Kreator uśmiechu

   

  Wygląd naszych zębów wpływa na odczucia i wrażenia osoby, która rozmawia z nami, więc siłą rzeczy przekłada się na nasze relacje osobiste, biznesowe i finalnie nasz sukces zawodowy. Nawet sam kolor zębów ma ogromny wpływ na to jak jesteśmy postrzegani – mówi doktor Michał Kort.

  Zdaje się, że wykreowanie nowego uśmiechu to wcale nie taka prosta sprawa. Jak to się robi dziś w czasach, gdy technologia udoskonala wszystko?

  Wymaga to znajomości trzech dziedzin: implantologii, protetyki i ortodoncji. A to znaczy, że musieliśmy opanować dość dużo specjalistycznych technologii. Na przykład, we współpracy z Politechniką Białostocką opracowaliśmy autorski program rekonstrukcji zgryzu (Implantik Digital Prosthetic Protocol). Jesteśmy jedną z pierwszych polskich firm, która posiada systemy do skanowania twarzy.  Posiadamy też, coś wyjątkowego – specjalną strefę wellness, gdzie wykonujemy zabiegi, które uzupełniają efekty zabiegów stomatologicznych, co ułatwia regenerację po zabiegach chirurgicznych. Dodam, że w sumie wszczepiliśmyokoło 5000 implantów oraz wykonaliśmy ponad 10 000 koron z tlenku cyrkonu.

  W sensie technologicznym oferujemy pacjentom praktycznie wszystko co można. Ale mamy też świadomość, że to nie zawsze wystarcza. Musimy się starać jeszcze bardziej. Dla pacjenta wizyta musi być komfortowa, musi też być pozytywnym wspomnieniem. Dbamy więc o rzeczy oczywiste, takie jak parking. Zauważłyliśmy też, że wielu naszych pacjentów przyjeżdża z daleka. Dlatego uznaliśmy, że musimy zapewnić im bazę noclegową, ponieważ  większości zabiegów protetycznych nie można wykonać w ciągu jednego dnia. Baza noclegowa to nie tylko komfort dla nich, to również ułatwienie dla lekarzy – to że pacjenci są cały czas dostępni przekłada się na lepszą jakość procesu leczenia.

  Już od wielu lat dostępne są domowe metody pozwalające na to, by dużą cześć leczenia ortodontycznego pacjent prowadził samodzielnie w domu. Pozwalają one na spore oszczędności, a przecież dziś wszyscy szukamy oszczędności.

  Bardzo się cieszę, że pan poruszył ten temat. Nie będę tu wymieniać producentów i nazw handlowych, ale chciałbym wyraźnie powiedzieć, że nie jestem zwolennikiem tych domowych metod. Polegają one na tym, że pacjent dostaje wykonane specjalnie dla niego nakładki, których używa samodzielnie w domu. Problem polega na tym, że pacjent nie jest w stanie ocenić, czy leczenie przebiega prawidłowo. Wtedy pojawia się bardzo ważne pytanie – gdzie leży odpowiedzialność. To jest niestety bardzo szeroki temat i pacjent musi mieć świadomość, że cena to nie wszystko. Moim zdaniem, prawie w każdym przypadku potrzebne jest całościowe podejście do procesu leczenia. Dlatego, gdy tworzymy nowy uśmiech, ważna jest nie tylko estetyka, ale również jego funkcjonalność. Musimy stosować narzędzia, które pozwalają nam dostosować funkcję zgryzu i estetykę do indywidualnych cech danego pacjenta. Dzięki temu zwiększamy wytrzymałość uzupełnienia protetycznego i zabezpieczamy pacjenta przed różnymi schorzeniami, zwłaszcza związanymi ze stawem skroniowo żuchwowym i nieprawidłowym napięciem mięśniowym.

  Wszyscy wiemy, że kompleksowe usługi stomatologiczne nie są tanie. Jednak pacjentów nie brakuje, jakie są ich motywacje, czy chodzi im tylko o ładne zęby i uśmiech? 

  Wygląd naszych zębów wpływa na odczucia i wrażenia osoby, która rozmawia z nami, więc siłą rzeczy przekłada się na nasze relacje osobiste, biznesowe i finalnie nasz sukces zawodowy. Nawet sam kolor zębów ma ogromny wpływ na to jak jesteśmy postrzegani. Implantolog powinien rozpocząć pracę, od zastosowania specjalnego programu komputerowego, który symuluje zmiany stanu uzębienia jego pacjenta. Zdjęcia, które są generowane przez ten program robią z reguły ogromne wrażenie na każdym. Poza tym pamiętajmy, że zdrowe zęby są wizytówką naszego zdrowia i prawdę mówiąc również statusu społecznego. Pacjenci mówią mi często, że te zabiegi traktują jako inwestycję w siebie. I wiedzą, że ta inwestycja się zwróci. Nie tylko w sensie finansowym. Mając zdrowe zęby jesteśmy szczęśliwsi i mamy więcej pozytywnej energii.

  Pamiętajmy też o tym, że rozwój technologii powoduje, że kompleksowe usługi stomatologiczne są coraz bardziej dostępne. Technologie stają się tylko dojrzalsze, ich rozwój ostatnio nieco zwolnił, wygasają niektóre patenty, a więc zaostrza się konkurencja między producentami. To jest zawsze dobre dla pacjenta, spodziewam się więc, że w najbliższych latach będziemy mieli do czynienia z dynamicznym rozwojem rynku usług implantologicznych, a laboratoria będą musiały bardzo dbać o jakość i wyszkolenie personelu, aby sprostać wymaganiom pacjentów.