JLL inwestuje w technologie

Person using tablet

JLL zainwestuje 100 milionów USD w firmy, których celem jest przekształcenie branży nieruchomości przy wykorzystaniu technologii JLL Spark, dywizja biznesowa firmy doradczej JLL, ogłasza stworzenie funduszu JLL Spark Global Venture Fund.

Fundusz planuje zainwestować do 100 mln USD w firmy koncentrujące się na wykorzystaniu technologii w celu ulepszenia szerokiego spektrum procesów i usług na rynku nieruchomości – od rozwoju i zarządzania budynkami, po wynajem oraz inwestowanie, przy okazji poprawiając doświadczenia użytkowników nieruchomości. Fundusz pomoże również przedsiębiorcom poprzez łączenie ich z liniami biznesowymi JLL i klientami. W ten sposób firmy będą mogły uzyskać cenne informacje zwrotne, a także dystrybuować swoje produkty.

„Sami będąc przedsiębiorcami, doskonale wiemy jak trudno jest wprowadzić nowy produkt na rynek, szczególnie w branży, która powoli przystosowuje się do nowych technologii. Dlatego też naszym celem jest współpraca z przedsiębiorcami i pomoc w korzystaniu z zasobów linii biznesowych JLL, tak aby mogli skutecznie i szybko rozwijać swoje firmy, przy okazji tworząc wartość dla klientów JLL”, tłumaczy Mihir Shah, Co-CEO w JLL Spark.

Nowy Fundusz będzie koncentrować się na inwestycjach w firmy z projektami w fazach zalążkowych i klasy A, a także wybranych projektach będących w późniejszych etapach realizacji. Wartość typowej inwestycji będzie się wahać od kilku tysięcy do kilku milionów USD. JLL Spark skupi swoją uwagę na start-upach technologicznych oferujących produkty, które mogą pomóc klientom inwestycyjnym JLL oraz najemcom, lub które mogą służyć liniom biznesowym JLL w lepszym świadczeniu swoich usług. Fundusz jest również zainteresowany spółkami tworzącymi oparte na technologiach nowe modele biznesowe w tradycyjnych obszarach serwisowych JLL lub tymi, które pomogą rozwinąć usługi JLL na nowe segmenty klientów.

„Stworzenie funduszu za pośrednictwem JLL Spark pozwala nam w dalszym ciągu stać na czele branży nieruchomości, umożliwiając realizację najlepszych pomysłów z obszaru PropTech. Uzupełnia to również i rozszerza nasze obecne inwestycje o innowacyjne rozwiązania cyfrowe, które stanowią podstawę naszej wizji rozwoju oraz realizacji celów naszych klientów”, powiedział Christian Ulbrich, Globalny Dyrektor Zarządzający w JLL

„Inwestycja 100 milionów USD w globalny fundusz proptechowy to bardzo ciekawy i istotny krok – przy tempie zmian technologicznych zarówno same nieruchomości jak i usługi w sektorze nieruchomości będą bardzo ewoluować, a dzisiejszy sposób świadczenia usług będzie coraz bardziej oparty na technologiach. Dobrze, że JLL inwestuje spore pieniądze w tym zakresie – w mojej ocenie to niezbędne do dalszego rozwoju jakości usług świadczonych przez firmę, a przez to i samej firmy. Przyszłość firm doradczych na rynku nieruchomości to firmy technologiczne działające w sektorze nieruchomości, a JLL ma ambicje bycia liderem w tym obszarze”, podsumowuje Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce

Linden Kohtz