Hamburg miasto Beatlesów

Agnieszka Poręba

W miejscu dzisiejszego Hamburga osadnicy pojawili się już w IV w. p.n.e., jednak powstanie miasta datuje się na rok 858, w którym cesarz Karol Wielki postanowił, dla obrony chrześcijan, wznieść gród warowny

Do X w. miasto było często napadane przez wikingów, co spowolniło jego rozwój. W XII w. handel w północnej części Europy szybko się rozwijał, a szczególnego znaczenia nabierała Łaba, którą transportowano towary. W 1189 roku z rąk cesarza Fryderyka I Barbarossy miasto otrzymało przywilej pobierania podatków za transport Łabą, co dało początek jego dynamicznego rozwoju. Prawdziwe przyspieszenie nastąpiło w 1558 roku, po otwarciu giełdy hamburskiej, będącej pierwszą taką placówką w krajach niemieckojęzycznych. Rozkwit miasta zatrzymała epidemia dżumy, która zdziesiątkowała je w 1713 roku.

Historia miasta nierozerwalnie związana jest z morzem, portem i stoczniami. Jedna z najsłynniejszych Blohm & Voss AG została założona w 1877 roku. To tu powstał „Dar Pomorza”. Dzięki rozwojowi portu miasto stało się jednym z najważniejszych w Niemczech. W 1888 r. założono port wolnocłowy, dzięki czemu Hamburg stał się największym składem kakao, herbaty, kawy czy orientalnych przypraw. W 1895 roku powstał Kanał Kiloński, co tylko poprawiło sytuację miasta, które zyskało dostęp do wód Morza Bałtyckiego. O znaczeniu Hamburga w kontekście żeglugi morskiej świadczy fakt, że znajduje się tu siedziba Międzynarodowego Trybunału Praw Morza.

Czarną kartą historii dla miasta był okres II Wojny Światowej. W związku z jego ogromnym znaczeniem gospodarczym i militarnym, w 1943 roku alianci podjęli decyzję o potężnych bombardowaniach, podczas których zniszczono niemal całe miasto, łącznie z portem, a śmierć poniosło dziesiątki tysięcy ludzi. Miasto obecnie jest drugim największym w Niemczech i ósmym co do liczby ludności w Unii Europejskiej. Zamieszkuje je niemal 1,8 mln ludzi. Według danych niemieckiego urzędu statystycznego, w 2010 roku najliczniejszą grupą obcokrajowców byli Polacy, a ich liczba określona została na 20 tys. Obecnie szacuje się, że w Hamburgu mieszka ok. 500 tys. obcokrajowców, z czego 100 tys. to Polacy.

Symbolem miasta i jedną z największych atrakcji turystycznych jest położony na Starym Mieście XIX-wieczny ratusz. Centralna wieża liczy 112 m wysokości. Nad główną bramą widnieje napis: „Wolność, którą zdobyli przodkowie, niech godnie starają się zachować potomni.” Wokół budynku znajduje się 20 posągów cesarzy, od Karola Wielkiego do Franciszka II. Całość zbudowana jest z zachowaniem kanonów północnoniemieckiego i włoskiego renesansu. Kościół św. Michała to najsłynniejszy zabytek sakralny nie tylko w Hamburgu, ale w całych północnych Niemczech. Powstał w latach 1751-1762. Jego główna wieża wznosi się na wysokość 132 m, jest jednocześnie jedną z największych latarni morskich świata. Na jej szczycie umieszczony jest największy w Niemczech zegar, którego średnica ma ok. 24 m.

Jungfernstieg to ulica typowo handlowa, jedna z najważniejszych w mieście. Jest to promenada spacerowa w centrum. Ciekawostką jest fakt, że w przeszłości  ulicą spacerowały rodziny ze swoimi niezamężnymi córkami, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej było im znaleźć męża. Z kolei St. Pauli, nazywana dzielnicą czerwonych latarni, jest jedną z największych atrakcji miasta. Reeperbahn to jedna z głównych ulic tej dzielnicy, to tu znajdują się liczne dyskoteki, bary ze striptizem, sexshopy czy teatry erotyczne. Niewiele osób o tym wie, że Reeperbahn związana jest także z historią The Beatles.

– Urodziłem się w Liverpoolu, ale dorastałem w Hamburgu – powiedział kiedyś John Lennon, mając na myśli ponad 300 wieczorów spędzonych przez jego zespół na początku lat 60. w klubach w hamburskiej dzielnicy czerwonych latarni. Dziś fani Beatlesów zwiedzają te okolice śladami zespołu. Kilka lat temu minęła 50. rocznica serii koncertów Wielkiej Czwórki w legendarnym Star-Club. Przyjeżdżający fani zbierają się zwykle na Beatles-Platz, okrągłym placu przypominającym starą płytę winylową, na której ustawione są stalowe sylwetki muzyków. Jednak to nie Lennon i spółka przyciągają zwykle uwagę, lecz znajdująca się kilka metrów dalej piąta postać, która idzie w kierunku grupy z opuszczoną gitarą basową. To Stuart Sutcliffe, pierwszy basista The Beatles, który opuścił grupę w 1961 roku. Wolał studiować sztukę.

Kolejną atrakcją, z której słynie miasto jest zoo. Założone w 1907 roku przez Carla Hagenbecka, zajmuje powierzchnię ok. 25 ha, znajduje się w nim przeszło 200 gatunków zwierząt. Ciekawostką jest fakt, że do minimum ograniczono ilość krat, starając się odzwierciedlić naturalne środowisko, dzięki czemu zwiedzający mogą podziwiać zwierzęta czując się jakby nie byli w miejskim zoo. Najważniejszym punktem gospodarczym miasta jest port. Jest oddalony od brzegu Morza Północnego o 110 km, lecz dzięki lejkowatemu ujściu rzeki Łaby w 2015 roku był trzecim co do wielkości portem Europy. Dzięki swojemu położeniu jest węzłem łączącym wszystkie rodzaje transportu. Miasto ma dostęp do czterech autostrad, największej sieci kolejowej w północnej Europie, międzynarodowego lotniska i żeglugi śródlądowej. Dzięki temu przez port w Hamburgu przewija się ogromna ilość towarów.

Gospodarka Hamburga rozwija się również dzięki bardzo dobrym uczelniom wyższym. Do najważniejszych należą: Uniwersytet w Hamburgu (Universität Hamburg, UHH) założony w roku 1919, Uniwersytet Techniczny Hamburg- Harburg (Technische Universität Hamburg-Harburg, TUHH) założony w 1978 r., Hochschule für Musik und Theater Hamburg (HfMT) założona w 1950 r., Hamburger Fern-Hochschule (HFH) założona w 1997 roku, jedna z największych prywatnych uczelni w Niemczech, Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych (Hochschule für Angewandte Wissenschaften Hamburg, HAW) założona w 1970 roku. Polacy w Niemczech często decydują się na powadzenie własnej działalności gospodarczej. Pierwszym krokiem założenia własnej działalności jest wybór formy prawnej. W Niemczech funkcjonuje 7 różnych form prawnych: przedstawicielstwo (Repräsentanz), samodzielny oddział (eingetragene Zweigniederlassung), działalność na własny rachunek (Tätigkeit im eigenen Namen), spółka cywilna (Gesellschaft bürgerlichen Rechts), spółka jawna (oHG, offene Handelsgesellschaft), spółka komandytowa (KG Kommanditgesellschaft), spółka z o.o. (GmbH – Gesellschaft mit beschränkter Haftung). Każdą działalność należy zarejestrować w Urzędzie do Spraw Gospodarczych odpowiednim dla danej lokalizacji. Aby tak się stało wymagane jest złożenie następujących dokumentów: kopia paszportu, dowód zameldowania, wypełniony formularz, w którym będzie opisana działalność gospodarcza, umowa kupna, dzierżawy lub najmu nieruchomości wykorzystywanej dla prowadzenia działalności gospodarczej. Przy zawodach wymagających legitymowania się odpowiednim wykształceniem, np. przy rzemieślniczych, należy przedstawić dowód o dopuszczeniu do działalności rzemieślniczej z odpowiedniej izby rzemieślniczej.

fot.: Agnieszka Poręba