GRIP, czyli jak pracować mądrze

Polskie wydanie książki młodego holenderskiego biznesmena, Ricka Pastora, ukaże się 18 maja br. nakładem Wydawnictwa SQN. Autor na bazie własnych doświadczeń w startupach, zrewolucjonizował podejście do zarządzania czasem i pracą

W ciągu roku Rick Pastoor z 25-letniego inżyniera stał się liderem 30 osobowego zespołu w Blendle, startupie dziennikarskim wspieranym przez „New York Timesa”. Stało się jasne, że musi znaleźć nowy sposób na organizację swojej pracy. I to szybko. Zaczął eksperymentować. Zachował rozwiązania, które w jego przypadku się sprawdziły, odrzucił zaś te, które nie, a poczynionymi spostrzeżeniami dzielił się ze swoimi współpracownikami.

Tak oto powstała metoda GRIP zawierająca zbiór elastycznych narzędzi i wskazówek, które pomogły zespołowi wycisnąć z pracy to, co najlepsze. Książka ma strukturę „wypróbuj i wybierz” – w każdym rozdziale znajdziemy podpowiedzi, dzięki którym możemy od ręki zacząć wprowadzać w życie rozwiązania, które nam odpowiadają.

Książka pojawiła się na rynku w 2019 r. i od tego czasu w języku holenderskim sprzedało się w ponad 60 tys. egzemplarzy; wzmianki o tej publikacji pojawiły się we wszystkich głównych holenderskich gazetach, magazynach i dziesiątkach blogów. Rick mówił o książce w ogólnokrajowej telewizji i pojawił się w niezliczonych podcastach. W Holandii tradycyjne media skutecznie ugruntowały początkową wiarygodność pozycji, jednak znaczny wzrost sprzedaży zaobserwowano po publikacji wielu podcastów, w których pojawił się Rick. Autor dotarł osobiście do dziesiątek podcastów o średnim zasięgu, które mają oddaną publiczność i zbudował silne relacje z najbardziej szanowanymi dziennikarzami i influencerami na scenie technologicznej/startupowej. Już teraz pracuje nad nawiązaniem podobnych relacji z dziennikarzami i gospodarzami podcastów na całym świecie. W zamian za podanie adresu e-mail, autor oferował w prezencie e-booki zatwierdzonym organizacjom non-profit, dzięki czemu książka trafiła w ręce szerokiej rzeszy czytelników, co często przekładało się na jej sprzedaż w wersji drukowanej. Rick od ponad trzech lat przygotowuje cotygodniowy biuletyn o pracy i podstawowych założeniach metody GRIP. Jego periodyk jest dostępny w języku holenderskim i angielskim, ma obecnie ponad 8 tys. czytelników i ich liczba każdego dnia rośnie. Autor używa swojego konta na Twitterze, aby dzielić się z innymi swoimi codziennymi spostrzeżeniami, udziela praktycznych wskazówek i dzieli się wynikami intrygujących eksperymentów dotyczących tego, jak pracować mądrzej.

Autor organizuje wydarzenia, podczas których pomaga stworzyć roczny plan – samą metodę szczegółowo opisał w swojej książce. Pierwsze nie wirtualne spotkanie odbyło się w grudniu 2019 r. i wyprzedało się w kilka minut. W wirtualnym wydarzeniu w grudniu 2020 r. wzięło udział 700 osób, które spędziły dzień na myśleniu i planowaniu kolejnych 12 miesięcy. Pastoor prowadzi również kwartalne seminaria internetowe i wirtualne sesje speed-dating dla osób, które chcą znaleźć Towarzysza Podróży (to inna koncepcja opisana w książce). Samodzielnie wyprodukował również doskonałą serię wysokiej jakości prezentacji wideo bazujących na metodzie GRIP.

Rick Pastoor nie jest zwykłym guru od produktywności. Studiował informatykę i założył własną agencję oprogramowania. Po jej sprzedaży w 2013 r. jako jeden z pierwszych pracowników dołączył do szybko rozwijającego się startupu Blendle (wspieranego przez „The New York Times” i „Axel Springer”). Początkowo pracował tam jako inżynier, w ciągu zaledwie 9 miesięcy został szefem zespołu inżynieryjno-produktowego holenderskiej firmy. Jako szef produktu w Blendle, Rick był odpowiedzialny za wprowadzane przez firmę produkty; zarządzał również dużym zespołem inżynierów i projektantów. Rick używał swojego bloga i biuletynu jako punktu wyjścia do dzielenia się z zespołem pomysłami na temat pracy i zarządzania. W 2017 r. zaczął składać wszystko w książkę, którą opublikował własnym sumptem w 2019 r.; publikacja z dnia na dzień stała się bestsellerem, który nadal bardzo dobrze się sprzedaje. W 2020 r. zrezygnował z pracy w startupie, aby całkowicie się skupić na budowaniu społeczności i produktów wokół metody GRIP. Najnowszym przedsięwzięciem autora jest nowy projekt o nazwie RISE. Razem z dwoma współzałożycielami, pracuje on nad gruntownym przeprojektowaniem kalendarza, na którym opieramy nasz dzień.

Mieszka w Amsterdamie z żoną i dwójką małych dzieci.

Wojciech Gryciuk