Leasing IT na topie

Leasing IT cieszy się coraz większą popularnością. Z danych udostępnionych właśnie przez Związek Polskiego Leasingu wynika, że plasuje się on w pierwszej trójce najszybciej rozwijających się segmentów leasingu maszyn i urządzeń.

W I połowie br. wartość wyleasingowanego sprzętu IT osiągnęła niemal 494 mln zł, co w ujęciu rocznym oznacza wzrost na poziomie 33%. Eksperci EFL prognozują, że u schyłku roku dynamika rynku leasingu IT sięgnie 18-20%. Do tego wyniku przyczyni się głównie rozwój leasingu online oraz konsumpcja środków z nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020.

Komputer i oprogramowanie

Z danych przedstawionych przez Związek Polskiego Leasingu wynika, że wartość wyleasingowanych od stycznia do czerwca br. aktywów IT wyniosła niemal 494 mln zł, co oznacza, że dynamika względem analogicznego okresu poprzedniego roku sięgnęła aż 33%. Taki wynik plasuje leasing IT na trzeciej pozycji, za sprzętem budowlanym i medycznym.

Wewnętrzne dane EFL wskazują z kolei, że w TOP3 najczęściej leasingowanych środków trwałych z segmentu IT znajdują się kolejno: komputery przenośne (22% udział), sprzęt sieciowy (15%) oraz oprogramowanie (14%).

Nieco mniej popularny, choć również cieszący się coraz większym zainteresowaniem, jest leasing serwerów, urządzeń wielofunkcyjnych, kas fiskalnych, telefonów komórkowych i aparatów cyfrowych.

Patrząc na strukturę firm, które decydują się wziąć sprzęt IT w leasing, największy, bo 42% udział, mają małe firmy o średniorocznym obrocie do 5 mln zł. Jedna na trzy firmy to podmioty największe osiągające ponad 20 mln zł obrotów rocznie, a co czwarta firma wypracowuje od 5 do 20 mln zł obrotu. Niski udział w leasingu IT ma sektor publiczny – tylko 0,5%.

Czynniki wzrostu

Potencjał rynku leasingu IT jest w Polsce bardzo duży. Eksperci EFL szacują, że na koniec 2018 roku wartość finansowania tego segmentu może wzrosnąć o ok.18-20% r/r (biorąc pod uwagę leasing i pożyczkę). Dynamika samego leasingu może wynieść nawet 34% r/r. Są trzy czynniki, które wspierają rozwój leasingu IT. Po pierwsze, środki z Unii Europejskiej. Programy wdrażane z nowej perspektywy 2014-2020 mają na celu przede wszystkim unowocześnić polską gospodarkę i wzmocnić jej innowacyjność. Po drugie, coraz więcej firm załatwia wszelkie formalności związane z leasingiem online, co bez wątpienia zwiększa potencjał naszego rynku. I w końcu jeszcze raz należy zwrócić uwagę na wzrost świadomości klientów o możliwościach finansowania IT, w tym przede wszystkim możliwości finansowania oprogramowania.

Z perspektywy producenta oprogramowania również widoczny jest trend wzrostowy w obszarze finansowanie inwestycji informatycznych z wykorzystaniem leasingu. Sprzęt i oprogramowanie najnowszej generacji to obecnie dla przedsiębiorców warunek konieczny utrzymania się na rynku i rozwoju działalności. Firmy szukają więc możliwości sfinansowania takich inwestycji – jeżeli nie mają wolnych środków lub nie chcą ich w takim stopniu angażować. I tutaj coraz częściej leasing okazuje się najkorzystniejszym finansowo i podatkowo rozwiązaniem. Dodatkowo dzięki współpracy producenta oprogramowania i leasingodawcy, cały proces jest szybki i przyjazny dla klienta – zwraca uwagę Magdalena Trybus, Specjalista ds. Finansowania, Comarch.

Źródło: Europejski Fundusz Leasingowy