Kongres 590 – o gospodarce atrakcyjnie i z pomysłem!

B. SzydloDyskusje o sposobach wsparcia rodzimego biznesu, akcentowanie konieczności krzewienia patriotyzmu gospodarczego czy debatowanie nad pułapkami rozwojowymi w jakich znalazła się Polska wcale nie musi być nudne. W Jasionce koło Rzeszowa odbył się w dniach 17 i 18 listopada Kongres 590 – impreza, która pokazała, że forum gospodarcze może być kolorowe i dynamiczne niczym koncert rockowy. Okazało się, że wystąpienia na jednej scenie prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło i… frontmana heavy metalowej grupy Iron Maiden Bruce’a Dickinsona nie tylko mają sens, ale mogę się też uzupełniać.

Kongres 590 swoją nazwę wziął od trzech pierwszych cyfr kodu kreskowego, którym oznaczane są towary produkowane w Polsce bądź dystrybuowane przez polskie firmy.  Nazwa stawiała więc sprawę jasno: to forum dla polskich przedsiębiorców.

­- Tylko przez budowę sprawnej, konkurencyjnej, innowacyjnej, ale i etycznej gospodarki, jesteśmy w stanie zbudować potencjał, który przełoży się na życie każdego Polaka – mówił prezydent Andrzej Duda inaugurując Kongres 590.

Prezydent wybrał i nagrodził

A. DudaPierwszego dnia najważniejszym wydarzeniem Kongresu było wręczenie Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Formuła wyłaniania laureata nagrody jest bardzo ciekawa. Złożona z wybitnych przedstawicieli świata biznesu i ekonomistów Kapituła przedstawia prezydentowi po trzech kandydatów do głównej nagrody w każdej z kategorii, a wskazanie zwycięzcy spośród nich jest już autonomiczną, i tajną aż do ogłoszenia, decyzją Głowy Państwa. W Jasione prezydent Andrzej Duda zdecydował, że nagrodę w kategorii „Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw” otrzyma firma ML System. Firma Wielton zwyciężyła w kategorii „Narodowy Sukces”. Laury za „Międzynarodowy Sukces” zgarnęła firma Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych, a za „Odpowiedzialny Biznes” Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. Prezydent przyznał też dwie nagrody w kategoriach specjalnych: start-upem roku został Zortrax, a kategorię „Badania + Rozwój” wygrał OncoArendiTherapeutics.

O ile pierwszy dzień upłynął więc pod znakiem firm, które już osiągnęły znaczące wyniki w swojej działalności, gwoździem programu drugiego dnia było ogłoszenie oferty dla tych, którzy dotąd nie mogli rozwinąć skrzydeł, a konkretnie ogłoszenie „Konstytucji Biznesu” przez wicepremiera oraz ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. „Konstytucja Biznesu” to zbiór zasad jakimi ma kierować się teraz państwo polskie w relacji z przedsiębiorcą, a jednocześnie pakiet ponad stu zmian legislacyjnych, które znoszą wiele obowiązków, jakimi obarczony był dotąd każdy polski prywatny przedsiębiorca. Wicepremier Morawiecki w swoim wystąpieniu nie wymienił oczywiście wszystkich przygotowanych zmian w przepisach, ale skupił się na ogólnej idei przygotowanych rozwiązań.

Przywrócić wzajemne zaufanie

Przygotowane zmiany w zamyśle wicepremiera Morawieckiego mają sprawić, by przedsiębiorcy i administracja państwowa stali się wreszcie partnerami grającymi do jednej bramki. Niestety, trudna historia Polski wpłynęła na to, że aparat administracyjny często był postrzegany jako opresyjny ciemiężca, a za przedsiębiorczego uchodził ten obywatel, który ten aparat potrafił ograć. Marzeniem i celem Mateusza Morawieckiego jest to, by skończyć z tą szkodliwą dla państwa polskiego praktyką i wspólnie budować sukces polskich firm z korzyścią dla wszystkich.

Państwo to nie łupieżca, a przedsiębiorca to nie kombinator. Przedsiębiorca był traktowany jak przeciwnik. Chcemy, aby nasze firmy budowały polską markę na całym świecie. Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone. To pierwsza zasada – mówił wicepremier Morawiecki podczas przedstawiania „Konstytucji Biznesu” na Kongresie 590.

Czy założenia ministra Morawieckiego uda się osiągnąć, pokaże praktyka. Pełną listę zmian legislacyjnych wraz z głównymi założeniami „Konstytucji Biznesu” można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju pod adresem:www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/konstytucja-biznesu-wolnosc-gospodarcza-w-praktyce/

W. OrtylObecni w Jasionce przedsiębiorcy nie tylko dostawali nagrody czy mogli zapoznać się z szykowanymi przez rząd ułatwieniami prowadzenia biznesu. Organizatorzy Kongresu 590 zadbali o bardzo bogaty program paneli dyskusyjnych, który ujęto w aż siedem bloków tematycznych. Dobór tematów spodobał się uczestnikom, bo praktycznie każdy panel odbywał się przy dużej frekwencji słuchaczy. Paneli nie było ich w programie jedynie w czasie najważniejszych wystąpień w głównej Sali. Imponujące pomieszczenie o powierzchni prawie 5 tys. metrów kwadratowych, znakomicie doświetlone dzięki szklanym ścianom i sufitowi idealnie spełniło swoją rolę głównej areny Kongresu 590. To właśnie ze sceny w hali głównej przemawiali prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, wicepremier Morawiecki, marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl a także zagraniczni goście Kongresu 590.

Rockman uczy biznesu

Organizatorzy chcieli bowiem pokazać, że skierowanie oferty wydarzenia do polskich przedsiębiorców nie oznacza wcale zamykania się na najlepsze zagraniczne wzorce. Trzeba przyznać, że dobór gości był nieco intrygujący, ale ostatecznie okazał się strzałem w „dziesiątkę”. Najwięcej emocji budził z pewnością występ Bruce’a Dickinsona, znanego w świecie głównie z roli wokalisty metalowego zespołu Iron Maiden. Dickinson nie przyjechał jednak na Podkarpacie, by śpiewać, ale opowiedzieć o innej swojej wielkiej pasji i biznesie jednocześnie, jakim jest lotnictwo. Brytyjczyk obecnie zainwestował w firmę serwisującą samoloty pasażerskie, a jego filozofia biznesowa jest bardzo prosta: klientów nie traktuj jak klientów, ale spraw, by stali się twoimi fanami.

Bo fan nie odchodzi od swojego ulubionego zespołu nawet wówczas, gdy ten przegrywa – uzasadniał Dickinson.

Bruce namawiał do tworzenia emocjonalnych relacji ze swoimi klientami, a podczas Kongresu 590 duże emocje wzbudziło wystąpienie Rity Cosby-Kossobudzkiej, jednej z najsłynniejszych amerykańskich dziennikarek i prezenterek telewizyjnych. Rita po raz kolejny gościła  w Polsce, którą pokochała, gdy odkryła, że jej ojciec Ryszard Kossobudzki walczył w Powstaniu Warszawskim. Trzecim gościem z zagranicy był wiceprezes Google NicklasLundblad, który zaakcentował wkład ponad stu polskich inżynierów w nowe rozwiązania opracowywane przez informatycznego giganta.

Jak bardzo utalentowani są polscy innowatorzy można było przekonać się podczas organizowanej na głównej scenie „Bitwy Startupów”. Zwyciężyła ją firma Blebox z Wrocławia, która zaprezentowała moduły do bezprzewodowego sterowania przedmiotami, takimi jak windy, lampy czy rolety okienne. Segment, w jakim działa firma nazywany „internetem przedmiotów” (Internet of Things) uznawany jest za jedną z najlepiej rokujących gałęzi przemysłu. Zwycięzcy „Bitwy Startupów” otrzymali w nagrodę 50 tys. zł, które pochodziły z wpłat za uczestnictwo w Kongresie.

Teraz, przed organizatorami Kongresu 590, którym jest ufundowana przez Adama Glapińskiego fundacja im. Sławomira Skrzypka, trudne zadanie zorganizowania przynajmniej równie atrakcyjnej drugiej edycji wydarzenia.