Kobieta Sukcesu

1) Jest Pani uznanym specjalistą w zakresie chorób oczu. Bogate doświadczenie, praca naukowa, prelekcje zarówno w Polsce, jak i za granicą, ale przede wszystkim leczenie oraz opieka nad pacjentami. Lista Pani osiągnięć jest bardzo długa. Czy zawodowo czuje się Pani kobietą spełnioną?

Najważniejszy jest dla mnie ciągły rozwój. Medycyna jest bardzo atrakcyjną i niezwykle pociągającą nauką. Wokół nas rodzi się wiele przemian w nowoczesnym świecie innowacyjnych myśli naukowych i technologii, które ciągle pracują na nasze zdrowie. Dzielenie się wiedzą jest dla mnie tym rodzajem spełnienia zawodowego, w którym mam poczucie, że dobrze wykorzystuję swoje doświadczenie i mogę wyrazić cenione przez człowieka wartości. Dwudziestoletnia praca w szpitalu klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w tym nauczanie studentów i rezydentów, praca z młodym pokoleniem jako adiunkt na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, wspieranie kultury i sztuki polskiej w kraju oraz za granicą dzięki działalności w Fundacji Studio Buffo, gdzie pełnię funkcję Prezesa Zarządu, habilitacja czy studia podyplomowe MBA w Szkole Głównej Handlowej dostarczają mi nieprzerwanie nowych wyzwań, które niebywale motywują mnie do działania. Czy czuję się spełniona ? Zarazem tak i nie! Gdyż to słowo dokonane, a ja ciągle chcę więcej. Ja się nieustannie spełniam – to jest właściwe określenie!

2) Co najbardziej motywuje Panią do działania?

Nowe wyzwania i pozytywni ludzie. Za każdym razem, gdy spotykam się nowymi osiągnięciami medycyny, od razu myślę jak je wykorzystać w praktyce. Chcemy żeby nasze oczy były doskonałe, chcemy widzieć doskonale. To połączenie medycyny estetycznej i okulistyki towarzyszy mi od lat. Estetyka była też przez wiele lat moją prywatną aktywnością biznesową, prowadzoną rodzinnie. Bliskie jest dla mnie holistyczne spojrzenie na pacjenta, dlatego w Centrum Okulistycznym Świat Oka stawiamy na współpracę z doświadczonymi specjalistami z różnych dziedzin medycyny. Z odkrywaniem i nowymi wyzwaniami nierozerwalnie łączy się moja praca jako naukowca i badacza.

3) Jaki jest Pani przepis na sukces?

W mojej ocenie gwarantem sukcesu jest stały rozwój i kreatywność. Przekonanie o własnej wartości, pozytywne myślenie, optymizm, energia i pewność siebie oraz umiejętności wsparte jednoczesnym zachowaniem uważności, mądrości i pokory, pozwalają realizować wyznaczone cele.

4) Z opinii pacjentów jednoznacznie wynika, że Pani siłą są niesamowite zaangażowanie, profesjonalizm, pasja oraz empatia. W jaki sposób znajduje Pani w sobie pokłady energii, mimo tak wielu zajęć?

Niezmiernie mnie to cieszy i zarazem daje energię do dalszej pracy.
Z pewnością kluczem jest tu empatia, którą powinien posiadać każdy lekarz oraz prawdziwa radość z wykonywanego zawodu. Trzeba lubić siebie jako człowieka i jako lekarza, potem lubić innych i swych pacjentów, a w konsekwencji lubić swą pracę.

5) Obecnie pełni Pani m.in. funkcję Dyrektor Medycznej i Naukowej Centrum Okulistycznego Świat Oka. Jest to nowa placówka na mapie stolicy. Co wyróżnia Państwa klinikę?

Wyróżnia nas uważność, holistyczne spojrzenie na pacjenta oraz współpraca interdyscyplinarna i profesjonalizm. Oferujemy pełne, szerokie spektrum aktywności od profilaktyki, poprzez diagnostykę i terapię, do leczenia chirurgicznego i długofalowej opieki. Zapewniamy bezpieczne prowadzenie pacjenta, wykorzystując doświadczenie oraz wysoce precyzyjne urządzenia i nanotechnologie. Przeprowadzamy zabiegi indywidualizowane. Wieloletnie doświadczenie pozwala naszym uznanym specjalistom z zakresu okulistyki, optometrii, ortoptyki i optyki na przeprowadzanie pełnych badań narządu wzroku i dobór optymalnej korekcji wszystkich wad refrakcji oraz terapię widzenia. Najnowsze, niezawodne urządzenia, światowe wytyczne oraz wiedza i doświadczenie naszych specjalistów są fundamentem Centrum Okulistycznego Świat Oka.

6) Kieruje Pani dużym zespołem uznanych specjalistów. Co w zarządzaniu jest z Pani perspektywy najważniejsze?

Zaufanie, werbalizacja i komunikacja oraz wzajemny szacunek. Na sukces każdego przedsiębiorstwa pracują wszystkie jego ogniwa, dlatego warto otaczać się osobami godnymi zaufania, odpowiedzialnymi oraz posiadającymi odpowiednie kwalifikacje. Centrum Okulistyczne Świat Oka to również placówka naukowo-badawcza z nowoczesnym zapleczem szkoleniowym. Tutaj spotkamy uznanych i doświadczonych praktyków, wybitnych naukowców oraz obiecujących studentów ze świata okulistyki i optometrii.

7) Czym jest dla Pani konkurencja?

Motorem do działania. Tak naprawdę największą naszą konkurencją jesteśmy sami dla siebie, a maksymalne korzyści otrzymuje nasz pacjent. Stała praca nad udoskonalaniem dostępnych w Świecie Oka procedur medycznych z wykorzystaniem najnowszej generacji urządzeń to rywalizacja przede wszystkim o zdrowe i doskonałe oczy.

8) Jakimi najważniejszymi zasadami kieruje się Pani w życiu?

Uważność i pozytywne myślenie. Jasny umysł, myślący racjonalnie, skoncentrowany na tym co tu i teraz. Otwarty, ciekawy i cierpliwy. Tym się kieruję rozmawiając z pacjentem, ale również w życiu.

9) Według Pani biznes jest kobietą?

Każdy przedsiębiorca powinien mieć kompetencje, charakter oraz wyjątkowe cechy osobowości, ułatwiające prowadzenie biznesu. My kobiety jesteśmy zdecydowanie bardziej otwarte na różnorodność i chętniej konfrontujemy się z opiniami z zewnątrz, nawet jeśli im nie ulegamy, a tym bardziej jeśli opinie te są diametralnie różne od naszych. Wyróżnia nas brak radykalizmu i polaryzacji oraz optymizm i świadome wybory. Zdecydowana większość kobiet realizuje się w obszarach, które zna oraz w branżach, które rozumie. Jest to zatem doskonały sposób na osiągnięcie biznesowego sukcesu, szczególnie w momencie, w którym praca jest naszą pasją. Otwartość na wiedzę i zadawanie pytań, stanowi motywację do działania. Odpowiednie przygotowanie merytoryczne i kompetencje do prowadzenia firmy sprzyjają samorealizacji. Kobiety liderki doskonale radzą sobie z wyzwaniem i wielopoziomowością zadań, są wszechstronne i uważne. Kultura patriarchalna, bezrefleksyjnie promująca męski wzorzec, jest nie lada wyzwaniem w świecie biznesu. Role przypisane społecznie są głęboko zakodowane w naszej podświadomości i zmiana myślenia w tej kwestii jest ambitnym wyzwaniem. Dlatego silne kobiece osobowości, zdające sobie sprawę z ważności zaangażowania w życie firmy, mają większą szansę na pokonanie tych stereotypów i odnalezienie swojego miejsca w świecie, w którym nie ma sentymentów. Schematy są po to, aby je łamać, a okazje, aby je wykorzystywać.

10) Jaką radą podzieliłaby się Pani z kobietami, które chcą osiągnąć sukces w biznesie?

Z mojej perspektywy, najważniejsze jest dążenie do realizacji własnych marzeń i celów. To właśnie z tego powodu, kobieta, prowadząca firmę, niezależnie od branży, powinna być przekonująca i zdecydowana w relacjach z męskimi kontrahentami, ale zarazem nie musi starać się udowadniać swoich kompetencji, zanim nawiąże długofalowe kontakty biznesowe. Trzeba to traktować w kategorii wyzwania, a nie problemu. Zakres przedsiębiorczości jest bardzo szeroki. Bazując na własnym doświadczeniu, zawsze opieram się na prawdach naukowych, które wsparte nowoczesnymi technologiami, dają mi idealne narzędzia do prowadzenia biznesu w sposób świadomy, odpowiedzialny i mądry.
Sukcesem jest bycie wolnym, radosnym i szczęśliwym!