Giełdy w Warszawie, Pradze i Bukareszcie zaprezentowały amerykańskim inwestorom możliwości inwestycyjne

Przedstawiciele Giełd Papierów Wartościowych w Warszawie, Pradze i Bukareszcie oraz amerykańscy inwestorzy spotkali się na konferencji „CEE Investor Days” poświęconej promocji możliwości inwestycyjnych w ich krajach

Wydarzenie miało na celu promocję wiodących spółek notowanych na trzech giełdach i stanowiło okazję do przedstawienia rozwoju krajowych rynków kapitałowych

23 i 24 maja w Nowym Jorku odbyła się konferencja „CEE Investor Days” zorganizowana przez Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Pradze i Bukareszcie we współpracy z niezależnym domem maklerskim Wood & Company. W trakcie dwudniowego wydarzenia przedstawiciele 34 spółek z Polski, Czech i Rumunii spotkali się z 84 inwestorami instytucjonalnymi reprezentującymi 59 największych amerykańskich firm inwestycyjnych.

„Wood & Co. z przyjemnością podjął współpracę z Giełdami Papierów Wartościowych w Warszawie, Pradze i Bukareszcie przy organizacji tego inauguracyjnego, wyjątkowego wydarzenia w Nowym Jorku. Dla dalszego rozwoju naszego regionu ważne jest, by zarządzającym funduszami z całego świata przybliżać możliwości inwestycyjne w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym celu zaprosiliśmy spółki z Rumunii, która figuruje na liście obserwacyjnej FTSE Russell z perspektywą klasyfikacji jako gospodarka wschodząca, z Czech – kraju o statusie rynku rozwijającego się, który prezentuje znakomite połączenie stabilności i wzrostu, a także z Polski, która niedawno awansowała do rynków rozwiniętych w klasyfikacji FTSE, a wciąż zapewnia dostęp do wielu segmentów dynamicznej, rozwijającej się gospodarki. Formuła tego wydarzenia spotkała się ze świetnym odbiorem ze strony inwestorów ze Stanów Zjednoczonych. Pragniemy podziękować naszym partnerom giełdowym za to, że przyczynili się do jego sukcesu” – powiedziała Kristen Andrasko, Co-Head of Equities w Wood & Company.

Obecni na wydarzeniu przedstawiciele giełd powiedzieli:

„Jesteśmy tu po to, by spotykać się z amerykańskimi inwestorami i promować nasz rynek kapitałowy i jego zalety. A jest ich wiele. Dynamiczny rozwój polskiej gospodarki i atrakcyjne wyceny polskich spółek wraz z dodatnimi stopami zwrotu z inwestycji i wysokimi stopami dywidendy są dobrymi argumentami przemawiającymi za inwestowaniem na naszym rynku. Decyzja FTSE Russell o awansowaniu Polski do grona rynków rozwiniętych najlepiej dowodzi, że Polska jest interesującym miejscem na światowej mapie inwestycyjnej” – Jacek Fotek, Wiceprezes Zarządu i CFO Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

„To dla nas wspaniała okazja, aby zaprezentować Giełdę Papierów Wartościowych w Pradze (PSE) jako rynek o ugruntowanej pozycji z wieloma możliwościami dla zagranicznych inwestorów. Wysoka stopa dywidendy (najwyższa wśród krajów OECD), doświadczeni członkowie giełdy i najnowocześniejsza platforma transakcyjna (Xetra) to tylko niektóre z wielu zalet PSE” – Petr Koblic, CEO Giełdy Papierów Wartościowych w Bukareszcie.

„Przez ostatnie lata rumuński rynek kapitałowy przeszedł głęboką reformę by usprawnić infrastrukturę i udoskonalić przepisy prawa oraz ułatwić dostęp inwestorów do rynku i pomóc emitentom w realizacji ofert publicznych. Stały dialog z zagranicznymi inwestorami instytucjonalnymi to dla nas kwestia priorytetowa w promowaniu możliwości inwestycyjnych i stałym dążeniu do jak najwyższych standardów” – Lucian Anghel, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Bukareszcie.

Źródło: GPW