Jak zadbać o przesuszone włosy po zimie?

Sezon zimowy to ekstremalne wyzwanie dla włosów. Skrajnie niskie temperatury na zewnątrz, suche powietrze od ogrzewania i noszenie czapki sprawiają, że włosy się elektryzują, są trudne do ułożenia i łamliwe. Częstsze używanie suszarki dodatkowo je przesusza i sprawia, że stają się wyjątkowo podatne na uszkodzenia. Przedwiośnie to idealne moment, aby zadbać o przesuszone włosy, zanim temperatura znów nie będzie dla nas łaskawa. W tych trudnych warunkach mają jednak sprzymierzeńca w kosmetykach i rytuałach, które zadbają o oczyszczenie, dogłębne nawilżenie, doskonałą kondycję i naturalne piękno włosów.

Przesuszone włosy to z pewnością wyzwanie, ale i szansa na zgłębienie tajników nawilżania oraz poznania świata pielęgnacji włosów, odżywiania ich i rytuałów piękna. Przemysław Kowalczyk, trener RICA Polska, zaznacza, że właściwa pielęgnacja włosa to nie tylko zabiegi, które wykonujemy samodzielnie w domu, ale przede wszystkim wizyta u profesjonalnego fryzjera, który przeanalizuje typ włosa oraz jego poziom zniszczenia, a także dobierze odpowiednie cięcie i metody pielęgnacji.

Opowiedz fryzjerowi o swoich włosowych nawykach

– Fryzjer nie powinien nas pytać, co chcemy zrobić z włosami, gdy zasiadamy w fotelu w salonie.  Profesjonalna wizyta powinna zacząć się od dokładnej analizy włosa – od nasady po końcówki oraz pytań o nasze nawyki pielęgnacyjne i codzienne dbanie o włosy – podkreśla Przemysław Kowalczyk. – W ten sposób dowiemy się, co może być ukrytą przyczyną złego stanu włosa. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że popełniamy błędy, sięgając na przykład po szampon nieodpowiedni dla naszych włosów, bądź nie stosując kosmetyków z termoochroną. Częstym problemem jest też niewłaściwe cięcie, które dodatkowo naraża włos na uszkodzenia mechaniczne – tłumaczy trener RICA Polska i podkreśla, że im więcej szczegółów zdradzimy fryzjerowi, tym uzyskamy lepszą diagnozę.

Zadaniem fryzjera podczas takiego wywiadu jest zebranie informacji, m.in.: jak często myjemy włosy, jakie stosujemy odżywki lub maski oraz jakich używamy produktów do stylizacji. Te pytania dają fryzjerowi możliwość idealnego doboru pielęgnacji i wyeliminowania problemów, z którymi do niego przychodzimy.

Czas na właściwą pielęgnację

Gdy fryzjer już wie, jaki jest stan włosów i skóry głowy oraz pozna nasze oczekiwania, może dobrać odpowiedni rytuał pielęgnacyjny.

– Właściwie dobrane produkty nawilżą przesuszony w trakcie zimy włos, domkną jego łuskę i ostatecznie pozostawią go w doskonałej kondycji – dodaje Przemysław Kowalczyk. – To też świetny moment na wejście w świat najwyższej jakości pielęgnacji dzięki technologii kosmetyków RICA, które wyróżniają się nowoczesną kombinacją naturalnych składników i innowacyjnej technologii kosmetycznej. Efekt mówi sam za siebie i jest na tyle spektakularny, że z pewnością nie będziemy chcieli wrócić do swojej poprzedniej pielęgnacji – zaznacza trener RICA Polska.

Jakie kosmetyki wybrać do włosów przesuszonych?

Według Dominika Podwinki, senior trenera marki RICA, który prowadzi również salon fryzjerski i zna wymagania przesuszonych włosów po chłodnym okresie zimowym, doskonale sprawdzi się linia RICA Style, zawierająca zestaw składników RICA Line Complex, w tym: zeolit, komosę ryżową, wyciąg z opuncji figowej oraz funkcję HeatProSp. Formuła ta głęboko nawilża włosy, zabezpiecza przed puszeniem, wilgocią i – co bardzo ważne – chroni przed wysoką temperaturą, smogiem czy promieniowaniem UV. Pozimowym zniszczeniom, a zwłaszcza przesuszeniu, bardzo pomoże także seria RICA Moisturizing Defense, która dogłębnie odżywia i nawilża włosy, pozostawiając je na właściwym poziomie nawodnienia, dzięki czemu poprawia się ich naturalna miękkość i połysk. To idealny produkt do przywracania jedwabistości włosów po zimie. Jednak to, jaka linia będzie najlepsza dla naszych włosów, zależy od ich rodzaju oraz wywiadu z początku wizyty u fryzjera.

Dodatkową zaletą, na którą Przemysław Kowalczyk zwraca uwagę, jest kwasowość kosmetyków RICA. – Naturalne pH włosa wynosi 7, podobnie jak wody z kranu. Musimy pamiętać, że włos żyje i jest bardzo wrażliwy na zmiany, dlatego należy stosować kwaśną pielęgnację, która domknie jego łuskę. Efektem takiego działania będzie jednolicie gładki włos z niesamowitym połyskiem – podkreśla trener RICA Polska.

Daj się porwać w świat rytuałów

Okres zimowy negatywnie wpływa na włosy nie tylko przez ekstremalne temperatury, ale również smog, który także nie wpływa korzystnie na włosy, lubiące przyciągać brud i cząsteczki kurzu oraz inne zanieczyszczenia. Dlatego jeśli poznamy już typ i rodzaj włosa, warto rozpocząć każdy rytuał delikatnego „detoksu”, jakim jest zastosowanie eliksiru wulkanicznego – RICA Volcanic Elixir Natural Detox. Ma on kwaśne pH o wartości 5,5 i doskonale oczyszcza włosy z wszelkich zanieczyszczeń oraz domyka łuskę włosa. – Produkt aplikujemy bardzo dokładnie na każdy włos, aby dogłębnie rozpocząć rytuał pielęgnacji – zaleca Przemysław Kowalczyk.

W zależności od rodzaju włosów i potrzeb dobieramy następny kosmetyk, który precyzyjnie zajmie się problemem, z jakim się zmagamy. Jeśli zdecydujemy się na głębokie nawilżanie Śródziemnomorskim Rytuałem Nawadniającym, kolejnym krokiem będzie olejowanie olejkiem z opuncji RICA Opuntia Oil Treatment. Dzięki wysokiej zawartości niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3, a także tokoferoli, takich jak delta-7-stygmasterol, olejek przywróci włosom piękno, ochronę, miękkość i łatwość rozczesywania. – To jedyny taki produkt, który faktycznie wnika do wnętrza włosa, nie obciążając go. Dobrze jest pozostawić go na włosach na około 10 minut. Możemy dodatkowo nałożyć gorący ręcznik na głowę, który zapewni przyjemne i relaksujące doznanie – tłumaczy trener RICA Polska.

Następnym krokiem będzie zastosowanie kolejnych produktów z linii RICA Moisturizing Defense: szamponu, maski i odżywki. Dokładnie w tej kolejności. – Warto pamiętać o tym, że kosmetyki, których używamy, powinny mieć kwaśne pH i tym też kierujemy się w momencie, kiedy używamy tych produktów od najwyższego do najniższego pH – podkreśla Przemysław Kowalczyk. Po umyciu włosów szamponem, nakładamy maskę, która również, według eksperta, powinna na nich pozostać od 10 do 20 minut, a następnie odżywiamy włosy za pomocą odżywki, która zakończy proces pielęgnacji. Ostatnim etapem zaś jest powtórzenie aplikacji eliksiru wulkanicznego RICA Volcanic Elixir Natural Detox. Tego typu pielęgnacja sprawi, że włosy będą idealnie nawilżone, a łuska włosa domknięta.

Nowy poziom pielęgnacji

Dominik Podwika zaznacza, że tego typu rytuał można powtarzać raz w miesiącu, podczas wizyty w salonie, jednocześnie pamiętając, że należy kontynuować pielęgnację w domu, używając do tego kosmetyków RICA do pielęgnacji domowej. Produkty te można nabyć w salonach fryzjerskich.

– Świadomy dobór pielęgnacji oraz olśniewający efekt, który dzięki kosmetykom RICA jesteśmy w stanie osiągnąć już podczas pierwszego rytuału, sprawią, że włosy staną się odżywione i pełne blasku. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsza pielęgnacja w salonie nie ochroni włosów przed złymi nawykami, dlatego tak ważna jest rozmowa z fryzjerem, która spowoduje, że dbanie o włosy stanie się codziennym rytuałem piękna przy użyciu kosmetyków RICA – dodaje trener.