Hitachi Rozwiązuje Problem Trwałego Nośnika

Hitachi Europe Ltd. we współpracy z Hitachi Vantara, opracowała inteligentne rozwiązanie do zarządzania danymi zapewniające bezpieczne przechowywanie informacji na trwałym nośniku oparte o macierz WORM. Rozwiązanie doceniły banki w Polsce, takie jak Bank Pekao S.A. czy Bank Zachodni WBK S.A. i zdecydowały się na współpracę z Hitachi, dzięki czemu spełniają wymogi regulacyjne dotyczące udostępniania informacji na trwałym nośniku.

Macierz WORM jest bezpieczną pamięcią obiektową, zapewniającą ochronę przechowywanych danych. Dostarczana w formie appliance, umożliwia przechowywanie informacji dla klientów banku w jego infrastrukturze, bez potrzeby wykorzystania do tego zaufanej trzeciej strony (TTP). Macierz WORM,  zintegrowana z bankowością internetową banku lub niezależnym, zewnętrznym portalem webowym, umożliwia nieutrudniony, ciągły dostęp do informacji dla klienta w trybie 24h/7d i spełnia wymagania trwałego nośnika.

Autorem koncepcji technologicznej, prawnej i biznesowej zastosowania macierzy WORM dla problemu trwałego nośnika jest zespół Hitachi Europe Ltd. w Polsce. W grudniu 2017 jako pierwszy macierz WORM do zaadresowania trwałego nośnika wprowadził Bank Pekao S.A., a w marcu 2018 roku Hitachi zrealizowało dostawę macierzy WORM do Banku Zachodniego WBK S.A.

WORM jest produktem bezpiecznym, wiarygodnym, a co więcej pozwalającym bankom w szybki i adekwatny sposób rozwiązać kwestię trwałego nośnika. Cieszy nas, że najwięksi gracze na rynku bankowym doceniają funkcjonalność i zalety naszego rozwiązania.” – podkreśla Tadeusz Woszczyński, Country Manager Hitachi Europe w Polsce.

Macierz WORM oparta jest o rozwiązanie Hitachi Content Platform (HCP) stosowane w wielu największych bankach na całym świecie w projektach regulacyjnych i projektach „paperless” oraz do stworzenia chmury prywatnej w organizacji. HCP zapewnia szereg technologii bezpieczeństwa danych, umożliwiających redukcję kosztów związanych z zarządzaniem danymi i compliance na dzisiejszym regulowanym rynku bankowym. Wśród mechizmów bezpieczeństwa danych są m.in.: wbudowane wsparcie dla WORM, retencja danych, szyfrowanie danych, uwierzytelnianie, kontrola dostępu do danych, bezpowrotne usuwanie danych czy też mechanizm bezpiecznej migracji na nową generację sprzętu. Od wielu lat rozwiązanie HCP jest uznawane za lidera rozwiązań macierzy obiektowych przez czołowe, niezależne organizacje analityczne takie jak Gartner i IDC.

„Hitachi Content Platform to nasz czołowy produkt z zakresu macierzy obiektowych, od lat zajmujący najwyższe miejsca w raportach Gartnera” – potwierdza Dariusz Janik, Country Manager, Hitachi Vantara Poland.

HCP może być stosowane przez banki również jako bezpieczny magazyn danych zgodnie z dyrektywą unijną MIFID2, nakazującą archiwizowanie i udostępnianie na żądanie pełnej komunikacji email oraz wszystkich nagrań rozmów telefonicznych przez okres 5 lat. Dodatkowo zastosowanie macierzy WORM, takiej jak HCP, pomaga zredukować koszty związane z wymogiem dostosowania się do Rozporzadzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), wymagającego zapewnienia ochrony i prywatności danych dla wszyskich obywateli Unii Europejskiej.

Technologie dotyczące trwałego nośnika są przykładem zaangażowania Hitachi w innowacje społeczne i dostarczanie innowacjnych rozwiązań, które łączą w sobie produkty, usługi oraz zaawansowaną wiedzę z obszaru IT, w celu usprawnienia funkcjonowania społeczeństwa.

Żaneta Najda