Kubek i biurko to za mało

Pracownicy coraz częściej odrzucają oferty ze względu na zły wygląd biura. To wygląd biura sprawia, że czują się zmęczeni, zestresowani i znudzeni. Sama tylko klimatyzacja lub jej brak może mieć kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o wyborze pracy.

Doświadczyliście kiedyś uczucia, że w danym miejscu po prostu nie moglibyście pracować? Małe pomieszczenia, brudna wykładzina, plamy na ścianach? Albo zbyt głośny open space z małymi, nieprzyjaznymi boksami, bez żadnej intymności.

Choć dla zdecydowanej większości pracowników wciąż najbardziej liczą się wynagrodzenie i dodatkowe benefity, okazuje się, że aranżacja i wyposażenie biura ma dla nich też istotne znaczenie.

Warto wsłuchać się w potrzeby i oczekiwania członków własnego zespołu. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Mindspace – pracownicy biurowi w Polsce chcą pracować w przyjaznym, dobrze urządzonym miejscu, które daje im poczucie prywatności, ale też zachęca do współpracy i integracji z innymi osobami.

Najnowsze badanie przeprowadzone przez One Poll na zlecenie Mindspace – globalnego operatora przestrzeni coworkingowych pokazuje, że aranżacja i układ miejsca pracy jest jednym z kluczowych czynników wpływających na samopoczucie i zdrowie polskich pracowników biurowych. Jedna piąta ankietowanych wskazała, że ich środowisko pracy sprawia, że czują się w nim zmęczeni, 13% wskazało na odczuwanie stresu, a 12% badanych czuje się znudzonych. Respondenci zgodnie przyznają, że w skupieniu i efektywnej pracy najbardziej przeszkadzają im głośni współpracownicy (44%) i rozpraszanie przez kolegów (blisko 37%). W swoim biurze najchętniej widzieliby pokoje do cichej pracy oraz dostęp do miejsc, w których mogą odpocząć lub pracować w skupieniu, np. ogród lub taras. Obie odpowiedzi wskazało prawie 30% badanych.

Badanie potwierdza, że firmy nie powinny lekceważyć kwestii designu i wyposażenia biur, jeśli zależy im na samopoczuciu, motywacji i efektywności swoich pracowników. Wyniki ankiety wskazują, że ponad jedna czwarta badanych (27%) odrzuciła ofertę pracy ze względu na niewłaściwy wygląd biura lub brak udogodnień.

Rośnie także odsetek osób, którym zdarza się pracować poza biurem – w domu, w przestrzeni coworkingowej lub w kawiarniach. Jedna piąta respondentów korzystała z coworkingu. Choć nie wszyscy respondenci wiedzą, czym charakteryzuje się tego typu rozwiązanie biurowe, część z nich przyznaje, że chętnie skorzystałoby z takiej możliwości, gdyby nadarzyła się ku temu okazja.

Przykładem mogą być przestrzenie coworkingowe Mindspace, które słyną z ciekawego designu, tworzonego przez lokalnych i międzynarodowych artystów. Taka przestrzeń istnieje min. na warszawskich Koszykach.