Kierownik projektów IT: nie tylko twarde kompetencje

Perspektywy dla stanowisk kierowników projektów IT są obiecujące. Wg raportu portalu „No Fluff Jobs” dotyczącego rynku pracy w branży IT, zapotrzebowanie na specjalistów od IT wzrosło w ciągu minionego roku o 236%. 

Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej firmy polegają na komputerach, serwerach i oprogramowaniu w codziennych operacjach. Zarządzanie projektami IT to ścieżka kariery dla osób, które lubią zarówno rozwiązywać problemy, jak i zarządzać ludźmi. Bycie kierownikiem projektów IT wymaga odpowiedniej wiedzy technicznej, umiejętności przywódczych, zmysłu biznesowego i umiejętności interpersonalnych.

Istnieje wiele dróg do kariery kierownika projektów IT. Niektórzy managerowie mogą zaczynać jako programiści lub analitycy biznesowi, lub pracować we wsparciu IT. Kluczowe są również umiejętności zarządzania projektami. Od kierownika IT oczekuje się doświadczenia w zarządzaniu szeregiem systemów informatycznych – od sieci po oprogramowanie komputerowe, a także umiejętności budżetowania i zarządzania zespołem. W zależności od wielkości organizacji mogą być również zobowiązani do przedstawienia szerszej strategii i wizji IT – w tym momencie przydatne mogą być dalsze kwalifikacje.

69% ankietowanych z branży IT czerpie wiedzę z kursów online

Według raportu Bulldogjob „Badanie Społeczności IT 2022” 69% ankietowanych z branży IT wiedzę czerpie z kursów online i YouTube’a. Program międzynarodowej szkoły biznesu Laba pozwala na połączenie umiejętności technicznych i biznesowych, które pomogą na opracowanie i zarządzanie rozwiązaniami IT w wielu branżach. Dzięki kursowi online studenci zdobędą wiedzę na temat najnowszych trendów, nauczą się dobierać odpowiednią metodologię do każdego projektu, priorytetyzować zadania i wspierać zespół w ich realizacji.

– Jeśli jako kierownik IT nie zobowiążesz się do nauki, pozostaniesz w tyle w zakresie najnowszych technologii. Multidyscyplinarny program nauczania, jaki oferuje Laba, łączy podstawy biznesowe z tematami techniczno-informatycznymi, przygotowując do bycia wszechstronnym liderem w branży IT – powiedział Mariusz Augustyniak, IT Senior Project Manager w DXC Technology.

Bycie managerem w tej branży oznacza bycie odpowiedzialnym nie tylko za nadzorowanie personelu technicznego — oznacza to również przejęcie roli kierowniczej, która wymaga zarówno wiedzy technicznej, jak i umiejętności interpersonalnych. Dobry kierownik projektów IT wie, jak zarządzać zespołem oraz budżetami, ustalać priorytety projektów, opracowywać rozwiązania programowe czy pomagać klientom w zrozumieniu nowych technologii. Managerowie IT muszą potrafić myśleć jak dyrektor, a jednocześnie mieć dogłębną wiedzę na temat pracy zespołu.

Wojciech Gryciuk