Kia EV9 zasila słońce w Norwegii

Wyjątkowa instalacja marki Kia, stworzona we współpracy ze studiem projektowym VOID i agencją kreatywną Innocean, przyniosła światło słoneczne do jednego z najciemniejszych obszarów Norwegii – kraju, w którym zimą słońce prawie nie wschodzi. Wszystko dzięki 5-metrowemu dyskowi z diodami LED, zasilanemu z akumulatora EV9.

Zastępcze „słońce” pokazuje imponujące możliwości elektrycznej Kia EV9 i praktyczne zastosowanie funkcji Vehicle-to-Load (V2L) zastosowanej w EV9. Podkreśla też znaczenie światła słonecznego, ponieważ jego brak ma wpływ na poziom ludzkiej energii, zdrowie psychiczne, układ odpornościowy, a nawet rytm snu.

„EV9 nie tylko doskonale jeździ. Dzięki innowacyjnym funkcjom, takim jak np. dwukierunkowe ładowanie także na postoju potrafi pokazać swój ogromny potencjał.” – mówi David Hilbert, dyrektor marketingu Kia Europe. „Ta technologia może rozszerzyć rolę samochodów elektrycznych w codziennym życiu, niezależnie od tego, czy będzie to np. zasilanie mobilnego biura na kempingu, czy nawet podłączenie do sieci energetycznej za sprawą technologii Vehicle-to-Grid (V2G)”.

Instalację świetlną ustawiono w Rampton, kempingu nad fiordem, 35 kilometrów na południowy zachód od Oslo. Malownicza plaża z małą wyspą naprzeciwko jest idealnym miejscem do naśladowania wschodu słońca wzdłuż linii brzegowej. Po pełnym rozświetleniu zastępcze „słońce” było widoczne z odległości kilku kilometrów. Kia EV9 przejechała z Oslo do Rampton, zasilała 5-metrowydysk z diodami LED przez dwadzieścia cztery godziny, a następnie wróciła do Oslo ze sporym zasięgiem. Film dokumentalny na temat tego wydarzenia można obejrzeć tutaj.

„Łącząc najnowocześniejszą technologię z artystycznym happeningiem, stworzyliśmy instalację artystyczną, która oddaje nie tylko istotę marki Kia, ale także odpowiada na wyzwania prawdziwego życia.” – powiedział Gabriel Mattar, dyrektor operacyjny Innocean.

EV9 jako mobilna elektrownia

Kia Smart Charge zapewnia dwukierunkowe ładowanie. Umożliwia przepływ energii w obie strony – do i z akumulatora samochodu. Funkcja V2L, dostępna po raz pierwszy w Kia EV6 i oferowana w standardzie również w EV9, umożliwia klientom zasilanie urządzeń 110 V/220 V po podłączeniu kabla do gniazda ładowania, przy użyciu akumulatora EV9, który może zmagazynować 99,8 kWh energii elektrycznej.

Ta sama technologia umożliwia korzystanie z funkcji V2H (Vehicle-to-Home), V2G (Vehicle-to-Grid) i V2V (Vehicle-to-Vehicle). W Stanach Zjednoczonych firma Wallbox, światowy lider w dziedzinie rozwiązań do ładowania samochodów elektrycznych i zarządzania energią, współpracuje z Kia America i już zapewnia dwukierunkowe ładowanie posiadaczom Kia EV9. W Europie pilotażowe zastosowanie funkcji V2G po raz pierwszy będzie miało miejsce w Niderlandach, dzięki dostawcy o nazwie Jedlix.

Wielokrotnie nagradzana Kia EV9 łączy zalety SUV-a, najnowocześniejszą stylistykę samochodów elektrycznych i zaawansowane technologie, co plasuje ją na szczycie tego segmentu. Skonstruowana na platformie Electric Global Modular Platform, elektryczna Kia EV9 zapewnia doskonałe osiągi i duży zasięg, wynoszący ponad 563 km. Ultraszybkie ładowanie prądem o napięciu 800 V pozwala uzupełnić zasięg do 249 km w zaledwie 15 minut.