Kolej gondolowa, autonomiczne autobusy. Jaka jest przyszłość polskiego transportu?

Czy w Polsce możliwe jest wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań transportowych? Jak rysuje się przyszłość tego segmentu rynku w naszym kraju? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci w czasie paneli poświęconych transportowi podczas II Forum Wizja Rozwoju.

Transport jest strategicznym elementem rozwoju polskiej gospodarki, wpływa on na inne gałęzie krajowego rynku. Rozbudowa infrastruktury to również kluczowy czynnik determinujący najważniejsze decyzje inwestycyjne w kraju. Przyszłość przewozu tworzą najnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania. Podczas II edycji Forum Wizja Rozwoju eksperci przedstawią najaktualniejsze koncepcje modernizacji transportu w Polsce.

– Wszystkie rozwiązania komunikacyjne związane z transportem lotniczym, kolejowym oraz drogowym, które omówione zostaną podczas wydarzenia to projekty na wielką skalę pochłaniające wiele czasu i duże zasoby finansowe. Przypomnijmy, że obecna strategia transportu dla Polski wiąże się przede wszystkim z realizacją zaplanowanych inwestycji, takich jak: Centralny Port Komunikacyjny, Via Carpatia, Via Baltica oraz z rozbudową polskich portów morskich – mówi Andrzej Michalak, Prezes Zarządu Fundacji Wizja Rozwoju.

Specjaliści wskażą także przyszłość transportu miejskiego w Polsce. W trakcie dyskusji przedstawią przewidywania dotyczące nowych środków transportu, takich jak kolej gondolowa, która wykorzystywana jest już w innych państwach. Poruszą także temat autonomicznego transportu publicznego. Goście Forum przeanalizują również inwestycje transportowe w Polsce południowej i zachodniej oraz takie, które będą miały wpływ na połączenia z innymi państwami, co jest bardzo istotne dla rozwoju polskiej gospodarki.

Korzystanie z aplikacji w transporcie publicznym jest kwestią wzbudzającą wiele emocji. Na rynku pojawiają się kolejne narzędzia, które mają ułatwiać życie podróżnym i operatorom. Eksperci porozmawiają też o innym ważnym zagadnieniu – identyfikacji towarów i osób. Tradycyjnie wykorzystywane są do tego kody kreskowe, jednak coraz częściej używa się sygnałów radiowych. Dyskusje mają określić, czy w niedalekiej przyszłości wszystkie towary i osoby będą indentyfikowane właśnie w ten sposób.

W panelach wezmą udział przedstawiciele ministerstw i biznesu. Do rozmowy zostali zaproszeni eksperci reprezentujący firmy zainteresowane rozwojem infrastruktury oraz realizujące inwestycje transportowe w Polsce i za granicą. Nie zabraknie także członków środowiska akademickiego.

II Forum Wizja Rozwoju jest największym wydarzeniem gospodarczym w północnej Polsce. Odbędzie się w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej w dniach 24-25 czerwca 2019 r. W harmonogramie znalazło się sto debat upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości.

Partnerami merytorycznymi Forum są ministerstwa: Cyfryzacji, Finansów, Infrastruktury, Inwestycji i Rozwoju, Obrony Narodowej, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Przedsiębiorczości i Technologii. Grono to powiększa Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Mecenasem wydarzenia został PKN Orlen S.A. Partnerzy strategiczni to Bank Gospodarstwa Krajowego, KGHM Polska Miedź S.A. oraz LOTOS S.A. Partnerami głównymi Forum są ENERGA S.A., Fundacja KGHM Polska Miedź i Totalizator Sportowy Sp. z o.o., a Partnerem+ Bank PKO BP. Pozostali partnerzy to: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., DGT Sp. z o.o., Gas Storage Poland Sp. z o.o., Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o., Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A., Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polski Fundusz Rozwoju, Polski Holding Nieruchomości S.A., Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o., Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Partnerami kolejowymi są PKP S.A. oraz POLREGIO Sp. z o.o.

Patronat honorowy nad II Forum Wizja Rozwoju objął Premier Mateusz Morawiecki.

Więcej na: https://wizjarozwoju.pl/