Ile czasu zajmuje założenie spółki przez internet?

W dobie powszechnego dostępu do Internetu coraz więcej spraw można załatwić w sieci. Oczywistym stało się robienie w ten sposób zakupów, opłacanie rachunków czy zamawianie jedzenia, ale coraz chętniej korzystamy też z możliwości przeprowadzania online działań natury urzędowej, nawet takich, jak założenie spółki. Podobno zakłada się ją łatwo, postanowiłam to sprawdzić i opisać jak ten proces wygląda – minuta po minucie.

Spróbowałam założyć spółkę w ramach eksperymentu. Trzeba jednak pamiętać, że rejestracja firmy rodzi określone konsekwencje natury prawnej, finansowej i biznesowej, stąd wskazane jest w pierwszej kolejności zasięgnąć informacji u doświadczonego prawnika. – Mimo wszystkich ułatwień, które niesie za sobą założenie spółki przez Internet, warto ten krok skonsultować z radcą prawnym. Doświadczony specjalista może nie tylko uchronić przed popełnieniem błędów i rozjaśnić wątpliwości pojawiające się w trakcie procesu rejestracji, ale przede wszystkim doradzić najlepsze rozwiązania dla planowanej działalnościmówi Piotr Pruś, radca prawny z ECOVIS Milczarek i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

27.02.2018
23:20 Zaczęłam zakładać konto na EPUAP, nie przysporzyło mi to większych problemów
23:27 Skończyłam wpisywać dane, a także wybrałam jeden z licznych punktów, w których będę mogła mój profil potwierdzić. Będę miała na to 14 dni.
23:29 Przyszedł SMS z kodem autoryzacyjnym
23:32 Przyszedł mail aktywujący moje konto

1.03.2018
12:05 Przyszłam do jednego z punktów (na Polnej w Warszawie), w których można potwierdzić profil na EPUAP. Nie było żadnej kolejki
12:13 Potwierdziłam profil zaufany na EPUAP

2.03.2018
15:17 Podjęłam próby założenia specjalnego konta na stronie ems.gov.pl, jednak okazało się, że tu nie można go założyć (link był nieaktywny).
15:22 Rozpoczęłam poszukiwania miejsca, gdzie mogę założyć konto i zostałam przekierowana na stronę ekrs.ms.gov.pl
15:23 Rozpoczęłam rejestrację
15:24 Przyszedł mail weryfikujący
15:25 Mam konto i zaczynam wpisywać dane dotyczące nazwy spółki, jej formy prawnej (spółka z.o.o.) oraz krótko ją opisuję
15:27 Przechodzę do kolejnego punktu – kapitał zakładowy oraz liczba udziałów w spółce. Jaki jest najniższy wymagany kapitał? Nie posiadam takiej wiedzy, więc na potrzeby eksperymentu wpisuję „50 zł” i przechodzę dalej
15:30 Doszłam do trzech etapów, gdzie muszę określić udziały w spółce, jej organy oraz tworzenia kapitału. Opcji jest kilka, różnią się stopniem skomplikowania. Przyznam, że nie posiadam specjalistycznej prawniczej wiedzy, więc wybieram opcje najbardziej zrozumiałe, ale nie wiem czy są dla mnie najlepsze.
15:42 Przechodzę do etapu składania podpisów i wydaje mi się, że już kończę, ale dopiero teraz wyświetla się informacja „Najniższa kwota kapitału zakładowego to 5 tysięcy”, wcześniej takiej informacji nie było
15:45 Wracam do etapu, w którym uzupełniałam kapitał i muszę zwiększyć liczbę udziałów w spółce, tak żeby kapitał zakładowy wynosił właśnie 5 tysięcy, zamiast 50 zł.
15:52 Skończyłam uzupełniać dane i odetchnęłam z ulgą 😊.

Oczywiście to nie jest koniec – zakładając spółkę trzeba jeszcze złożyć podpisy w profilu zaufanym EPUAP, wnieść opłaty oraz poczekać na rejestrację w wyniku której spółka otrzyma numer KRS, NIP i REGON.

Więcej informacji:
ecovis.com

Kontakt dla mediów:
agencja PiaR+ Joanna Górska
tel. 667-587-523
e-mail: j.gorska@prplus.pl

ECOVIS Milczarek i Wspólnicy Kancelaria Prawna Sp.k. – powstała w 2002 roku. ECOVIS świadczy usługi prawne przedsiębiorcom w Polsce – zarówno firmom już tutaj działającym, jak i tym, które działalność i inwestycje dopiero w Polsce planują. Kancelaria prawna ECOVIS świadczy także usługi z zakresu prawa podatkowego oraz innych dziedzin polskiego prawa.