Jedna z największych transakcji konsolidacyjnych na rynku stomatologicznym przy wsparciu Upper Finance

Grupa Medicover przejęła Polskie Centra Stomatologiczne DENS – sieć bydgoskich klinik stomatologicznych. To jedna z największych transakcji konsolidacyjnych w polskim sektorze usług stomatologicznych. W procesie sprzedaży właściciela klinik wspierała firma doradcza Upper Finance.

– Przejęcie Polskich Centrów Stomatologicznych DENS przez Grupę Medicover to kolejny krok w postępującej konsolidacji rynku stomatologii w Polsce – uważa Joanna Szyman, wiceprezes zarządu Upper Finance.

Polskie Centra Stomatologiczne DENS, przejęte przez Grupę Medicover, to jedna z największych sieci stomatologicznych w Polsce. Do sieci należy sześć placówek działających na terenie Bydgoszczy, w ramach których działa 19 unitów dentystycznych wspieranych przez jednostki diagnostyki obrazowej. Centra świadczą szeroki zakres specjalistycznych usług w zakresie stomatologii zachowawczej i estetycznej, endodoncji, stomatologii dziecięcej, a także protetyki i ortodoncji. Ich ofertę wyróżniają wysokospecjalistyczne  zabiegi z zakresu implantologii i implantoprotetyki.

Upper Finance, jako doradca transakcyjny wspierał sprzedającego Polskie Centra Stomatologiczne DENS. Proces obejmował m.in. audyt działalności operacyjnej wraz z oceną potencjału rozwoju, przygotowanie propozycji inwestycyjnej, proces ofertowy, przygotowanie do procesu due diligence, a następnie wsparcie właściciela w negocjacjach końcowych z inwestorem oraz pomoc w przygotowaniu umów inwestycyjnych i zamknięciu transakcji.–  podkreśla Marcin Śmigielski, manager ds. fuzji i przejęć w Upper Finance.

Stomatologia to dziś najbardziej sprywatyzowany segment opieki medycznej w Polsce. Podmioty prywatne odpowiadają aż za 98 proc. tego rynku. To również branża mocno rozdrobniona, w której funkcjonuje aż 25 tys. świadczeniodawców. Konsolidacja to naturalny krok w rozwoju tego segmentu.

Polski rynek stomatologiczny wart jest obecnie ponad 11 mld zł. To około 3 proc. wartości rynku europejskiego. Za dynamiczny wzrost rodzimego rynku na poziomie 8 proc. rocznie odpowiedzialny jest przede wszystkim sektor prywatny. Jego wartość wyniosła w ubiegłym roku aż 9 mld zł. To ponad 40 proc. wszystkich prywatnych wydatków na usługi medyczne w Polsce. Konsekwentny wzrost sektora prywatnego skutkuje stopniowym wyrównaniem wydatków na stomatologię w Polsce w porównaniu do innych krajów europejskich i daje doskonałą perspektywę dla konsolidacji rynku.

– Trzech największych graczy w sektorze usług stomatologicznych w Polsce, tj. LUX MED, Medicover i Enel-Med, dysponuje łącznie około 400 gabinetami i odpowiada za mniej niż 5 proc. rodzimego rynku. Dla porównania: w Hiszpanii i Wlk. Brytanii sektor usług stomatologicznych jest skonsolidowany w ponad 25 proc. Oceniamy, że przy ogromnej presji cenowej i rosnących oczekiwaniach klientów procesy konsolidacyjne będą przybierać na sile – zarówno z udziałem rodzimych i zagranicznych inwestorów branżowych, jak i wyspecjalizowanych funduszy private equity – ocenia Joanna Szyman z Upper Finance.

W Polsce największe transakcje konsolidacyjne w segmencie usług stomatologicznych zostały przeprowadzone w ostatnich latach z udziałem Upper Finance. Zespół Upper Finance m.in. pozyskał inwestora strategicznego, Grupę LUX MED, dla sieci Eurodental oraz Silver Dental Clinic, uczestniczył także w sprzedaży sieci Addent i Stoma-Dental do Grupy Medicover. Łącznie z udziałem ekspertów Upper Finance właściciela zmieniło około 100 gabinetów.