Gdzie inwestować w Gdańsku?

Trójmiejski rynek nieruchomości zwraca na siebie uwagę inwestorów z całego kraju. Ceny nadmorskich mieszkań biją kolejne rekordy, a kupujących wciąż przybywa. Silnie rozwija się też rynek premium – najbardziej odporny na wahania rynku. Poza najbardziej popularnymi lokalizacjami, warto rozejrzeć się za adresami z potencjałem, które mają szansę na wzrost wartości. Jakie okazje czekają na inwestora w Gdańsku?

Tekst: Piotr Tarkowski

Morze przyciąga kapitał

Jak podaje JLL, w II kwartale 2021 roku nowo wprowadzone do sprzedaży mieszkania w Trójmieście podrożały o 14  proc. To najszybsze tempo w porównaniu do innych dużych miast. Nadmorski potencjał można dostrzec analizując także średnioroczny wzrost cen dla największych 7 miast w latach 2016-2021. Gdańsk zajmuje pierwsze miejsce, wyprzedzając Kraków i Warszawę.

Ceny nie odstraszyły jednak kupujących. Zgodnie z danymi JLL, w minionym roku deweloperzy sprzedali najwięcej lokali właśnie w Trójmieście. Nieustannie rozwija się też tutejszy rynek premium. Czyste powietrze, bezcenne walory naturalne oraz dobrze rozwinięta infrastruktura biznesowa, edukacyjna i rozrywkowa stwarzają ku temu idealne warunki. Część nabywców decyduje się na przeprowadzkę nad morze, inni kupują tzw. second home, do którego mogą swobodnie przyjeżdżać w celach wypoczynku lub pracy w trybie home office. Nie brakuje również osób, które widząc potencjał premium Trójmiasta traktują ten rynek czysto inwestycyjnie.

Okazje dla inwestora

Inwestycje premium powstają zazwyczaj w najlepszych lokalizacjach – w śródmieściu, historycznym centrum, z widokiem na morze lub góry. Dobry adres stanowi zabezpieczenie wartości apartamentu. Limity gruntów w dużych miastach powodują jednak, że deweloperzy poszukują miejsc z potencjałem, które rewitalizują. Trend gentryfikacji jest widoczny w metropoliach na całym świecie. Nowe inwestycje mieszkalne i biurowe, działania rewitalizacyjne miasta, lokale gastronomiczne i pracownie artystów potrafią odmienić zapomniane, przemysłowe dzielnice w najmodniejsze miejsca na mapie miasta. W odpowiedzi na rosnący popyt wartość lokalnych nieruchomości idzie w górę, ku radości inwestorów, którzy wyczuli dobry moment na zakup. Dobrym przykładem jest Soho w Londynie. W latach 2010-2021 ceny wzrosły tam o 51 proc. W Polsce często podawanym przykładem gentryfikacji jest warszawska Praga. Od 2014 do 2021 roku mieszkania podrożały tu o 48 proc. W tym samym czasie średnia dla Warszawy wyniosła 43 proc.

Gdańsk wykazuje duży potencjał rynkowy jako całe miasto, w latach 2012-2020 ceny wzrosły tu o 62 proc.  Największy rozwój w tym czasie jest widoczny na Angielskiej Grobli, która w tym okresie odnotowała wzrost wartości o… 137 proc. Niezwykle wzrosła też wartość Starego Przedmieścia, które wskazuje wynik 102 proc. Gdzie można się spodziewać kolejnych wzrostów? Zdecydowanie ciekawą lokalizacją są Siedlce, których wskaźnik wynosi obecnie 58 proc. To dzielnica sąsiadująca bezpośrednio ze Śródmieściem i Starym Miastem. Jest jednak znacznie bardziej zielona i przyjazna niż hałaśliwe centrum. Nowe inwestycje deweloperskie na tym terenie oraz plany rewitalizacyjne miasta podnoszą jakość życia i wpływają na dynamiczny rozwój dzielnicy. Wszystko wskazuje na to, że ceny tutejszych nieruchomości będą rosnąć.