Indywidualna ścieżka kariery z partnerskim wsparciem Columbus Elite

  Ostatnie miesiące pokazały przedsiębiorcom w wielu branżach jak ważne jest budowanie odpowiedniej kultury organizacyjnej. Ten rok bez wątpienia okazał się trudny dla firm działających w sektorze odnawialnych źródeł energii. To czas zmian legislacyjnych, niepewności, rosnącej inflacji. To także czas sprawdzianu i pokazania w praktyce umiejętności przywódczych. Dziś, jeszcze bardziej niż dotychczas lider musi być skoncentrowany na pojawiających się szansach i wyzwaniach, aby móc podejmować szybkie i trafne decyzje.

  Columbus Elite to spółka należąca do Grupy Kapitałowej Columbus, rozpoznawalnej i rozwijającej się od 2015 roku organizacji sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce. Paweł Bednarek, Rafał Kołłątaj i Dawid Zieliński to założyciele Columbus Elite – spółki która w trzy lata działalności pozyskała ponad 26 000 Klientów, dla których zamontowano ponad 122 megawaty mocy w OZE.

  Spotkaliśmy się z Pawłem Bednarkiem i  Rafałem Kołłątajem, założycielami Columbus Elite oraz Piotrem Jachimowiczem i Adamem Pelewskim, handlowcami tej jednej z największych sieci sprzedażowych  w branży odnawialnych źródeł energii w Polsce.

  Trzy lata temu stworzyliśmy organizację, która odpowiada na potrzeby młodych, przedsiębiorczych osób. Jednak utrzymanie działania zespołu na pełnych obrotach nie jest łatwe, to największe wyzwanie dla każdej firmy. Jest to możliwe jeśli potrafimy podtrzymywać w ludziach energię, siłę i motywację do działania. Dlatego tak ważną rolę odgrywają dyrektorzy i managerowie w naszych grupach sprzedażowych – mówi Rafał Kołłątaj, wiceprezes Columbus Elite. To oni na co dzień wspierają swoje zespoły, szkolą, rekrutują – dodaje.

  Jednym z nich jest Piotr Jachimowicz, Manager Regionalny w Columbus Elite. Jak mówi:

  Intensywnie się rozwijamy i stale prowadzimy rekrutacje. Dynamiczne budowanie naszych struktur wiąże się z szeregiem działań służących efektywności procesów wdrażania nowych doradców. Jesteśmy organizacją, która ceni osoby ambitne. To, co nas wyróżnia spośród innych, to partnerskie podejście. Każdy ma szansę odnieść sukces, cieszyć się wysokimi zarobkami i awansem – pod warunkiem, że będzie otwarty i zaangażowany w swoją pracę. W Columbus Elite pracujemy na swój indywidualny sukces, ale mamy zapewnione wsparcie całej Grupy Kapitałowej.

  Zarząd Columbus Elite ma bogate i wieloletnie doświadczenie w budowaniu zespołów sprzedażowych i tworzeniu wysokiej jakości nowoczesnych szkoleń oraz programów motywacyjnych. Jak te doświadczenia pomogły w pierwszym półroczu tego roku, który był tak niestabilny dla branży?

  Początek roku zaskoczył nas nowymi wydarzeniami. Mimo początkowych turbulencji sytuacja Columbus Elite po udanym roku 2021 jest stabilna. Ze wsparciem Grupy Columbus, pełnymi magazynami sprzętu dla Klientów oraz projektami generującymi dochód jesteśmy dobrze przygotowani do dalszego rozwoju. Wyniki za czerwiec i lipiec 2022 roku całej Grupy Kapitałowej pokazują regularny wzrost. Z miesiąca na miesiąc odnotowujemy coraz lepsze rezultaty naszej pracy. Jestem pewien, że ten stan nie tylko będzie się utrzymywać ale pozwoli nam zaskoczyć rynek tempem wzrostu.

  Jesteśmy grupą ponad 500 zaangażowanych w swoją pracę osób z różnych części Polski, którym zależy na tym, aby nasi Klienci, współpracownicy i partnerzy mogli cieszyć się korzyściami jakie dają odnawialne źródła energii. Słuchamy z uwagą wszystkich głosów i opinii, dzięki czemu możemy być organizacją odpowiadającą na dzisiejsze wyzwania.

  Mimo niepewności rynek OZE  z miesiąca na miesiąc jest w coraz lepszej kondycji. Popyt na ekoenergetyczne rozwiązania a w szczególności fotowoltaikę z bilansowaniem 1:1 oraz pompy ciepła  jest bardzo wysoki i ma tendencję wzrostową. Oceniamy, że ten trend będzie jeszcze wzmacniany przez brak surowców energetycznych i rosnące ceny zarówno prądu jak i gazu – mówi Paweł Bednarek, prezes zarządu Columbus Elite.

  Jak mówi Adam Pelewski: W tym roku wiele dzieje się w otoczeniu branży OZE. Zmiany legislacyjne miały duży wpływ na realizację strategii wielu firm działających w tym sektorze. Jednak jako współpracownik Columbus Elite, nie odczułem tych zmian. Choć cała branża odnotowała spadek wielkości sprzedaży w stosunku do poprzedniego roku, a my w Columbus Elite wciąż mamy wysokie wyniki. To pokazuje, że dobrze przygotowaliśmy się biznesowo na obecne okoliczności i wyzwania. Dzięki usłudze „Prąd jak Powietrze 2.0” od Columbus możemy zagwarantować Klientom z całej Polski najlepszą ofertę na rynku. Wiem, że z takim wsparciem mogę śmiało patrzeć w przyszłość. Razem z moją grupą sprzedażową chcemy dalej pozytywnie wpływać na otoczenie, pomagając naszym Klientom stać się niezależnymi energetycznie.

  Kładziecie szczególny nacisk na stworzenie takiego środowiska pracy, w którym współpracownicy mają szanse na pełne wykorzystanie swojego potencjału. Czym kierujecie się podejmując decyzje o nawiązaniu współpracy z kandydatami?

  Zespół jest jednym z naszych najcenniejszych zasobów. Naszym celem jest rekrutowanie i utrzymanie najlepszych ludzi, których doświadczenie, kompetencje oraz zaangażowanie przyczynią się do tworzenia  przewagi konkurencyjnej.

  Podchodzimy odpowiedzialnie do biznesu i chcemy być godnym zaufania partnerem, cenionym przez wszystkich współpracowników. Nasze podejście jest zawarte w naszych wartościach, które odróżniają nas od innych firm i pomagają w tworzeniu marki z którą ludzie chcą współpracować.

  Posiadamy potwierdzoną sukcesami zdolność do budowania zespołów osiągających wysokie wyniki. Stale pozyskujemy nowych ekspertów i partnerów biznesowych, dzięki czemu rośniemy jako organizacja. Unikatowe projekty, takie jak system wsparcia handlowców ColumBOOST czy Zielona Franczyza i system szkoleń na co dzień wspierają nowych i bardziej doświadczonych handlowców – Mówi Rafał Kołłątaj.

  Teraz nikt nie wyobraża sobie nowoczesnego domu bez  własnej instalacji fotowoltaicznej. Jeszcze kilka lat temu, gdy budowaliśmy Columbus Elite, spotykaliśmy się z głosami zdziwienia. Uważano, że fotowoltaika to chwilowa moda. My od początku wierzyliśmy w ekotransformację i staliśmy się liderem tych zmian. Obecnie stoimy przed wyzwaniami, które jeszcze nie tak dawno wydawały się dość odległe i nie dotykające nas bezpośrednio, jak np. utrudniony dostęp do surowców energetycznych, rekordowe ceny prądy i gazu. Ostatnie i nadchodzące podwyżki cen energii spowodowane sytuacją geopolityczną pokazują, że pompy ciepła to poszukiwany produkt, którego udział w rynku będzie rósł lawinowo.

  Przyspieszenie tempa odchodzenia europejskiej gospodarki od paliw konwencjonalnych oraz rosnące koszta kopalnych surowców energetycznych spowodowało kolejne oblężenie w sektorze OZE. Tym razem dotyczy ono pomp ciepła. Popyt na te urządzenia jest ogromny i zarówno w naszym kraju  jak i w całej Europie.

  W ramach ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, Unia Europejska chce zakazać montażu pieców gazowych w nowych budynkach do 2027 roku, a do 2030 roku również w budynkach modernizowanych. Zmiana sposobu ogrzewania jest konieczna, nasze społeczeństwo zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego rynek pomp ciepła już dziś przeżywa prawdziwy boom. Podkreśla Paweł Bednarek.

  Oczekiwania Klientów rosną z roku na rok. Sektor OZE i działające w nim firmy muszą szybko dostosowywać się do zmieniających się wymagań. Jaka jest Wasza recepta na sukces?

  Bez względu na tempo zmian i pojawiających się wyzwań, nie odpuściliśmy ani na krok wdrażania strategii biznesowej. Konsekwentnie doskonalimy nasze rozwiązania technologiczne i logistyczne, aby sprostać oczekiwaniom Klientów i współpracowników. Grupa Columbus od lat wdraża innowacyjne, indywidualne rozwiązania, mające na celu wsparcie potrzeb naszych obecnych jak i przyszłych Klientów. Bilansowanie 1:1, regulator napięcia… Warto zaznaczyć, że Columbus Elite jest obecnie jedyną, dwuproduktową firmą na rynku. To mocne atuty w rękach kompetentnego handlowca i doradcy energetycznego, a takich właśnie szkolimy w Columbus Elite. – Mówi Rafał Kołłątaj.

  Świat pędzi naprzód. Dziś miano silnej firmy nie należy się już tylko tym, którzy na piedestał stawiają wyłącznie wyniki finansowe. Firmy oceniamy przez pryzmat wartości, jakimi się kieruje. Dla nas od zawsze priorytetem jest tworzenie partnerskich relacji, zarówno z Klientami korzystającymi z usług Columbus jak i tymi, którzy im te usługi dostarczają.  Columbus Elite tworzą wysokiej klasy specjaliści. Dbamy o to, by na bieżąco podnosić ich kompetencje i aktualizować ich wiedzę. Organizujemy cykliczne szkolenia dla naszych handlowców i współpracowników z zakresów tematycznych związanych z działalnością naszej firmy. Ma to wpływ na komfort pracy zespołu w zmieniającym się otoczeniu rynkowym, pełnym wyzwań i rosnących oczekiwań Klientów. To także pozwala podnosić przewagę konkurencyjną naszej spółki na rynku OZE. W 2021 roku średnia liczba godzin szkoleniowych na osobę wyniosła ponad 200 godzin, to pokazuje częstotliwość spotkań podczas których nasi handlowcy poszerzają swoje kompetencję i wiedzę.

  Jako wieloletni przedsiębiorca i założyciel Columbus Elite wiem, że nasza praca ma wpływ na przyszłość kolejnych pokoleń. Tworząc tę firmę z zespołem, który od lat udowadnia swój poziom profesjonalizmu i pasji do działania, jestem przekonany, że pojawiające się wyzwania jedynie umocnią naszą organizację. Nie tylko jesteśmy gotowi im sprostać ale z pewnością wykorzystamy je by pokazać, że jesteśmy silną firmą i zaangażowanym zespołem specjalistów. Podsumowuje Paweł Bednarek.