KIA EV3 oficjalnie zaprezentowana

Kia zaprezentowała EV3 – kompaktowego elektrycznego SUV-a. Dzięki połączeniu odważnego designu, innowacyjnej technologii i przełomowych funkcji, EV3 wyznacza nowe standardy w klasie kompaktowych elektrycznych SUV-ów.

„Przełomowa konstrukcja, wiodący w branży elektryczny układ napędowy oraz praktyczne, innowacyjne rozwiązania we wnętrzu, sprawiają, że EV3 zapewnia wyjątkowe wrażenia z użytkowania elektrycznego SUV-a i ma szansę dotrzeć do szerokiej publiczności. Dzięki zasięgowi do 600 km w cyklu WLTP i możliwości szybkiego ładowania, EV3 rozwiązuje powszechne obawy związane z samochodami elektrycznymi. Uspokaja tych, którzy mogli wahać się przed przejściem na elektryczną mobilność i ma szansę doprowadzić do upowszechnienia się samochodów elektrycznych” – mówi Ho Sung Song, Prezes i Dyrektor Generalny marki Kia.

Stylistyka nadwozia – odważna i nowoczesna

Filozofia projektowania Kia „Przeciwieństwa, które się uzupełniają”, która wykorzystuje napięcie generowane przez rozbieżne cechy natury i nowoczesności, pozwalające stworzyć harmonijną całość, odegrała kluczową rolę w powstaniu odważnego i wyrazistego designu Kia EV3. Wpływ tej filozofii podnosi jakość EV3 i płynnie łączy dynamiczną estetykę z przemyślaną funkcjonalnością.

„EV3 doskonale ucieleśnia naszą filozofię projektowania – połączenie zabawnego designu z przemyślaną funkcjonalnością. Kompaktowe nadwozie oferuje przestronne wnętrze, które zapewnia relaks podczas każdej podróży. Przyszłościową estetykę dodatkowo wzmacnia wybór odważnych kolorów. Przestronna kabina i zastosowanie nowych organicznych materiałów wyrażają młodzieńczą energię” – mówi Karim Habib, wiceprezes wykonawczy i szef Kia Global Design.

EV3 ma bardzo asertywną prezencję. Pionowe reflektory z przodu, umieszczone na krańcach nadwozia o gładkich powierzchniach, przyczyniają się do optycznego poszerzenia sylwetki, która emanuje niezwykłą pewnością siebie. Poczucie dużej objętości kabiny łączy się ze zróżnicowaną grafiką i muskularnym wyglądem, który harmonizuje z nadwoziem.

Nowa interpretacja kultowego detalu, tzw. tygrysiej twarzy, obejmuje najnowszą koncepcję oświetlenia – zwaną Star Map – charakterystyczną dla marki. Ustawione pionowo światła do jazdy dziennej dodatkowo podkreślają tzw. tygrysią twarz i nadają autu pewność siebie.

Z profilu EV3 wygląda na wyjątkowo mocne, zwinne i dynamiczne. Długi, opadający dach płynnie przechodzi w pokrywę bagażnika, jak w hatchbacka, dodatkowo podkreślając bardzo zaawansowaną technicznie konstrukcję nadwozia. Dynamicznie stylizowane nadwozie zapewnia przestronne wnętrze, a unikalne i powiązane ze sobą bryły oraz grafika dodatkowo podkreślają innowacyjny charakter nadwozia.

Tył uzupełnia zaawansowany technologicznie odbiór nadwozia EV3. Gruba czarna linia wykończenia podkreśla połączenie wytrzymałej konstrukcji słupka C SUV-a z dynamiczną linią dachu, co dodatkowo zwiększa poczucie solidności konstrukcji. Uproszczona, geometryczna konstrukcja tylnych lamp płynnie integruje się z tylną szybą, tworząc futurystyczną konstrukcję pokrywy bagażnika o szerokim, technicznym i eleganckim wyglądzie inspirowanym sygnaturą przedniego oświetlenia, tzw. Tiger Face Star Map.

Kia oferuje EV3 w dziewięciu kolorach nadwozia, z których dwa zostały opracowane wyłącznie dla tego modelu – Aventurine Green i Terracotta.

Design wnętrza – inspirowana naturą estetyka, która poprawia samopoczucie

W przestronnym wnętrzu EV3 wygodnie mieści się pięć osób. Kia opracowała wysoce funkcjonalną i przemyślaną kabinę, emanującą atrakcyjną atmosferą, która przypomina przestrzeń mieszkalną, zaprojektowaną tak, aby pasażerowie czuli się w niej dobrze podczas każdej podróży.

Elegancka konsola środkowa obejmuje przesuwany stolik i schowek. W dolnej części można przechowywać napoje, przekąski, a nawet mały plecak. Gdy samochód nie porusza się, przedmioty takie, jak laptop, tablet czy smartfon można położyć na stoliku.

Wraz z wielostopniową regulacją oświetlenia wnętrza i bardzo wygodnymi fotelami, które są wyposażone w funkcję zapewniającą relaks podczas postoju, rozkładany stolik zapewnia pasażerom maksymalną funkcjonalność. 25-litrowy schowek pod pokrywą z przodu i 460-litrowy bagażnik sprawiają, że EV3 oferuje największą przestrzeń bagażową w swojej klasie. Regulowana na wysokość podłoga bagażnika zapewnia możliwość komfortowego przewożenia ładunków o różnych wysokościach. Między górnym i dolnym położeniem podłogi jest aż 140 mm różnicy.

Panoramiczny wyświetlacz o przekątnej prawie 30 cali – obejmujący 12,3-calowy cyfrowy zestaw wskaźników, 5-calowy panel klimatyzacji i 12,3-calowy ekran dotykowy sytemu multimedialnego – zapewnia bezpośrednią obsługę klimatyzacji, charakteryzuje się wyraźną grafiką i dostarcza kierowcy informacji w sposób intuicyjny. Ponieważ ekran sięga aż do środka deski rozdzielczej, pasażer na przednim siedzeniu ma łatwy dostęp do systemu audio oraz do nawigacji.

Dostęp do wielu funkcji EV3, w tym trybów jazdy, tempomatu i systemu multimedialnego można uzyskać, korzystając z przycisków na kierownicy. Rząd przycisków pod centralnym ekranem umożliwia intuicyjną obsługę różnych funkcji, takich jak nawigacja, multimedia i konfiguracja systemów samochodu. Na desce rozdzielczej i tapicerce drzwi zastosowano materiał z recyklingu, który tworzy domową atmosferę. Politereftalan etylenu (PET), należący do tworzyw sztucznych najłatwiejszych do recyklingu na świecie, znajduje się w wielu obszarach wnętrza, w tym w siedzeniach, podsufitce, podłokietnikach drzwi, elementach dekoracyjnych, dywanikach podłogowych i podłodze bagażnika1.

Napęd elektryczny – duży zasięg i ultraszybkie ładowanie

EV3 ma 4300 mm długości, 1850 mm szerokości, 1560 mm wysokości i rozstaw osi 2680 mm. Wyposażone jest w najnowocześniejszy elektryczny układ napędowy przednich kół, oparty na platformie Electric Global Modular Platform (E-GMP) i wykorzystujący akumulator czwartej generacji. EV3 w wersji Standard jest oferowane z akumulatorem 58,3 kWh, natomiast odmiana Long Range jest wyposażona w akumulator 81,4 kWh. Silnik elektryczny o maksymalnej mocy 150 kW (204 KM) generuje maksymalny moment obrotowy 283 Nm. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 7,5 sekundy, a maksymalna prędkość EV3 wynosi 170 km/h. EV3 Long Range zapewnia szacunkowy zasięg do 600 km (WLTP). Zaawansowany system zarządzania ładowaniem EV3 umożliwia naładowanie akumulatora od 10 do 80 procent w około 31 minut.

źródło: KIA