IBM Think 2018

Przedstawiciel Managera był jedynym polskim dziennikarzem, konferencji IBM Think 2018 w Las Vegas, która zgromadziła 40 tys. osób w sali widowiskowej hotelu Mandalay Bay.

Konferencję otworzyła prezes IBM, Ginni Rometty, która zapowiedziała kolejną wielką falą technologii. Będzie to sztuczna inteligencja (AI) i wielkie możliwości biznesowe, jakie ona stwarza. Jak podkreśliła pani prezes, fundamentalne zmiany w gospodarce mają miejsce raz na 25 lat i właśnie z taką rewolucją mamy dziś do czynienia.

Większość firm zgromadziło ogromne ilości danych, których nie są w stanie przetworzyć. Korzystając z systemów AI, takich jak sieci neuronowe, zarządy będą mogły poznać fakty, których dotąd nie brały pod uwagę i w konsekwencji poprawić wyniki sprzedaży.

Zarządzanie złożonymi technologiami sztucznej inteligencji wymaga zatrudnienia ekspertów, którzy muszą zadbać o to, by uniemożliwić wprowadzanie niewłaściwych danych, czego rezultatem mogłyby fałszywe wyniki wyniki. AI jest niesamowicie potężna, pozwala komputerom rozpoznawać np. koty na zdjęciach… Ale też jak zażartowała Ginni Romety AI może mylić pistolety z żółwiami.

Kwoty, które IBM i inne firmy, takie jak Google, Microsoft i Amazon, mogą zarobić na sprzedaży technologii AI, prawdopodobnie sięgają miliardów dolarów. Im więcej informacji będzie przechowywanych przez firmy w centralnych bazach danych w chmurze, tym więcej mogą na tym zarobić, zwłaszcza jeśli będą pobierać dodatkowe opłaty za korzystanie z tych danych przez klientów.

IBM zdaje sobie sprawę, że wysyp nowych ekspertów AI nie nastąpi, jeżeli nie powstaną łatwiejsze w użyciu narzędzia dla zwykłych programistów, służące do realizacji zadań związanych z sztuczną inteligencją – takich jak usługa Watson, którą firma IBM zaprezentowała we współpracy z Apple.

Na nowo stworzyliśmy IBM dla tej ery danych” – podkreśliła Ginni Rommeti. Co więcej, przypomniała, że sztuczna inteligencja może wpłynąć na całe społeczeństwo, a nie tylko na biznes.

W tym celu CEO Verizon, Lowell McAdam, dołączył do Rommeti na scenie, a także rozmawiał o prowadzeniu firmy, która traktuje dane klientów z szacunkiem. Verizon, należy zauważyć, doznał naruszenia danych w lipcu ubiegłego roku i przeprosił podczas bagatelizowania wpływu.

Prezes IBM zaprosiła na scenę kolejno trzech gości. Pierwszym z nich był Lovell C. McAdam Lowell C. Chairman & CEO, Verizon Communications. Firma ta jest największym amerykańskim dostawcą usług telekomunikacyjnych: telefonii komórkowej, szerokopasmowego dostępu do Internetu i telewizji kablowej i , wchodzi w skład Dow Jones 30. To potencjalnie jeden z najlepszych partnerów IBM w dziedzinie AI. Drugi z gości Michael White, CEO desygnowany do IBM-Maersk Joint Venture mówił o tym, jak nowatorskie metody analizy danych obniżają koszty transportu kontenerowego. Jak się okazuje tzw. papirologia pochłaniała dotąd 20 proc. przychodów firmy. Ostatni gość Dave McKay, President & CEO, Royyal Bank Canada z entuzjazmem wsparł Ginni Rometty, pokazując ja wiele bank zyskuje na współpracy z IBM.