Konkurs programistyczny Dell EMC Challenger rozstrzygnięty

Finał zmagań Dell EMC Challenger na platformie Ligi Niezwykłych Umysłów już za nami. W konkursie programistycznym zwyciężył zespół „Znajdź Pupila” z Wrocławia

Dell EMC Challenger to konkurs programistyczny zorganizowany na platformie Ligi Niezwykłych Umysłów. Jego celem jest  popularyzacja wśród młodzieży umiejętności programowania w językach C++, SQL i Java.

Konkurs podzielony był na dwa etapy. Pierwszy odbył się w listopadzie 2017 r. Uczestnicy przez tydzień rozwiązywali zadania informatyczne, skupiające się na próbach rozwiązania realnych, istniejących problemów cywilizacyjnych, takich jak zanieczyszczenie oceanów czy zmiany klimatyczne. Najlepsi zawodnicy trafili do drugiego etapu zmagań, gdzie zostali podzieleni na dwa zespoły. Pod okiem mentorów Ligi Niezwykłych Umysłów pracowali nad pomysłami autorskich aplikacji. Zostały one zaprezentowane w grudniu 2017 w Warszawie, podczas dorocznego Dell EMC Forum. To był dopiero początek poważnych prac deweloperskich: młodzi programiści przez kolejne trzy miesiące pracowali nad rozwojem swoich aplikacji. O tym, która z nich jest najlepsza, zdecydowało podczas finału 27 kwietnia jury konkursowe, złożone z przedstawicieli fundacji Liga Niezwykłych Umysłów i Dell EMC pod przewodnictwem Dariusza Piotrowskiego, Dyrektora Generalnego Dell EMC w Polsce.

Zaprezentowane pomysły były niezwykle kreatywne, a jury konkursowe miało niełatwe zadanie. Obie finałowe aplikacje mają realny potencjał, a sposób ich zaprojektowania i wykonania potwierdza, ze finaliści Dell EMC Challenger to niezwykle utalentowani młodzi programiści – powiedział Dariusz Piotrowski z Dell EMC.

Nasz cel to popularyzacja programowania wśród polskich nastolatków i pomoc w rozwoju umiejętności  programistycznych. Skupiamy się na osobach, które wiążą swoją przyszłość z programowaniem. Współpraca z największymi globalnymi firmami z branży IT, takimi jak Dell EMC, jest dla nas niezwykle istotna – powiedział Wojciech Majeran, co-founder, Liga Niezwykłych Umysłów.

Zwycięzcy Dell EMC Challenger, zespół “Znajdź Pupila”, zaproponowali aplikację, której celem jest ułatwienie procesu adopcji zwierząt mieszkających w schroniskach. Aplikacja kojarzy zwierzaki zarejestrowane w bazie danych z osobami, które są gotowe je przygarnąć. Kojarzenie odbywa się na zasadzie dopasowania preferencji i cech osób chcących adoptować pupil oraz zwierzaków mieszkających w schronisku.

– Zespół zaprezentował dojrzały sposób podejścia do istniejącego problemu, a ich aplikacja jest dopracowana. Widzę w niej potencjał realnego wdrożenia – powiedział Dariusz Piotrowski z Dell EMC.

Drugie miejsce w Dell EMC Challenger zajął zespół „Bike IT”. Przygotował on aplikację dla rowerzystów, która umożliwia użytkownikom oznaczanie stref niebezpiecznych, np. utrudnień na ścieżkach rowerowych i ostrzeganie tym samym innych użytkowników jednośladów.

Finałowe aplikacje stoją na niezwykle wysokim poziomie. Już nie możemy się doczekać, jakie pomysły zrealizują w przyszłości finaliści Dell EMC Challenger – powiedział Wojciech Majeran z Ligi Niezwykłych Umysłów.

Udział w Dell EMC Challenger mogli wziąć wszyscy zarejestrowani użytkownicy platformy do nauki kodowania Ligi Niezwykłych Umysłów. Platforma ta to system, który przez intuicyjną zabawę pozwala poznawać języki programowania C++, Java oraz SQL. Osiągnięcia użytkowników platformy trafiają do specjalnego zestawienia, tworząc ranking najlepszych ligowiczów LNU.

Zuzanna Cendrowska