IV Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. W co wierzą Polacy?

Kilkuset naukowców, ekonomistów, przedsiębiorców i przedstawicieli ministerstw, będzie dyskutować na IV Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Między innymi o energetyce. Istotnym tematem tego największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce, będą źródła produkcji energii ze szczególnym uwzględnieniem tych nowoczesnych określanych mianem OZE (Odnawialne Źródła Energii). A w tej kategorii w naszym kraju od kilku lat absolutnie na topie jest fotowoltaika zarówno w ujęciu przemysłowym (farmy fotowoltaiczne) jak i detalicznym (niewielkie instalacje przydomowe).

Z danych Polskich Sieci Energetycznych wynika, że 1 grudnia 2020 rok moc zainstalowanych w Polsce instalacji fotowoltaicznych wynosiła 3,7 GW. Jeśli porównamy ją z analogicznym okresem 2019 roku zobaczymy jaki boom na tym rynku przeżywa nasza gospodarka – wzrost mocy o ponad 180 procent jest dowodem na to, że Polacy zauważyli w fotowoltaice szansę dla swoich gospodarstw domowych nie tylko na oszczędności, ale i na zarobek.

Skąd taka popularność? Nie ma wątpliwości, że pomagają rządowe programy takie jak „Mój prąd” czy „Czyste powietrze”. Ten pierwszy ma już za sobą dwie edycje – w jego ramach do wnioskodawców ma trafić 1,1 mld złotych, które pozwolą wprowadzić na rynek energii instalacje o mocy przekraczającej 1,2 GW! Zakończenie wypłat dotacji w tym programie na etapie drugiej edycji zaplanowano na połowę 2021 roku, a trafią one do ponad 200 tysięcy prosumentów.

Swój program wspierania fotowoltaiki ma także krajowy gigant energetyczny Tauron, który kusi bezpłatnym audytem fotowoltaicznym nieruchomości, a także atrakcyjną liną kredytową na wykonanie instalacji realizowaną we współpracy z Alior Bankiem. Tak naprawdę Tauron w swoim programie promującym ten sposób pozyskiwania energii proponuje wsparcie inwestycji na każdym etapie – od konsultacji i doradztwie w jej planowaniu, aż po wykonawstwo.

Wracając do programu „Mój prąd” – jego trzecia edycja ruszy prawdopodobnie 1 lipca 2021 roku. Nieznana jest jeszcze wysokość indywidualnego dofinansowania (w 2020 roku było to nie więcej niż 50 procent kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 5 000 złotych). W trzeciej edycji suma może być większa, a zakres inwestycji zostanie poszerzony o montaż instalacji fotowoltaicznych połączonych z pompami ciepła, przydomowymi magazynami energii oraz ładowarkami do samochodów elektrycznych.

Co więcej wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski ma dobrą wiadomość dla tych, którzy wykonali instalację pomiędzy zakończonym już drugim naborem i trzecim, który wystartuje w lipcu.

– Takie osoby będą mogły liczyć na dotację w programie „Mój prąd” w nowej edycji – wyjaśnia Artur Michalski.

Kolejnymi atutami programu jest fakt, że dotacja korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych. A to w największym skrócie oznacza, że podatnik nie musi jej wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym. Co więcej, możemy ją łączyć z ulgą termomodernizacyjną „Czystego powietrza”. A to już inwestycyjne combo które sprawia, że statystyczny Kowalski może nie tylko stać się producentem własnej energii elektrycznej. Może także zamienić swój dom w nieruchomość energetycznie przyjazną i ekonomiczną. I to ze znaczącym wkładem finansowym państwa…

 

Forum Wizja Rozwoju

24 i 25 czerwca w Gdyni odbędzie się IV edycja tej imprezy. Patronat nad nią objął premier RP Mateusz Morawiecki. Forum zajmie się najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed polską gospodarką, m.in. związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką, gospodarką morską, troską o lokalną tożsamość i rozwój społeczności lokalnych. Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej edycji Forum będzie organizowany wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Kongres 3W – WĘGIEL, WODA, WODÓR.

Swoją kontynuację będzie miało Pomorskie Forum Kół Gospodyń Wiejskich oraz cieszący się coraz większym zainteresowaniem Hackathon. Będzie to największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce.