Kyndryl stawia w Polsce na chmurę i cyfryzację z wykorzystaniem open source

Kyndryl, największy na świecie niezależny dostawca usług dla infrastruktury IT, przedstawił plany wspierania digitalizacji polskich firm z różnych sektorów gospodarki. Obejmują one rozwój narzędzi open source dla automatyzacji infrastruktury IT, poprawę bezpieczeństwa usług IT oraz zaawansowane prace nad rozwiązaniami chmurowymi czy sztucznej inteligencji. Kyndryl zatrudnia w regionie już ponad 11 tys. specjalistów, ale jeszcze w tym roku planuje zwiększenie zatrudnienia

Kyndryl rozpoczął swoją działalność w Polsce w listopadzie 2021 r. na bazie działu Usług Technologicznych IBM. Intensywne pół roku działalności marki na rynku przyniosło pierwsze strategiczne umowy i pozwoliło firmie zaangażować się w technologiczny rozwój zarówno krajowego sektora MŚP, jak i dużych, globalnych przedsiębiorstw w Polsce, takich jak Swiss Krono. Sukces współpracy z tą ostatnią firmą zaowocował kolejną umową, w ramach której Kyndryl wdroży rozwiązanie pozwalające na bezpieczną integrację aplikacji biznesowych firmy w innym kraju.

Z pomocą usług IT dostarczanych przez Kyndryl Poland jesteśmy w stanie sprostać obecnym, jak i nowym wyzwaniom, jakie stawia biznes SWISS KRONO. Nasza wieloletnia współpraca pozwoliła wypracować takie rozwiązania, dzięki którym możemy elastycznie skalować nasze systemy SAP bez skomplikowanych dostosowań konfiguracji, a, co ważne, możemy swobodnie łączyć nowe systemy z tymi już istniejącymi – powiedział Marek Ługowski, Head of IT Infrastructure, Swiss Krono.

Open Source

Kyndryl globalnie pozycjonuje się jako „technologiczny agnostyk” współpracujący ze wszystkimi dostawcami IT i systemami operacyjnymi. Efektem tego podejścia jest rozwój usług w kierunku wykorzystania technologii open source, także na polskim rynku. Wykorzystując elastyczność, którą daje otwarte oprogramowanie, Kyndryl może wspierać klientów na każdym etapie projektu – od analizy potrzeb biznesowych przez przygotowanie i projektowanie rozwiązań aż do realizacji i utrzymania.

W DNA naszej marki jest budowanie porozumienia ponad podziałami. Ma to dla nas wielkie znaczenie zarówno w kontaktach z partnerami biznesowymi, jak i w kontekście technologicznym. Naszym pomysłem na rozwój i przyspieszenie cyfryzacji w Polsce jest m.in. standaryzacja i szersze wykorzystanie technologii otwartych. Wierzymy, że praca w otwartym środowisku jest możliwa i przyniesie wymierne korzyści dla całego rynku IT. Przejście na ten model współpracy będzie wymagało konsekwentnej pracy nad uświadamianiem branży, ale jesteśmy do tej dyskusji przygotowani i mamy w niej niepodważalne argumenty – powiedział Paweł Raczyński, Dyrektor Zarządzający Kyndryl Poland i Kraje Bałtyckie oraz Prezes Zarządu Kyndryl Poland.

Aquila

Oprócz nowatorskiego podejścia do wykorzystania open source, Kyndryl rozwija w Polsce także inne usługi technologiczne, które pomagają przedsiębiorstwom osiągnąć maksymalną wydajność cyfrową. Polski oddział firmy jest aktywnie zaangażowany w tworzenie lub ewolucję lokalnych technologii chmurowych, sztucznej inteligencji, usług sieciowych i brzegowych, zarządzania czy odporności cybernetycznej. Kyndryl Polska tym samym potwierdza, że trzonem jego działalności jest wspieranie postępu oraz zarządzanie systemami i usługami o kluczowym znaczeniu dla świata biznesu. Dobrym przykładem tego typu wdrożenia jest narzędzie sztucznej inteligencji do automatycznej analizy dokumentów – Aquila, stworzone przy współpracy z kancelarią SSW Pragmatic Solutions.

Razem z Kyndryl Poland opracowaliśmy silnik sztucznej inteligencji Aquila do rozumienia i przetwarzania języka naturalnego dokumentów tekstowych. W tej chwili pracujemy nad jego dalszym rozwojem i udoskonaleniem, a docelowo chcemy stworzyć platformę, która będzie mogła być wykorzystywana w każdej organizacji i branży – powiedział Piotr Spaczyński, Partner Zarządzający, SSW Pragmatic Solutions.

Plany na przyszłość

Marka szybko stała się jednym z największych integratorów IT na świecie. Z perspektywy lokalnej, Kyndryl to organizacja dostarczająca strategiczne usługi obejmujące pełen zakres zarządzania projektami informatycznymi. Projekty dla klientów w Polsce realizują lokalne zespoły, które znają krajowy kontekst biznesowy oraz doskonale rozumieją polskie uwarunkowania prawne i finansowe. Kyndryl zatrudnia w regionie CEE ponad 11 tys. specjalistów związanych z szerokim spektrum technologii IT, a wraz z rozwojem wachlarza usług będzie prowadził kolejne rekrutacje. Działania marki wychodzą także poza ramy biznesowe – w jej planach znalazły się projekty CSR czy technologiczne wsparcie organizacji pożytku publicznego.

O firmie

Kyndryl rozpoczął działalność operacyjną jako największy na świecie niezależny dostawca usług infrastruktury IT w 2021 r. Globalna baza klientów firmy obejmuje 75 firm z listy Fortune 100. Kyndryl zatrudnia ok. 90 tys. wykwalifikowanych profesjonalistów wspierając ponad 4 tys. klientów w 60 krajach na całym świecie. Polski oddział marki jest częścią regionu Europy Środkowo Wschodniej i basenu Morza Śródziemnego.

Wojciech Gryciuk