna…

Weekend majowy nad morzem może być piękny, jeśli tylko dopisze pogoda. Długie spacery, a może nawet wylegiwanie się na piasku to coś, o czym marzymy po miesiącach ponurej, miejskiej zimy. Dla tych, którym trudno zrezygnować z miejskich przyjemności typu restauracje, kawiarnie i kluby bliższe są raczej duże ośrodki turystyczne, jak Sopot, Kołobrzeg czy Międzyzdroje. Zwolennicy ciszy i bliskości natury powinni raczej kierować się do mniejszych miejscowości. Maj to dobry czas na zwiedzenie choćby Słowińskiego Parku Narodowego. O tej porze nie ma tu jeszcze dużo ludzi, za to są niezapomniane widoki. Dla wielu z nas majówka to kilka dni, które chętnie spędzamy także na spływach kajakowych. Wypożyczalnie sprzętu znaleźć można przy większości rzek. Warto jednak pamiętać o tym, że trzeba go zarezerwować wcześniej, bo amatorów wiosennych sportów wodnych nie brakuje. W weekend majowy zaczyna się sezon żeglarski i choć na wodzie nie zawsze o tej porze roku będzie ciepło, to na pewno jeszcze nie jest tłoczno. No i wynajęcie jachtu kosztuje mniej niż w pełni sezonu. Kilka dni wolnego to również doskonały moment, żeby spróbować nowych aktywności. Może to być, na przykład, wizyta w stadninie i rozpoczęcie nauki jazdy konnej.

Są góry poza Tatrami

Z górami kojarzą nam się przede wszystkim Tatry. Choć są piękne, to nie powinniśmy ograniczać się tylko do nich. Zresztą w maju na tatrzańskich szlakach górskich może być jeszcze śnieg, co utrudnia wycieczki. Ale w Polsce mamy również inne góry. Wciąż niedoceniane przez turystów są np. Sudety. Choć ich wysokość nie jest imponująca, jest to bardzo atrakcyjny i przystosowany do zwiedzania rejon. Znajdziemy tu ponad 3,5 tys. km szlaków, które wiodą przez zachwycające miejsca. Ponadto znajdują się tu dwa parki narodowe. Dla miłośników historii w Sudetach czekają z kolei zamki, pałace, stare kopalnie i kamieniołomy.

Jeszcze bliżej natury

Spędzić weekend na łonie natury można w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ten największy rezerwat w Polsce ma blisko 60 tys. hektarów powierzchni, z czego ponad 25 tys. to słynne Bagna Biebrzańskie, które są niekwestionowanym królestwem ptaków. Żyje ich tu prawie 300 gatunków, w tym wiele rzadkich i zagrożonych. Na turystów i przyrodników czekają tu liczne szlaki kajakowe, rowerowe i piesze. Dobrym miejscem na aktywny weekend majowy jest Puszcza Białowieska. Jej teren jest dziki i odludny. Prowadzi tu wiele szlaków turystycznych dla pieszych i rowerzystów. Innym rzadko odwiedzanym przez turystów, a pięknym miejscem jest Roztocze, które rozpościera się od lubelskiego Kraśnika aż po ukraiński Lwów. Roztocze słynie z szumów, czyli progów skalnych na przełomach roztoczańskich rzek. Szlak szumów jest uznawany za jedną z najpiękniejszych tutejszych tras. Najlepiej pokonać go pieszo lub na rowerze.

Sanatorium czy relaks w SPA?

Miejscowości wypoczynkowe i sanatoria już od dawna kuszą specjalnymi ofertami na majówkę. W czasie krótkich, kilkudniowych turnusów można szybko zregenerować siły przy pomocy masażystów i fizjoterapeutów. Dwuosobowy pokój z wyżywieniem i opieką medyczną w ośrodku sanatoryjnym kosztuje średnio ok. 1500 złotych. Za zabiegi lecznicze trzeba dodatkowo zapłacić. Możemy wybrać się także do SPA, które na majowy weekend także przygotowują atrakcyjne oferty. Za cztery noclegi z wyżywieniem trzeba zapłacić średnio od 800 zł od osoby. W cenie często jest możliwość korzystania przez określony czas ze strefy wellness i z jednego zabiegu, lub otrzymanie zniżki na zestaw zabiegów. Ciekawe pomysły na przyciągnięcie majowych gości mają niektóre hotele. Udostępniają sprzęt sportowy, oferują masaże, atrakcje kuchni regionalnych, wycieczki z przewodnikiem. Aby rodzice mieli chwile wytchnienia, chętnie zajmą się również dziećmi gości, organizując dla nich gry i zabawy. Ośrodki sanatoryjne czy hotele SPA to idealne rozwiązanie dla tych, którzy obawiają się zmiennej pogody podczas majówki. Zawsze lepiej poddać się zabiegom zdrowotno-relaksacyjnym niż marznąć lub moknąć na szlaku.