Laureaci nagród Forum Ekonomicznego

Pierwszy dzień XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu zakończyła uroczystość wręczenia nagród dla przedstawicieli organizacji pozarządowych i firm odpowiedzialnych społecznie.

Nagrodę specjalną Forum Ekonomicznego otrzymał Thomas Bacha, prezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który podkreślił jak ważne jest przestrzeganie etycznych zasad w sporcie i nawiązał do wykluczenia przedstawicieli Rosji z kluczowych zawodów.

Symboliczne znaczenie ma też nagroda, której laureatem został premier Czech, Petr Fiala. W swoim wystąpieniu, także i on nawiązał do wojny w Ukrainie. Mówił jak ważna jest solidarność krajów Unii Europejskiej i pomoc ze strony najbliższych sąsiadów – Polski i Czech. Nagrodę wręczył dr Adam Eberhardt, Przewodniczący Forum Polsko-Czeskiego przy Ministrze Spraw Zagranicznych.

Wśród wręczających nagrody byli: premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Piotr Gliński, a laudacje wygłosili Krzysztof Gawkowski i Andrzej Kraśnicki.

W pierwszej części gali wyróżniono przedstawicieli odpowiedzialnych społecznie z firm: Impel, Whirpool i Nokia. Przyznano też nagrodę reprezentantom amerykańskich organizacji pozarządowych, które od ponad pół roku wspierają i organizują udzielanie pomocy Ukraińcom.

Oprawę muzyczną gali zapewniła Narodowa Orkiestra Dęta z Lubina pod batutą Mariusza Dziubka. Partnerem uroczystości był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Nie sposób nie wspomnieć, że podobnie jak w latach poprzednich, na Forum pojawili się czołowi przedstawiciele polityki i gospodarki Polski i krajów ościennych, a także setki przedstawicieli mediów.