Laureaci Manager Award

Oto lista laureatów i laudacje:

Magdalena Jethon, dyrektor Programu 3 Polskiego Radia – „Program 3 PR to skarb narodowy. Jedna z nielicznych na świecie rozgłośni na tak wysokim poziomie, której audycje adresowane są do najbardziej wymagających słuchaczy. Trójka cudem przetrwała kilka drastycznych kuracji, w ramach których usiłowano ją komercjalizować lub wiązać z określonymi ugrupowaniami politycznymi. Skutek mógł być tylko jeden – zmniejszała się liczba słuchaczy, a co za tym idzie spadały zyski z reklam.

Na szczęście stanowisko dyrektora objęła osoba, która doskonale zna i rozumie specyfikę Trójki, a poza tym ma doskonałe pomysły biznesowe. Tym razem nareszcie słupki rosną, starzy słuchacze wrócili, pojawiło się też pokolenie nowych zwolenników Trójki”.

Jacek Pawlak prezes Toyota Motor Poland – „Przez wiele lat do naszego kraju przyjeżdżali managerowie z zagranicy, żeby z lepszym lub gorszym skutkiem zarządzać polskimi firmami. Kilku znakomitych managerów udowodniło, że może być też inaczej. Po wielkim sukcesie polegającym na uzyskaniu przez Toyotę pozycji lidera na naszym rynku, polski dyrektor generalny został awansowany do europejskiej centrali firmy w Brukseli, gdzie został wiceprezesem i odpowiadał za sprzedaż. Pomimo kryzysu pokazał, że „Polak potrafi ” i to na tyle skutecznie, że wrócił do Polski na stanowisko prezesa, tradycyjnie zarezerwowane dla managera z Japonii. I znów dokonał cudu. Po czterech miesiącach wywindował Toyotę, z 6. miejsca, na które spadła pod jego nieobecność, na drugie.

Maciej Szymański, prezes Grupy EM&F – „EMPiK, który stanowi część firmy EM&F zamienił się w prawdziwy koncern multimedialny. Dla polskich miłośników muzyki, filmu, literatury i gier komputerowych stanowi doskonałą alternatywę dla iTunes. Z roku na rok firma rośnie, m.in. dzięki przemyślanym akwizycjom. Z pozoru pomysł jest prosty: nowi partnerzy sprzedają EM&F udziały, ale zwykle pozostają w grupie zarządzając dalej swoimi biznesami. Dzięki potężnemu zapleczu finansowemu mogą wprowadzać w życie plany, na których realizację nie mieli wcześniej szans”.

Marek Cywiński, Dyrektor Zarządzający Kapsch Telematic Services – „Projekt viaTOLL, czyli tak zwanego polskiego e-myta – od początku spotykał się ze sceptycyzmem – od konkurencji Kapsch począwszy, na samych kierowcach kończąc. Tylko w zespole Kapscha nikt nie miał wątpliwości. Motto całej Grupy Kapsch – Zawsze o krok przed innymi – dobrze charakteryzuje Marka Cywińskiego. To dzięki jego zdolnościom managerskim dokonany został wyłom w postrzeganiu projektów infrastrukturalnych w naszym kraju. Kierowane przez niego wdrożenie viaTOLL udowodniło, że projekty z zakresu Inteligentnych Systemów Transportowych mogą zakończyć się sukcesem zarówno dla wykonawcy, jak i zleceniodawcy. Krótko mówiąc – na rozwiązania ITS czekają zakorkowane polskie miasta.”

Jarosław Zagórowski prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej – „W 2011 roku prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej dokonał rzeczy, zdawało się, niemożliwych. Udowodnił, że górnictwo może być branżą nowoczesną, konkurencyjną na globalnym rynku i przynoszącą zyski. W wyjątkowym tempie przygotował największy debiut giełdowy ostatnich lat, jakim było upublicznienie JSW. Przeprowadził znaczące akwizycje w strategicznych dla branży segmentach koksowym i energetycznym, tworząc silną i nowoczesną grupę kapitałową. Rozpoczął realizację ambitnych programów inwestycyjnych, które zapewnią JSW trwałą pozycję lidera na europejskim rynku. Co więcej – poprowadził JSW do rekordowych w historii firmy wyników, stanowiących niemal trzy czwarte zysków całego polskiego górnictwa.”

Paweł Prządka, prezes PGE Obrót S.A. – „Troska o środowisko naturalne jest jednym z najważniejszych elementów społecznej odpowiedzialności biznesu PGE Obrót S.A, czego przykładem jest oferta „EKO ENERGIA PGE”, Polega ona na promocji przyjaznego środowisku sposobu pozyskiwania energii elektrycznej. Zachęcająca do korzystania z energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł, czyli przez małe elektrownie wodne należące do PGE Obrót S.A. oraz lokalne elektrownie wiatrowe.”

Igor Chalupec, prezes Icentis Capital – „Tylko nieliczni obdarzeni charyzmą managerowie podejmują się zadań z pozoru niewykonalnych. Tak właśnie – w oczach wielu komentatorów – wyglądało ratowanie największego polskiego kolportera, czyli firmy RUCH. Jeszcze trudniej było znaleźć odpowiedniego inwestora. Zadania tego podjął się szef firmy Icentis, który przekonał do inwestycji fundusz Eton Park Capital. Zmiany, na które RUCH czekał przez prawie 20 lat, zostały przeprowadzone w błyskawicznym tempie. Ich efekty widać gołym okiem – na ulicach pojawiły się nowoczesne punkty sprzedaży. Odważna restrukturyzacja pozwoliła uratować tysiące miejsc pracy.”

Dariusz Blocher, prezes Budimex SA – „Budimex to firma obecna na GPW od 1995 roku. Choć byłą jednym z fi larów branży, potrzebowała jednak silnego impulsu, by zostać liderem rynku. Potrzebny był charyzmatyczny lider, który umiałby wykorzystać możliwości, jakie stwarzał związek z hiszpańskim gigantem Ferrovial. Nowy prezes znakomicie wykorzystał tę szansę. Budimex został m.in. wykonawcą strategicznych inwestycji drogowych. Ale to nie wszystko – firma zdecydowała się wejść na szczególnie ważny obecnie rynek inwestycji kolejowych, przejmując Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury. Na marginesie – Budimex był też nominowany w kategorii społecznej odpowiedzialności biznesu.”

Anna Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED – „Po 20. latach na polskim rynku, nasz Lux Med stał się największym prywatnym dostawcą opieki zdrowotnej w Polsce. Osiągnął to dzięki innowacyjnemu podejściu do obsługi klientów i wyjątkowo zróżnicowanej gamie usług, które zostały niedawno dodatkowo poszerzone o działalność ubezpieczeniową.”

Romuald Szejd, twórca i dyrektor, ale też reżyser i aktor Teatru Scena Prezentacje – Laureat mówi sam o sobie, że charakteryzuje go siła przetrwania. W 1979 roku stworzył Teatr Scena Prezentacje, początkowo bez lokalu i bez stałego zespołu. Dziś teatr mieści się w dawnej czyszczarni warszawskiej fabryki Norblina. Dyrektor sam nosił na budowie deski, cegły i płytki podłogowe, a zdobywał je w sobie tylko znany sposób, bowiem działo się to w czasach kiedy na półkach sklepowych stał tylko ocet. Inspirację stanowiła dla niego rada nieodżałowanej Kaliny Jędrusik, która powiedziała: „Musisz mieć swój teatr…” Doświadczenia Teatru Scena Prezentacje przetarły szlak kolejnym nowym prywatnym teatrom, które dziś odnoszą wielkie sukcesy. Przez 33 lata na scenie Teatru Scena Prezentacje miało miejsce ponad 100 premier, zagrało ponad 250 aktorów.”

Ludwik Sobolewski – prezes GPW otrzymał „Grand Prix” – „Nagroda dla Ludwika Sobolewskiego podkreśla jego szczególne zasługi dla rozwoju polskiego rynku finansowego. Działania te – co jest szczególnie warte podkreślenia – stanowią realizację polskiej racji stanu. GPW to dziś giełda naszej części Europy. Prezes Sobolewski na przekór kryzysowi z sukcesem wprowadził w życie bezprecedensowe inicjatywy służące rozwojowi GPW.”